Сторінка
7
Санітарні втрати в полку та дивізії можуть скласти в звичайних умовах 0,08-0,1 % від особового складу за добу.
Санітарні втрати від звичайної зброї
В умовах сучасної війни потрібно очікувати суттєвих змін в структурі санітарних втрат від звичайної зброї в порівнянні з тим, що мало місце в минулому. Під час ВВВ співвідношення різних категорій втрат розподілилось: поранені і ті які отримали закриті травми – 96,9 %, обпечені – 0,7 %, відморожені – 2,4 %. Ця структура бойових втрат була більш-менш постійною. За досвідом ВВВ стрілецький полк за день наступу втрачав пораненими в середньому 8-12 % особового складу, дивізія – 3-4 %; в обороні полк втрачав 6-10 % особового складу, дивізія – 3-4 %; в обороні полк втрачав 6-10 % особового складу, дивізія – 3-4 %.
В сучасних умовах середньодобові санітарні втрати від звичайної зброї під час наступу можуть скласти в полку 12-18 %, в дивізії – 5-10 %; в обороні в полку – 10-15 %; в дивізії – 4-6 %. Значно виросте питома вага опіків. Враховуючи властивості сучасних засобів ураження, високий бронезахист особового складу, слід очікувати значного збільшення кількості контузій (закритих травм черепа). Питома вага контужених в порівнянні з минулим виросте в 2-3 рази і складає не менше 2-7 % від загальної кількості санітарних втрат від вогнепальної зброї.
Широке застосування касет з кульковими бомбами може привести до значного зменшення боєздатності цілих підрозділів, якщо вони будуть розташовані відкрито на місцевості. Досвід локальних війн свідчить про суттєві зміни характеру сучасного вогнепального поранення. Застосування кулькових бомб, куль масового калібру, стріловидних уражаючих елементів привело до появи множинних важких поранень, багатоосколкових переломів, поранень з розтрощеними тканинами і з неправильною топографією раневого каналу.
Значне зростання санітарних втрат від звичайної зброї зумовлене прийняттям останнім часом на озброєння високоточних засобів ураження і боєприпасів об’ємного вибуху, які мають властивість поражати цілі на всю глибину оперативного розташування військ. При цьому необхідно відмітити, що застосування цих видів зброї викличе інакший перерозподіл санітарних втрат в часі і просторі. З перших днів і годин значні втрати можуть понести війська не тільки першого ешелону, але й розташовані на оперативній глибині. Внаслідок цього необхідно враховувати значного зближення рівня санітарних втрат у військах першого і другого ешелонів. Стають очевидними зміни структури санітарних втрат. Так, за деякими даними, при проведенні бойових дій з застосуванням тільки звичайної зброї, близько 50 % санітарних втрат складуть від високоточної зброї. Причому, ці санітарні втрати будуть розташовані на великій площі.
Санітарні втрати під час сучасного бою з застосуванням тільки звичайної зброї, в тому числі його нових систем, суттєво зміняться і в якісному відношенні: очікується різке збільшення питомої ваги важких і дуже важких уражень механотермічного і контузійного характеру, включаючи ураження паренхіматозних органів і інших внутрішніх органів, особливо від боєприпасів об’ємного вибуху.
Так, санітарні втрати особового складу від боєприпасів з об’ємно-детонуючою сумішшю (ОДС) по важкості характеризуються такою структурою: ураження легкого ступеню – 45 %, середньої важкості – 40 %, важки – 10 %, крайньо важкі – 5 %. Доля комбінованих уражень складає до 20 %.
В структурі санітарних втрат від дії високоточної зброї (ВТЗ) передбачається перевага крайньо важких уражень (до 70 %), ураження важкого та середнього ступеня можуть скласти біля 3 %, легкі – до 27 %.
Аналіз бойових санітарних втрат в локальних війнах останнього часу показав різке зростання категорії уражених з бойовою психічною травмою. За американськими даними, вони склали біля 20 %. Військовослужбовці втрачали боєздатність на 2-3 дні, а в деяких випадках і набагато більше.
Таким чином, застосування нових засобів ураження і зв’язані з цим зміни у способах і характері збройної боротьби обумовлюють по-перше, значне збільшення санітарних втрат перш за все за рахунок військ, які знаходяться на оперативній глибині; по-друге, якісні зміни характеру поранень і уражень, різкий ріст числа військовослужбовців, які потребують невідкладних і трудомістких методів інтенсивної терапії і протишокових заходів, починаючи безпосередньо з поля бою.
Санітарні втрати від запалювальних засобів
Сучасні запалювальні суміші характеризуються високою ефективністю ураження. Вони створюються на основі бензину і гасу. Для надання їм більшої в’язкості до них добавляють різні згущуючі речовини. Температура горіння суміші досягає 1000-1200 °. Добавка до запалювальної суміші порошків металів магнію, алюмінію, дозволяють підвищити температуру горіння до 1600 °.
Для застосування запалювальних сумішей в іноземних арміях використовують ранцеві, самохідні і танкові вогнемети, авіаційні запалювальні боєприпаси і інші засоби. Вони здатні знищувати живу силу і техніку на великих площах. Так, дальність вогнеметання американського танкового вогнемета досягає 270 м. При використанні авіаційних бомб вогнесуміш розкидується до декількох сот квадратних метрів і говорить протягом 10-15 хвилин.
Сучасні запалювальні суміші викликають при попаданні на людину важкі ураження. На відкритих частинах тіла виникають важкі опіки, як правило, 3-4 ступенів. Поряд з опіками шкіри, запалювальна суміш викликає опіки верхніх дихальних шляхів, що часто приводить до розвитку набряку легень. Відмічається, що при горінні напалму протягом 15-20 хвилин 35 % уражених гине у вогнищі горіння, 62 % - до 4-го дня після опіків, тобто загальна летальність складає до 97 %. Характерною особливістю уражень напалмом та іншими запалювальними сумішами є швидкий розвиток тяжкого шоку, виведення з якого буде дуже важким.