Сторінка
5
Одночасно необхідно провести звірку з даними форми № 8-ДР "Про суми виплачених доходів і утриманих з них податків та інших обов'язкових платежів фізичних осіб юридичними особами усіх форм власності та фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності" про утримані суми прибуткового податку для виявлення розбіжностей між формою № 15 та формою № 8-ДР. У разі наявності таких розбіжностей зазначений платник вноситься до реєстру (списку) для подальшого з'ясування обставин та проведення відповідних підготовчих заходів.
Якщо прибутковий податок не перераховується протягом певного терміну або коли обсяг надходжень значно зменшився проти минулих періодів, працівник відділу повинен провести першочергові заходи для з'ясування причин неперерахування податку, зокрема:
- з метою налагодження партнерських відносин з платниками податків та з метою добровільної сплати податку зателефонувати до керівника або головного бухгалтера і, у разі неперерахування його через відсутність коштів для виплати заробітної плати, уточнити строки та суму виплати, а також суму очікуваного перерахування прибуткового податку;
- проаналізувати інформацію за формою № 8-ДР;
- отримати від інших підрозділів та проаналізувати інформацію про ефективність фінансово-господарської діяльності підприємства та його фінансовий стан.
Якщо з'ясується, що підприємство перераховує до бюджету податок на прибуток, податок на додану вартість та інші платежі, а також здійснює фінансово-господарську діяльність, проте прибутковий податок до бюджету не перераховує, зазначена юридична особа береться на окремий облік для подальшого контролю за її діяльністю та залучення до оподаткування.
Для адміністрування прибуткового податку та забезпечення його надходження в повному обсязі важливою ланкою є отримання інформації про
платника щодо:
- фонду оплати праці на місяць, рік;
- штатної чисельності працюючих;
- строків виплати заробітної плати чи її періодичності;
- середньої заробітної плати, зокрема у керівного складу підприємства;
- додаткових виплат, які проводить підприємство (премії, додаткові матеріальні і соціальні блага за рахунок підприємства, розміри доходу, отриманого працівниками в натуральній формі, тринадцята заробітна плата тощо),
- характеру роботи підприємства (тимчасовий, сезонний чи постійний);
- заборгованості з заробітної плати працівникам та строків її погашення;
- форми оплати праці, що використовується підприємством, у грошовій чи натуральній формах;
- ступеня ризику неперерахування прибуткового податку, тобто у випадку, коли основні доходи виплачуються у натуральній формі, цінними паперами, у вигляді позичок, дивідендів, процентів тощо.
З інших структурних підрозділів отримують інформацію про рух грошових коштів на розрахункових рахунках підприємства, рентабельність підприємства, обсяг виручки, суми прибутку. Слід також звернути увагу на дебіторів (кредиторів) підприємства, вид діяльності підприємства, місце розташування його структурних підрозділів, торгових точок, філій тощо.
Після всебічного аналізу інформації про підприємство та з'ясування обставин виникнення податкової заборгованості перед бюджетом начальник відділу (управління) приймає рішення щодо подальших дій та забезпечення заходів для своєчасного та повного надходження прибуткового податку до бюджету, які можуть проводитись у два етапи.
На першому етапі проводяться добровільно заохочувальні заходи, не пов'язані з контрольно-перевірочною роботою, які можуть полягати у наступному:
- повідомлення про факт заборгованості перед бюджетом щодо прибуткового податку з відповідними застереженнями;
- виклик до податкової інспекції керівників підприємства з метою роз'яснення податкового законодавства з оподаткування та залучення до добровільної сплати податку;
- повідомлення місцевих органів влада, комісії із заборгованості щодо заробітної плати, якщо невиплата заробітної плати є причиною
неперерахування прибуткового податку;
- направлення листів та розрив контрактів з керівниками державних
підприємств, які не забезпечили розрахунки з бюджетом;
- висвітлення у пресі переліку підприємств та їх керівників, які не розраховуються з бюджетом за податками.
Якщо на першому етапі ці дії не були ефективними, необхідно перейти до другого етапу заходів, спрямованих на залучення до сплати прибуткового податку в примусовому порядку, зокрема шляхом;
- звернення до прокуратури та правоохоронних органів щодо фактів виплати заробітної плати без перерахування прибуткового податку;
- надання пропозицій щодо включення таких підприємств до Національного плану перевірок та проведення комплексної перевірки підприємства;
обстеження структурних підрозділів, філій, торгових точок підприємства, збір інформації, що стосується реалізаторів, та встановлення умов трудових відносин з підприємством, перевірка підприємств, які є дебіторами чи кредиторами підприємства-порушника податкового законодавства.
Отже, одним із завдань підрозділів оподаткування фізичних осіб є контроль за своєчасним і повним утриманням прибуткового податку з громадян, виявлення та притягнення до оподаткування тих громадян, що ухиляються від декларування своїх доходів, відображають занижені розміри отриманих доходів та недостовірні дані в податкових деклараціях.
Декларація про сукупний оподатковуваний дохід подається особисто чи надсилається поштою до 1 квітня наступного за звітним року громадянами, які протягом звітного календарного року, крім доходів за місцем основної роботи, одержували доходи не за місцем основної роботи, а також громадянами, які не мали протягом звітного року основного місця роботи, проте одержували в цей час будь-які доходи в грошовій і натуральній формах з різних джерел, незалежно від того, за рахунок яких коштів формується це джерело.
Важливими умовами ефективності роботи податкових органів щодо
виявлення і притягнення до декларування та оподаткування доходів фізичних осіб, зокрема й тих, які ухиляються від сплати прибуткового податку, є отримання максимального обсягу інформації про доходи різних категорій громадян, їх систематизація та накопичення.
Інформаційна база даних на фізичних осіб і, зокрема, тих, які ухиляються від декларування отриманих доходів, формується на підставі відомостей, одержаних податковими органами як з внутрішніх, так і зовнішніх джерел.
До інформації із внутрішніх джерел належать відомості про платника, які податкові органи отримують самостійно в ході виконання контрольних функцій, зокрема отримані в ході документальних перевірок платників податків з питань дотримання ними податкового законодавства:
Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»:
Прямі податки і їх роль у системі фінансового регулювання. Що характеризує пряма Лаффера? Які існують пільги при сплаті податку на додану вартість?
Вартість нерухомості і її основні види, визначення зносу об'єкта нерухомості
Вищі державні контрольні органи у розвинених зарубіжних країнах
Зміст і функції аудиторського контролю
Зміст фінансово-господарського контролю, його цілі і завдання