Сторінка
3
Форвардний контракт — це спеціально складений ф'ючерсний контракт, що відповідає потребам конкретного клієнта, не є стандартним, не укладається на організованому фінансовому ринку.
Своп (обмін) — двостороння угода про обмін у майбутньому серіями платежів у різних валютах.
За гарантованістю рівня дохідності фінансові інструменти поділяються на такі:
• з фіксованим доходом. Для них характерний гарантований рівень дохідності при погашенні (або протягом періоду їх обігу) незалежно від кон'юнктурних коливань ставки позикового відсотка (норми прибутку на капітал) на фінансовому ринку;
• з невизначеним доходом. їм властивий рівень дохідності, який може змінюватися залежно від фінансового стану емітента (прості акції, інвестиційні сертифікати) або у зв'язку із зміною кон'юнктури фінансового ринку (боргові фінансові інструменти, з плаваючою відсотковою ставкою, "прив'язаною" до встановленої облікової ставки, курсу певної "твердої" іноземної валюти тощо.
За рівнем ризику розрізняють такі фінансові інструменти:
• безризикові. До них належать державні короткострокові цінні папери, короткострокові депозитні сертифікати найнадійніших банків, "тверда" іноземна валюта, золото та інші дорогоцінні метали і коштовне каміння, придбані на короткий період. Термін "безризикові" певною мірою умовний, оскільки потенційний фінансовий ризик криє в собі будь-який з перелічених видів фінансових інструментів; вони призначені лише для формування точки відліку визначення рівня ризику для інших фінансових інструментів;
• з низьким рівнем ризику. До них належать, як правило, короткострокові боргові фінансові інструменти, що обслуговують ринок грошей, виконання зобов'язань за якими гарантоване стійким фінансовим становищем і надійною репутацією позичальника (характеризується терміном "першокласний позичальник");
• з помірним рівнем ризику. Вони характеризують фінансові інструменти, рівень ризику за якими приблизно дорівнює середньоринковому;
• з високим рівнем ризику. Це фінансові інструменти, рівень ризику за якими значно перевищує середньоринковий;
• з дуже високим рівнем ризику (спекулятивні). Такі фінансові інструменти характеризуються найвищим рівнем ризику і використовуються для здійснення найризикованіших спекулятивних операцій на фінансовому ринку. Прикладом високоризикових фінансових інструментів є акції "венчурних" (ризикових) підприємств, облігації з високим рівнем відсотка, емітовані підприємством з нестійким фінансовим становищем, опційні та ф'ючерсні контракти.
Наведена класифікація відображає розподіл фінансових інструментів лише за найсуттєвішими загальними ознаками. Кожна з розглянутих груп фінансових інструментів, у свою чергу, класифікується за окремими специфічними ознаками, які відображають особливості їх випуску, обігу і погашення.
1. Корнєєв В. В. Проблеми і перспективи розвитку фінансової політики в Україні в умовах ринкової економіки: Матер, конф. 17-18 травня 1999 р. — Чернівці, 1999. — Гл. 2: Роль державних фінансів у розвитку економіки України. — С 45^8.
2. Кравченко В. Місцеві фінанси України. —К: Знання, 1999.
3. Криниця С О. Зміцнення фінансової бази місцевого та регіонального самоврядування // Фінанси України. — 1998. — № 2. — С. 11-13.
4. Кузнецова Н. С, Назарчук І. Р. Ринок цінних паперів в Україні: правові основи формування та функціонування. — К: Юрінком Інтер, 1998.
5. Кузьменко Н.А. Удосконалення міжбюджетних відносин // Фінанси України. — 1998. — № 1.—С 6-Ю.
6. Курс экономической теории: Учеб. пособие / Науч. ред. А. В. Сидорович. — М.: Изд-во МГУ, 1997.
7. Кучер Г. В. Державний борг: історія і сьогодення // Фінанси України. — 1999. — № 2. — С. 16-22.
8. Льовочкін С. Причини та чинники бюджетного дефіциту в Україні // Економіст. — 1999. — № 11. — С 19-23.
9. Лютий І. О. Державний борг і ефективність використання державного кредиту // Фінанси України. — 1999. — № 9. — С. 21-26.
10. Макконел К., Брю С Экономика: принципы, проблемы и политика: Пер. с англ. —К.: Хагар-Демос, 1993.
11. Маханецъ Л. Л. Зовнішній борг і політичний ризик // Фінанси України. — 2000. — № 2. — С. 64-67.
12. Мишкін Фр. Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків: Пер. з англ. — К.: Основи, 1998.