Сторінка
2

Визвольна боротьба у Отинії під час І та ІІ світових воєн

У часи німецької окупації підпільна ОУН Сталінської округи була поділена на 32 районних проводи 150 підрайонових і 1500 станиць.

Отинія була двадцять першим районним проводом. Районним організатором ОУН був Микола Паньків, пізніше – Ілько Петрик. Юнацькі ланки ОУН очолювали Михайло Пальків, Йосип Крамарук, Михайло Іванців. Районні організатори Ольга Кіндрацька (Войтанович), Михайло Іванців. Підрайонні – Омелян Михайлинин, Йосип Паньків, Федір Рибак. Жіноча мережа ОУН – Ірина Григорів, Анастасія Іванців, Марія Рибак. Прийом, а також вишкіл членів ОУН проводили в колишній жіночій школі Габера. Посвідчення члена ОУН видавала Станіслава Бенешова. У ті часи в ОУН перебували майже всі українські урядовці й службовці, які займали, державні посади. 20 червня 1944 р. після розгрому дивізії СС “Галичина” під Бродами частина борців загинуло, частина повернулась додому і вступила в УПА, інші подались на Захід і потрапили в англійський полон.

З отинійців в Першій українській дивізії воювали Яків Михайлинин (живе в Англії), Йосип Савчин (Аргентина) Степан Рибак, Михайло Ковалів.

В 1990 р. коли Україна відійшла від Московського гніту і стала самостійною державою згадали і про борців за незалежність України. Їм належить шана і повага.

В Отинії встановлено пам’ятник Семену Височану, сину Ігната. Уродженця села Вікторова, що поблизу Галича. З великою масовою повсталих, які мали артилерію, Височан почав справжню війну проти шляхти. Головним опорним центром Височана стало місто Отинія.

Здобувши Отинійсчький замок, Семен Височан перетворив його на свою штаб-квартиру “Височан зумів зібрати 15-тисячну армію повсталих, обравши столицею своєю місто Отинію” і за висловом сучасників – “перший вождь” а за висловом істориків – “Хмельницький Галицької землі” розіслав соратників, народних керівників окремих загонів здобувати міста і села Галичини. Також відновлено на цвинтарі могилу воїнів УСС і ОУН.

ЛІТЕРАТУРА:

1. “Історія Українського війська” Львів, вид. “Світ” 1992 р.

2. “Українські Січові Стрільці” до 500-річчя козацької слави” Київ. 1992 р.

3. Історичні нариси “Отинія” Коломия, 1998 р.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Географія економічна»: