Сторінка
5
Якщо припустити, що на дату поставки ф’ючерсна ціна встановилася вище за спотову, арбітражер купує ф’ючерсний контракт і продає актив на ринку. За ф’ючерсним контрактом йому поставляють актив, і він розраховується за його допомогою по касовій угоді. Різниця між ціною спот на базовий актив і ф’ючерсною ціною складе прибуток арбітражера (мал. 3).
|
Ф'ючерсна ціна
Мал.3. Визначення прибутку арбітражера
В першому випадку учасники ринку, що прагнуть одержати арбітражний прибуток, починають активно продавати контракти і пропозиція контрактів на ринку зростає, в результаті чого знижується ціна. Одночасно вони починають купувати відповідні активи на ринку спот, і ціна цих активів зростає через збільшення попиту. В підсумку ф’ючерсна і спотова ціни стають однаковими або близькими за значенням.
У другому випадку інвестори починають активно продавати активи, що лежать в основі ф’ючерсного контракту, в результаті чого їх ціна знижується. Одночасно арбітражери скуповують ф’ючерсні контракти, в підсумку підвищується ф’ючерсна ціна, що призводить знову до рівності ф’ючерсної та спотової цін.
5.Механізми хеджування ризику за допомогою ф’ючерсних контрактів.
Хеджування за допомогою ф'ючерсів являє собою стратегію зниження ризику шляхом інвестування у фінансові інструменти, прибутковість яких пов'язана між собою оберненою статистичною залежністю. Ринки ф'ючерсних контрактів зобов'язані своєю появою в першу чергу необхідності страхування ризиків, пов'язаних з непередбаченими коливаннями цін на товарних, фондових і валютних ринках. Ф'ючерсний контракт на деякий базовий актив являє собою інструмент, що ідеально підходить для цілей хеджування, тому що прибутковість ф'ючерсного контракту пов'язана тісною від'ємною кореляційною залежністю з приростом величини базової змінної.
Приклад 1. Якщо інвестор володіє активом (має довгу позицію), ціна якого в даний момент складає, скажемо. 100 гривень і побоюється зниження ціни, то при наявності ф'ючерсного ринку даних інструментів, йому варто продати ф'ючерсний контракт (відкрити коротку позицію на ф'ючерсному ринку). Тоді будь-яке зниження ціни базового активу буде в більшій чи меншій мірі компенсовано доходом за ф'ючерсним контрактом, тому що ф'ючерсна ціна і ціпа спот тісно взаємозалежні.
Природно, що виграш від володіння базовим активом у результаті росту його ціни буде, у свою чергу, знижений за рахунок збитків по короткій ф'ючерсній позиції. Хеджування дозволить знижувати ризик, але це об'ективно приводить до зниження прибутковості. Стратегія страхування довгої позиції по базовому активу за допомогою відповідної короткої ф'ючерсної позиції називається коротким хеджем.
Аналогічно, ризик пов’язаний з короткою позицією по базовому активу (необхідністю його придбання в майбутньому) страхується за допомогою довгої позиції на ф'ючерсному ринку Ця стратегія називається довгим хеджем.
У ситуації, коли ф'ючерсний ринок для деякого базового активу відсутній, хеджування ризику можливе за допомогою ф’ючерса на який-небудь інший актив. Причому коливання
останнього повинно бути тісно взаємозалежне з коливаннями ціни активів, позицію по яких необхідно застрахувати. Таку операцію називають перехресним хеджем.
Довгий хедж. Довгий хедж полягає у відкритті довгих позицій на ф’ючерсному ринку, і застосовується у випадку, якщо інвестор стоїть перед необхідністю придбання активу в деякий майбутній момент часу (володіє майбутньою короткою позицією на ринку спот).
Приклад 1. Як приклад, можна розглянути імпортера, що стоїть перед необхідністю оплати контракту на постачання деяких товарів у сумі 1 млн доларів. Нехай контракт укладений 1 січня, а оплата повинна бути зроблена 1 травня. Курс спот на 1 січня складає 5,3 грн. за один долар, тобто вартість контракту на момент висновку дорівнює
1 *5,3= 5,3 млн. гривень.
Якщо імпортер вважає, що ймовірним є ріст курсу долара по відношенню до гривні, йому варто укласти контракт на придбання доларів з поставкою 1 травня. Однак терміни поставки по доступних на ринку ф'ючерсних контрактах можуть не збігатися з тими, котрі необхідні хеджеру. У цьому випадку необхідно відкривати позицію по ф’ючерсу з терміном найбільш близьким до бажаної дати.
Припустимо по найближчим по терміну є контракт із поставкою у червні. Ф’ючерсна ціна дорівнює 5,4 гривень за долар, розмір контракту складає 100 доларів. Для повного хеджування майбутньої короткої позиції імпортеру необхідно укласти
1000000/100=10000 контрактів.
Припустимо, що до 1 травня курс долара на ринку наявних продажів зріс до 5,45 грн. за один долар. Відповідно, витрати на оплату контракту будуть рівні
1,45* 1 = 1,45 млн. гривень,
збитки складають
5,45-5,3=0,15млн .гривень.
Нехай ф'ючерсний курс, з постачанням у червні, до цього моменту так само виріс і складає 5,55 гривень за долар (це припущення природне, тому що коливання ф'ючерсної ціни і ціни спот, як правило сильно корелюють між собою). Закривши позиції на ф'ючерсному ринку (зробивши операцію оберненої торгівлі, офсетну угоду), імпортер дістане прибуток (валюта на ф’ючерсному ринку була куплена по більш низькій ціні, ніж продана), розмір якої дорівнює:
100*10000*(5,55-5,45)= 100000 гри.
Тим самим збитки будуть частково компенсовані і складуть у результаті
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Амортизаційна політика як ключовий елемент забезпечення інноваційного розвитку економіки України
Податки в системі фінансових відносин підприємства
Інфраструктурна база біржової та позабіржової діяльності на ринку цінних паперів України
Суть і значення Державного бюджету
Організація обліку та аналіз фінансових результатів діяльності підприємства