Сторінка
2

Поняття, правова природа і значення бюджету для функціонування держави, його складові частини, правові форми розрахунків у господарському обігу України

Ст. 95. Бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами.

Конституція України

Зведений бюджет є сукупністю понсуників бюджетів, що використовуються для аналізу і прогнозування економічного і соціального розвитку держави.

Бюджетна класифікація – єдине систематизоване згрупування законів, за ознаками економічної сутності, функціональної діяльності організаційного устрою та іншими ознаками відповідно до законодавства України та міжнародних стандартів.

Бюджетна класифікація:

1) класифікація доходів бюджету;

2) класифікація видатків;

3) класифікація фінансування бюджету;

4) класифікація боргу.

Класифікація доходів бюджету.

1) податкові надходження;

2) неподаткові надходження;

3) доходи від операцій з капіталом;

4) трансферти.

Класифікація видатків бюджету:

1) функціональна;

2) економічна;

3) відомча;

4) програмна.

Доходи бюджету – усі податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трасферти, дарунки, грати). Видатки бюджету, що справляються на здійснення програм та заходів передбачених відповідним бюджетом за винятком коштів та погашення основної суми боргу та повернення надміру сплачених до бюджету сум.

Бюджетне регулювання передбачає надання коштів із загальнодержавних дохідних джерел, що закріплені за бюджетами вищих рівнів, бюджетам нижчих рівнів з метою збалансування їх на рівні, необхідному для виконання планів економічного і соціального розвитку на певній території.

Методи бюджетного регулювання:

1) метод процентних відрахувань;

2) субвенції;

3) субсидії;

4) дотації.

Бюджетний процес – регламентована нормами права діяльність, пов’язана із складанням, розглядом, затвердженням бюджетів, їх виконанням і контролем за їх виконанням, розглядом звітів про виконання бюджетів, що складають бюджетну систему України.

Стадії бюджетного процесу:

1) складання проектів бюджету;

2) розгляд та прийняття закону про Державний бюджет України, рішень про місцеві бюджети;

3) виконання бюджету, в тому числі у разі необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України, рішення про місцеві бюджети;

4) підготовка та розгляд звіту про виконання бюджету і прийняття рішення щодо нього.

Джерелами фінансування дефіциту бюджетів є державні внутрішні і зовнішні запозичення.

Економічне значення бюджету полягає передусім у тому, що він може активно впливати на суспільне відтворення залежно від методів мобілізації фінансових ресурсів, та напрямків їх використання. Тим самим бюджет може визначати темпи економічного зростання, удосконалення структури суспільного виробництва, його розвиток, оптимізацію вартісних пропозицій у розподілі доходів на загальнодержавні та внутрішньогосподарські потреби, на виробничу та невиробничу сферу, а також на окремі галузі народного господарства.

Фінансовий вплив Державного бюджету на економіку має як кількісну, так і якісну оцінки. Кількісна визначається питанням надання чи ненадання коштів і в якій кількості.

Якісна – у встановленні пропорцій розподілу ВВП і застосуванні різних інструментів цього розподілу. Співвідношення обсягу бюджету і ВВП і важлива економічна проблема, яка обумовлена особливостями функціонування економіки кожної конкретної держави.

Нині через Державний бюджет України, в галузевому і територіальному розрізах, а також серед окремих верств населення перерозподіляється близько 16% ВВП.

Список використаної літератури

1. Конституція України. Київ, 1996.

2. Бюджетний Кодекс України, від 21 червня 2001 р. № 2542-ІІІ.

3. Про Державний бюджет України 2005 р.

4. Закон України “Про банки і банкову діяльність”, ВВР України, 2001 р., № 5, 6.

5. “Про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті”, Постанова НБ України, 27 травня, 1996 р.

6. Буковинський С.А. Бюджет в економіці держави // Фінанси України, 1995 №1.

7. Бюджетна система України: Навч. посібник (Булгакова С.О. і ін.) – Київ, 2002.

8. Фінансове право: Підручник (Алісов Є.О. і ін.) “Консул”, 1999.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Фінанси»: