Сторінка
11
Існує розроблений в податковій інспекції перелік питань, які включаються до документальної контрольної роботи:
1) повнота та правильність відображення в обліку результатів попередньої перевірки;
2) відповідність показників балансу даним аналітичного обліку по рахункам;
3) дотримання положень по інвентаризації та правильність відображення в обліку її результатів;
4) дотримання порядку обліку основних фондів, нарахування і використання амортизаційних відрахувань;
5) правильність обліку і списання матеріальних цінностей, відхилень по них та результатів по переоцінці;
6) правильність обліку МШП та нарахування зносу по них;
7) правильність віднесення витрат на загальногосподарські витрати та їх розподіл;
8) правильність розрахування та відображення в обліку ПДВ;
9) правильність розрахунків та відображення в обліку акцизного збору;
10) інші питання.
Для більш конкретного вивчення економічної діяльності підприємств були сформовані відділи економічного аналізу при місцевих податкових інспекціях. Дані цього аналізу стануть основою для здійснення всього арсеналу стимулюючих заходів: податкових пільг, податкових кредитів, причому в індивідуальному порядку для даного конкретного підприємства. Таким чином, створення служби економічного аналізу в рамках податкової адміністрації сприятиме поліпшенню контролю і вдосконаленню отримання допомоги.
Наведені нижче дані таблиці додатку 13 дають змогу прослідкувати результати контрольної роботи податкових органів за 1999-1 півріччя 2001 року. По окремих видах податків виділяються кількість платників і кількість проведених перевірок. З кожним роком кількість платників збільшується, а також і кількість виявлених порушень зростає. Поясненням цьому може бути як і часті зміни і доповнення до законодавчих та нормативних документів, так і неналежна робота бухгалтерів підприємств. Безумовно, порушників необхідно "наказувати", що в податковій системі виражається в застосуванні фінансових санкцій і нарахуванні пені за несвоєчасну сплату платежів.
Як змінювалась кількість фінансових санкцій і пені показано в таблиці додатку 14. З кожним роком зростає сума донарахувань. Так у 1999 році питома вага додатково нарахованих сум становить:
- по прямих податках 29,95%, в тому числі податок на прибуток - 17,04%;
- по непрямих податках - 37,91%, в тому числі ПДВ - 32,37%. У 2000 році ті ж показники становили:
- по прямих податках - 22,72%, в тому числі податок на прибуток - 18,5%;
- по непрямих податках - 52,31%, в тому числі ПДВ - 32,33%.
За І півріччя 2001року:
- по прямих податках - 29,96%, в тому числі податок на прибуток становить 22,55%; - по непрямих податках - 45,46%, в тому числі ПДВ -40,87% до загального підсумку контрольної роботи по Україні.
Отже, питома вага донарахувань ПДВ і податку на прибуток з кожним роком зростає, а в загальному обсязі донарахування непрямих податків в 2000 році збільшились на 14,4% в порівнянні з 1999 роком, а за І півріччя 2001 року непрямі податки становлять більшу половину донарахувань 2000року. Прямі податки у 2000 році зменшились на 7,23% по відношенню до 1999 року, але вже за І півріччя 2001 року їх питома вага збільшилася до 29,96%, що на 7,24% більше питомої ваги донарахувань за весь 2000 рік.
З кожним роком зростають суми донарахувань основних платежів та фінансових санкцій. Так питома вага фінансових санкцій у загальному обсязі контрольної роботи становить в 1999 році 24,38%, у 2000 році -35,86%, за І півріччя 2001 року - 20%.
Проаналізувавши таблицю в цілому можна сказати, що роботу податкових органів можна оцінити як позитивну. Адже наявність заповнених граф "виявлення порушень", "фінансові санкції" свідчать про додаткові надходження до бюджету.
Як відомо, в податковій практиці мають місце і жорсткі порушення законодавства при здійсненні підприємницької діяльності. Іноді, крім накладання адміністративних штрафів, вирішення подальшої долі порушників передається до суду, до правоохоронних органів чи органів по боротьбі з організованою злочинністю.
В таблиці додатку 15 наведені дані щодо характеристики цього процесу. З таблиці видно, що суми адміністративних штрафів зростають, збільшується кількість складених протоколів та прийнятих по ним постановам. Також у 2000 році збільшилась кількість переданих матеріалів до суду у порівнянні з 1999 роком на стягнення сум адміністративних штрафів. Але помітно зменшилась кількість переданих матеріалів до правоохоронних органів та до органів по боротьбі з організованою злочинністю.
Треба сказати, що нові зміни в Карно-процесуальному Кодексі, прийняті в 1999 році, посилили економічну і послабили карну відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків та платежів посадовими особами підприємств, організацій всіх форм власності, а також фізичними особами.
У випадку, якщо сума прихованих податків та платежів перевищує 100 неоподатковуваних мінімумів і більше (тобто становить від 1700 грн) передбачено покарання виправними роботами строком до 2 років або позбавлення права займати керівні посади на строк до 3 років чи штрафом до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Якщо сума прихованих або занижених податків і платежів в 250 раз і більше перевищує неоподатковуваний мінімум (від 4250 грн) передбачено позбавлення волі від 5 до 10 років з конфіскацією майна та позбавлення права займатися відповідною діяльністю строком на 5 років.
Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»:
Прямі податки і їх роль у системі фінансового регулювання. Що характеризує пряма Лаффера? Які існують пільги при сплаті податку на додану вартість?
Ефективність використання оборотних фондів
Податкова система України , її становлення та розвиток
Контроль і ревізія витрат на виробництво і собівартості продукції
Види і облік утримань із заробітної плати, порядок виплати заробітної плати на ПП”Ранок”