Сторінка
2

Комплексне технічне забезпечення тваринництва. Машини і обладнання для комплексної механізації на фермах

Найпоширенішим є прив’язний спосіб утримання. Він забезпечує хороші умови для догляду, індивідуальної нормованої годівлі та роздоювання корів, але продуктивність праці при цьому нижча порівняно з безприв’язним утриманням.

Запрограмовані комплекти машин і обладнання дозволяють забезпечити комплексну механізацію виробничих процесів молочнотоварних ферм в господарствах різних організаційних форм (за умови достатнього рівня концентрації виробництва), а також спеціалізованих молочних комплексів з промисловою технологією, відкривають широкі можливості для реконструкції існуючих ферм, створюють передумови значного підвищення продуктивності праці й ефективності цієї галузі.

2. Ферми з вирощування та відгодівлі великої рогатої худоби

Нині поширені такі типи спеціалізованих підприємств (тваринницьких ферм, комплексів): вирощування телят з 10-20-денного віку, дорощування і відгодівля молодняку при реалізації його в 14-18-місячному віці живою масою 420–450 кг; дорощування і відгодівля молодняку від 4–6 (м?ясних порід 7–10) до 18–20-місячного віку і одержання 400- 450 кг живої маси; вирощування телят і дорощування молодняку до 10–12 місяців і 260–300 кг живої маси. Потім молодняк передається на відгодівлю в інші спеціалізовані господарства; відгодівля молодняку і дорослої відбракованої худоби.

У період вирощування від 10-20-денного віку до 3-4 місяців телят утримують безвигульно і безприв’язно в групових клітках (станках) по 10-18 голів на щілинній підлозі або ж на прив’язі в боксах. Дорощують і відгодовують у закритих приміщеннях або на відкритих чи напіввідкритих майданчиках. Такі майданчики можуть бути як сезонними, так і цілорічними. В закритих приміщеннях тварин утримують на прив’язі або безприв’язно на щілинній або суцільній підлозі. При безприв’язному утриманні розмір груп становить 18–30 в приміщенні і 100-200 голів — на майданчиках.

Для комплексної механізації виробничих процесів при вирощуванні та відгодівлі великої рогатої худоби, крім добре відомих, передбачено цілий ряд нових високоефективних технічних засобів, які дозволяють довести навантаження на одного працівника в разі прив’язного утримання тварин до 95-117, а при безприв’язному — до 140-157 голів.

Утримання тварин і догляд за ними. На молочнотоварних фермах при стійлово-прив?язному утриманні корів використовують збірно-стійлове обладнання ОСК-25А і ОСП-Ф-26. Обидва комплекти є трубчастими конструкціями з водопроводом і автонапувалками (одна на дві голови), кронштейнами для закріплення вакуум- і молокопроводів, пристроями індивідуального прив?язування та групового відв?язування. Один комплект обладнання розрахований відповідно на 25 і 26 корів. Металомісткість ОСК-25А становить 29, а ОСП-Ф-26 — 23 кг на 1 голову.

Обладнання ОСТ-Ф-32 призначене для транспортування новонароджених телят з родильного відділення до профілакторію, приймання, підігрівання і випоювання телятам молозива або молока, утримання телят до 20-денного віку. Складається з індивідуальних кліток, візка з платформою для перевезення телят, системи приймання і підігрівання молока та цистерни для видачі молока в напувалки. Обладнання комплектується в 5 варіантах для одночасного утримання 40, 80, 120, 160, та 200 телят. Клітки об’єднують у секції по 10 штук. Питома металомісткість у різних варіантах становить від 29 до 44 кг на 1 голову. Один працівник обслуговує 40 кліток.

У клітках КИТ-00.000 утримують телят молочного періоду до 90 днів у профілакторіях і карантинних відділеннях на спеціалізованих фермах та комплексах при вирощуванні телиць і нетелей. По шість індивідуальних кліток об’єднують в секції, які є єдиною збірною конструкцією. У передній частині розміщені годівниці для сухих кормів і передбачено місце для напувалки. Металомісткість 72 кг на 1 голову.

Секція кліток КИТ-Ф-12 для індивідуального утримання телят в карантинному приміщенні віком від 20 до 90 днів порівняно з попереднім обладнанням має меншу металомісткість (66 кг/голову) за рахунок удосконалення конструкції, а також менші втрати кормів в результаті заміни відер на спеціальні годівниці. До складу секції входить 12 кліток.

На спеціалізованих фермах і комплексах із вирощування та відгодівлі великої рогатої худоби для групового утримання телят протягом першого періоду призначене стійлове обладнання ОС-720-01, а молодняку другого періоду — ОС-720-02. Обладнання забезпечує механізацію і частково автоматизацію виробничих процесів. Кожна клітка оснащена годівницею КПГ-10 для концкормів та автонапувалкою АП-1 А. До складу комплекту входять також 4 переносні фіксатори для фіксації тварин при проведенні санітарно-ветеринарних заходів. Крім того, в комплекті ОС-720-01 є установка УПМ-1000 для приготування рідких поживних розчинів із порошку замінника незбираного молока, секційні кормопроводи та роздавач сумішок УПР-1.

У стійловий період року, особливо при прив’язному утриманні корів, стан їх здоров’я і продуктивність значною мірою залежать від проведення моціону. Кільцева установка для активного моціону корів одночасно обслуговує до 50 голів. Площа вигульного манежу — 256 м2, встановлена потужність — 1,7 кВт, маса — 1100 кг.

Для індивідуальної фіксації великої рогатої худоби з метою проведення ветеринарно-санітарних заходів (клеймування, біркування, лікування, взяття проб крові, розчищення ратиць тощо) призначений станок СВ-30. Його можна використовувати як в приміщеннях, так і на відкритих майданчиках. Обслуговують станок два оператори. Пропускна здатність 30 голів за 1 годину. Маса конструкції 650 кг.

Обладнання доїльно-молочних і молочних блоків. У господарствах молочнотоварного напряму переважає доїння корів у стійлах в загальний молокопровід, а в родильних відділеннях — у переносні відра. Така технологія найповніше відповідає сучасному рівню розвитку молочного тваринництва.

Останнім часом промисловість освоїла випуск автоматизовані доїльних установок “Тандем-автомат” УДА-8А, “Ялинка-автомат” УДА-16А та “Карусель” УДА-100 та ін. Вони оснащені маніпуляторами доїння (наприклад, МД-Ф-1). На цих установках один оператор може видоювати від 60 до 100 корів за годину. Такі установки доцільно використовувати на молочних фермах і комплексах з безприв’язним утриманням корів, а також при застосуванні стійлового обладнання з автоматичною прив’яззю ОСП-Ф-26.

При впровадженні промислової технології шляхом реконструкції існуючих ферм з прив’язним утриманням корів виникає необхідність добудови і технічного оснащення доїльних чи доїльно-молочних блоків, які повинні відповідати таким вимогам:

  • забезпечувати відокремлене утримання постійних технологічних груп у приміщенні і на вигульних майданчиках;
  • передбачати доїння кожної групи корів за чітким графіком на постійно закріпленій за даною групою одній із установок доїльного залу;
  • виключати у процесі доїння зустрічні потоки видоєних корів і тих, що йдуть у доїльний блок. Для цього потрібно, щоб час на зміну окремих груп не перевищує тривалості циклу доїння однієї групи. Крім того, слід обладнати переддоїльні, а в окремих випадках і післядоїльні майданчики з розрахунку 1,8-2 м2 площі на одну корову для зосередження технологічних груп (перебування кожної групи корів на переддоїльному майданчику не повинно перевищувати 20 хв.); на шляху руху видоєних корів розміщувати пункт проведення профілактичних заходів; молочне відділення доїльного блоку розміщувати в напрямку головного в’їзду на територію ферми із підвітряного боку відносно гноєсховищ та силових споруд; вибирати кількість доїльних установок з таким розрахунком, щоб тривалість разового доїння молочного стада не перевищувала 3,5-4год; блокувати доїльно-молочні зали з корівниками. Це знижує капіталовкладення і затрати праці, скорочує шляхи руху корів, зменшує кількість захворювань вимені та травм корів у осінньо-зимовий період; розміщувати доїльно-молочні блоки в торці корівника чи Г-подібно до нього або з’єднувати два корівники П-подібно при використанні стаціонарних засобів роздавання кормів. Бокове і Н-подібне блокування доїльно-молочних зал з корівниками доцільно проводити при використанні мобільних кормороздавачів (аналогічно розміщують і молочні блоки при доїнні корів у стійлах в загальний молокопровід).

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Географія економічна»: