Сторінка
6
За останні роки створені ракети з головною частиною, в якій знаходяться від 3 до 14 ядерних боєприпасів, які самостійно можуть розділятись і поражати цілі.
Поряд з ракетними системами удосконалюється і ядерна артилерія, причому в останній час їй приділяється велике значення. Так, ряд артилерійських систем, які прийняті на озброєння США пристосовані для ведення вогню ядерними снарядами. До них відносяться 155 мм гаубиці і 155 мм самохідні гаубиці з потужністю боєзаряду від 2 до 10 кт.
Поряд з цим важлива роль відводиться застосуванню ядерних фугасів, підрив яких веде до широких зон радіоактивного зараження місцевості і утворення районів завалів, пожарів і затоплення, що складає великі перешкоди для наступаючих військ.
В залежності від місця дивізії в бойовому порядку (оперативній структурі) армії, бойових задач і ряду інших факторів її санітарні втрати за день наступального бою можуть коливатись в значних межах: від 10 до 36 % чисельності особового складу.
Структура уражень при окремих ядерних вибухах може мати значні коливання в залежності від потужності, висоти вибуху і характеру об’єкту, який поражається. При вибухах нейтронних боєприпасів понадмалої (до 1 кт) всі ураження (в зоні санітарних втрат) будуть обумовлені дією проникаючої радіації.
При проведенні повітряного ядерного вибуху малої потужності (до 10 кт) у поражених виникають опіки (21 % - в обороні і 27 % - в наступі) і травмі (0,5 % - 10 %); при застосуванні боєприпасу середньої потужності доля опіків виростає до 77 %, а травм – до 4,5 %.
Структура санітарних втрат від ядерної зброї в цілому за наступальну операцію може бути такою: комбіновані пораження (подвійні і потрійні комбінації травм, опіків і променевої хвороби) – 44-47 %, ізольовані опіки – 26-30 %, ізольовані травми – 5-6 %, пораження проникаючою радіацією – 17-23 %.
Із загальної кількості поражених ядерною зброєю більше як 50 % мають місце важкі і надзвичайно тяжкі ураження.
Радіаційні пораження, які викликані боєприпасами понадмалої потужності, надзвичайно важкі. При цьому можна очікувати такого розподілу поражених за видами уражень:
§ променева хвороба найважчого ступеню в комбінації з опіками і травмами |
5% |
§ променева хвороба найважчого ступеню |
60 % |
§ променева хвороба важкого ступеню |
15 % |
§ променева хвороба середньої важкості |
10 % |
§ променева хвороба легкого ступеню |
10 % |
Розрахунки санітарних втрат від ядерної зброї начальник медичної служби може проводити методами з використанням спеціальних планшетів, а також за допомогою спеціальних розрахункових графіків
Для визначення санітарних втрат від хімічної зброї для кожного вогнища хімічного зараження користуються наступною формулою Круглікова Н.В.:
СВ = П1 х В х К1 х С1 х П2 х В х К2 х С2, де:
СВ – санітарні втрати в хімічному вогнищі,
П1 (П2) – площа вогнища хімічного зараження в км2,
В – середня щільність військ на 1 км2 вогнища,
К1(К2) – коефіцієнт ефективності хімічної зброї,
С1(С2) – відношення санітарних втрат до загальних бойових втрат від хімічної зброї.
П1 – визначається за даними проведення хімічної розвідки.
П2 – площа поширення первинної хмари.
К1 – для швидкодіючих отруйних речовин в зоні вибуху хімічних боєприпасів дорівнює 0,3-0,5.
К2 – для зони поширення токсичних концентрацій первинної хмари парів ФОР дорівнює 0,3-0,5.
С1 – для швидкодіючих отруйних речовин в зоні вибуху хімічних боєприпасів дорівнює 0,3.
С2 – для зони поширення парів первинної хмари ФОР приблизно дорівнює 0,8.
Санітарні втрати у вогнищі вибуху боєприпасів в сукупності з втратами в зоні поширення парів первинної хмари і будуть визначати загальні розміри санітарних втрат від хімічної зброї.
Що стосується структури санітарних втрат від хімічної зброї, то, наприклад, при застосуванні ФОР із загальної кількості потерпілих важкоуражені можуть скласти до 70 %, а в числі потерпілих від іприту до 50 % будуть легкоураженими.
Величина і структура санітарних втрат від ЗМУ в значній мірі залежить від характеру і ступеню захищеності особового складу військ. Фортифікаційне обладнання районів розташування військ знижує очікувані втрати від ядерної і хімічної зброї приблизно на 30 %. Не менш важливе значення має застосування медичних засобів профілактики та лікування уражень.
Прогнозування санітарних втрат можливе тільки при всесторонньому вивченні ймовірних умов застосування хімічної зброї та знань основ уражаючої дії отруйних речовин.
Санітарні втрати від бактеріологічної (біологічної) зброї
Виходячи з аналізу санітарних втрат внаслідок застосування бактеріологічної зброї можна передбачити, що противник буде застосовувати на перші ешелони військ в основному токсини. При застосуванні токсинів використовують такі з засоби доставки, як і при використанні ОР. Значить, приведені вище дані можливих санітарних втрат дивізії від ОР включають в себе і можливі санітарні втрати від токсинів.
Інші реферати на тему «Військова справа, ДПЮ»:
Організація і проведення досліджень щодо стійкості функціонування об’єкта в умовах надзвичайних ситуацій
Військова фізична підготовка на Запорізькій Січі
Життєзабезпечення населення у надзвичайних ситуаціях. Забезпечення проведення рятувальних та інших невідкладних робіт. заходи безпеки при проведенні РІНО / РНАВР
Малокаліберна гвинтівка і автомат калашникова
Мета ознаки необхідної оборони