Сторінка
15
При розробці проекту Податкового кодексу України враховувалось те, що саме податки є ефективним знаряддям реалізації державної політики стосовно життєдіяльності суспільства, а саме: перерозподілу національного доходу в соціальному, віковому, територіальному галузевому аспектах;
компенсації недоліків ринкових механізмів розміщення ресурсів і забезпечення суспільними благами; заохочення ділової та інвестиційної активності тощо.
Розроблений проект Податкового кодексу України забезпечує комплексний підхід у регулюванні податкових відносин, вирішує питання усунення податкового законодавства та забезпечує гармонізацію його з нормами іншого законодавства України.
У проекті Податкового кодексу України відображені питання подальшого реформування податкового законодавства у напрямі диференційованого розподілу податкового навантаження між платниками податків, спрощення механізму оподаткування, чіткого визначення прав і обов'язків платників податків, а також поліпшення роботи органів державної податкової служби з платниками податків, у тому числі забезпечення платників податків інформацією з питань оподаткування. Забезпечення всіх учасників податкових відносин повною інформацією про те, хто, коли, і при яких обставинах має обов'язки щодо сплати податків, забезпечить прозорість і зрозумілість податкового законодавства , зробить його доступним для всіх платників податків.
Положення проекту Податкового кодексу України спрямовані на необхідність:
¨ створення в Україні стабільної податкової системи, яка б забезпечувала чітке визначення порядку стягнення податків, його простоту;
¨ забезпечення чіткого визначення об'єктів оподаткування з метою запобігання випадкам подвійного оподаткування;
¨ забезпечення справедливого підходу при оподаткуванні всіх категорій платників податків;
¨ упорядкування механізму стягнення податків та посилення відповідальності за ухилення від сплати податків та їх несвоєчасну сплату;
¨ стимулювання інвестиційних та інноваційних процесів і підтримки технологічного оновлення суспільства;
¨ стимулювання малого підприємництва;
¨ дотримання міжнародних угод з питань оподаткування;
¨ реальне забезпечення прав платників податків;
¨ створення дієвого механізму контролю.
У проекті Податкового кодексу визначені права та обов'язки юридичних та фізичних осіб (суб'єктів оподаткування), зокрема щодо обов'язків їх постановки на облік як платників податків в органах державної податкової служби, що передбачає присвоєння їм ідентифікаційного номера - єдиного по всіх податках, що входять до системи оподаткування України, в тому числі, які підлягають сплаті в зв'язку з переміщенням товарів через митний кордон України.
Ведення Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та Єдиного банку даних про платників податків юридичних осіб надасть можливість органам державної податкової служби ефективніше виконувати свої функції по контролю за обчисленням, своєчасністю сплати податків, а також оперативно виявляти порушників податкового законодавства.
Вдосконалення податкового законодавства, передбачене проектом Податкового кодексу України, має на меті створення умов для подальшого інтегрування України до світової спільноти, адаптації податкового законодавства Європейського союзу.
Відповідно до положень Податкового кодексу переважним джерелом формування дохідної частини бюджетів всіх рівнів залишаються непрямі податки. Водночас створюватимуться передумови для збільшення надходжень від прямих податків. -
Визначений Кодексом рівень вилучень податків становитиме ЗО відсотків валового внутрішнього продукту.
Запропонований проект Податкового кодексу складається з 15 розділів (включаючи резервний):
1. Загальні положення
2. Податок на прибуток підприємств
3. Податок на доходи фізичних осіб
4. Податок на додану вартість
5. Акцизний податок
6. Податок на майно
7. Державне мито
8. Інші податки
9. Гербовий збір
10. (резервний)
11. Місцеві податки і збори.
12. Спеціальні податкові режими
13. Загальні адміністративні положення
14. Правопорушення в сфері оподаткування
15. Прикінцеві положення
Перелік як загальнодержавних, так і місцевих податків в запропонованому проекті Податкового кодексу по відношенню до діючого законодавства має істотні зміни. З переліку діючих загальнодержавних д податків вилучено податок на промисел, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, податок на землю, збір до Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення , збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, збір до Державного інноваційного фонду. Разом з тим до переліку загальнодержавних податків віднесено гербовий збір.
Найбільш істотних змін зазнав перелік місцевих податків. Так, перелік місцевих податків доповнено місцевим акцизним податком, збором за організацію гастрольної діяльності, збором за видачу дозволів на будівництво у населених пунктах об'єктів виробничого і не виробничого призначення, індивідуального житлового, дачного будівництва садових будинків та гаражів.
Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»:
Банки та контрольні функції їх у державі
Облік малоцінних та швидкозношуючих предметів
Основні принципи організації бухгалтерського обліку і бухгалтерських записів на ПМХ
Порядок відображення в актах документальних перевірок фінансово-господарської діяльності платників податку на прибуток
Cуть, види та облік відповідно поточної та довгострокової заборгованості