Сторінка
8

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності: практика, проблеми та шляхи удосконалення

Розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, річно за поданням Кабінету Міністрів України встановлюється Верховною Радою України для роботодавців і застрахованих осіб. Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України з питань загальнообов'язкового державного соціального страхування" від 17.01.2002р. № 2980-ІІ розмір страхових внесків складає:

1. Для роботодавців - 2,9 відсотка суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні плати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", та підлягають обкладанню прибутковим податком з громадян (тобто, крім сум виплат, що не враховуються при визначенні бази нарахування страхових внесків відповідно до пункту 2 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян".

На підприємствах та в організаціях громадських організацій інвалідів, де кількість інвалідів становить не менше 50% загальної чисельності працюючих і за умови, що фонд заробітної плати таких інвалідів не менше 25% суми витрат на оплату праці, розмір обов’язкових внесків складає окремо 0,7% суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників-інвалідів та 2,9% суми витрат на оплату праці інших працівників. На підприємствах та в організаціях товариств УТОГ і УТОС – 0,5% суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників.

Згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких Законів України з питань загальнообов’язкового державного соціального страхування» № 1678-ІV від 09.04.2004р. для найманих працівників – від суми оплати праці, яка підлягає обкладанню податком з доходів фізичних осіб:

- 0,25% - для найманих працівників-інвалідів, які працюють на підприємствах і в організаціях УТОГ і УТОС;

- 0,5% - для найманих працівників, які мають заробітну плату до 365 гривень на місяць включно;

- 1% - для найманих працівників, які мають заробітну плату більше 365 гривень на місяць.

Для осіб, які беруть участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні на добровільних засадах - 3,4 відсотка від суми оподатковуваного доходу (прибутку), обчисленого відповідно до чинного законодавства України.

Таблиця 2.1

Розміри страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в розрізі платників

Нарахування

Утримання

Категорії платників

Розмір внесків, %

Категорії платників

Розмір внесків, %

роботодавці-підприємства й організації товариств УТОГ і УТОС

0,5

наймані працівники підприємств і орга-нізацій товариств УТОГ і УТОС

0,25

роботодавці, якщо підпри-ємства й організації гро-мадських організацій інва-лідів з чисельністю інвалі-дів не менше 50% загаль-ної чисельності працюючих і за умови, що ФОП таких інвалідів складає не менше 25% суми витрат на оплату праці

0,7

наймані працівники-інваліди

0,25

роботодавці, що не мають пільг і перебувають на за-гальній системі оподаткува-ння

2,9

наймані працівники

0,5; 1,0

добровільно застраховані особи (нараховуються на дохід)

3,4

наймані працівники

0,5; 1,0

Страхові внески на загальнообов'язкове державне соціаль­не страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням нараховуються в межах граничної суми заробітної плати (доходу), що встановлюється Кабінетом Міністрів України, в розрахунку на кожну заст­раховану особу.

Накладені суми штрафів стягуються із заробітної плати винних службових осіб в установленому порядку або вносяться до каси страхувальника готівкою й перераховуються на рахунок органу Фонду в безготівковому порядку. Суми штрафів можуть сплачуватись го­тівкою, шляхом внесення коштів до банківської установи чи відділен­ня зв'язку для перерахування на рахунок Фонду.

Порядок нарахування та строки сплати страховихвнесків

Страхувальники щомісячно нараховують страхові внески в розмірах, встановлених чинним законодавством. При цьому не мають значення джерела фінансування витрат на оплату праці. Нарахування здійснюються без зменшення заробітної плати на суму податків та обов’язкових платежів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17 


Інші реферати на тему «Фінанси»: