Сторінка
2

Теоретичні аспекти обліку та аудиту операцій з оперативної оренди

- перевірка правильності нарахування витрат та визначення фінансового результату від операцій з оперативної оренди;

- перевірка дотримання підприємством податкового законодавства щодо операцій, пов'язаних з основними засобами, наданими в оперативну оренду;

- перевірка повноти та своєчасності перерахування орендної плати від орендаря орендодавцю;

- перевірка своєчасного списання в обліку з позабалансового рахунку основного засобу, прийнятого в оперативну оренду;

- перевірка правильності відображення на відповідних рахунках обліку операцій з оперативної оренди.

У першу чергу, аудитору необхідно ознайомитися з обліковою політикою підприємства. У складі інформації про облікову політику суб'єкта господарювання у бухгалтерській звітності підлягає розкриттю інформація про об'єкти основних засобів, наданих і отриманих за договором оренди.

При проведенні аудиту бухгалтерського обліку основних засобів у суб'єкта господарювання аудитор повинен використовувати такі доказові джерела інформації:

- первинні документи з обліку основних засобів "Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів". Ця форма застосовується підприємствами для оформлення зарахування до складу основних засобів окремих об'єктів за договорами оренди іншим юридичним або фізичним особам;

- контракти, угоди про оренду, страхові поліси.

У процесі опитування або документальної перевірки аудитору важливо з'ясувати облікову політику відносно орендованих основних засобів, методи нарахування амортизації і постійність їх застосування; чи були зміни облікової політики і методів нарахування амортизації; дослідити наявність необхідних пояснень у примітках до звітності. Слід також отримати дані про основні засоби, передані й отримані в оперативну оренду, вивчити умови орендних угод; з'ясувати питання, чи відповідає облік орендованих об'єктів цим угодам (оперативна оренда); проконтролювати правильність визначення орендної плати за основні засоби і відповідне її віднесення на доходи або витрати в орендодавця чи орендаря.

Головний етап аудиту полягає в контролі оцінювання основних засобів, встановленні їх належності, перевірці достовірності облікових записів за основними засобами і залишків за ними у балансі, перевірці правильності нарахування зносу основних засобів і визначенні витрат на їх ремонт. Для аудитора важливе значення має встановлення власника основних засобів суб'єкта господарювання, оскільки від цього залежить, чи відображаються вони в балансі чи на позабалансових рахунках.

Необхідно встановити відповідність залишків за синтетичними рахунками орендованих основних засобів, відображеними у Головній книзі, аналогічним даним аналітичного обліку і бухгалтерського балансу. Вони повинні збігатися за всіма позиціями: сальдо на початок місяця, обороти за місяць, сальдо на кінець місяця. При встановленні розбіжностей необхідно виявити причини і рекомендувати підприємству провести інвентаризацію: орендованих основних засобів; зобов'язань за укладеними договорами оренди.

Орендовані основні засоби відображаються в інвентаризаційних описах окремо за кожним орендодавцем.

Далі необхідно перевірити правильність нарахування і віднесення на рахунки бухгалтерського обліку орендної плати за майно. Перевірка здійснюється за оперативною і фінансовою орендою основних засобів. Аудитор повинен ретельно перевірити правильність складання договорів на оренду майна, порядок розрахунків і структуру орендних платежів, добре знати схему можливих проводок для відображення операцій із нарахування і перерахування цих платежів.

IV. Висновки

Отже, оперативна оренда є найбільш вигідним з фінансових інструментів, що дають змогу здійснювати великомасштабні капітальні вкладення в розвиток матеріально-технічної бази будь-якого виробництва. Звідси ефективність застосування оперативної оренди на підприємстві залежить від правильного відображення в обліку оренди, ретельного її аналізу та якісного аудиту.

Література:

1. Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.1997 р. № 283/97-ВР [Електронний ресурс]. -Режим доступу : rada.gov.ua.

2. Закон України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР [Електронний ресурс]. - Режим доступу : rada.gov.ua.

3. Бухгалтерський фінансовий облік : підручник для студентів спеціальності "Облік і Аудит" вищих навчальних закладів / [за ред. проф. Ф.Ф. Бутинця]. -5-те вид., доп. і перероб. - Житомир : Рута, 2003. - 726 с.

4. Кулаковська Л.П. Організація і методика аудиту : навч. посіб. / Л.П. Кулаковська, Ю.В. Піча. - К. : Каравела, 2004. - 568 с.

5. Положення стандарт бухгалтерського обліку 14 "Оренда" [Електронний ресурс]. -Режим доступу : rada.gov.ua.

6. Держава та регіони, Серія: Економіка та підприємництво 2009 р., № 3, с. 172–175

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»: