Сторінка
2
Спостережна рада створюється для того, щоб представляти інтереси акціонерів у період між проведенням загальних зборів і в межах компетенції, визначеної статутом, контролювати й регулювати діяльність правління.
Загальні збори можуть передавати деякі свої функції у компетенцію спостережної ради. Зазначимо, що відповідно до останніх змін законодавства в роботі спостережної ради мають брати участь, хоча лише з правом дорадчого голосу, представники профспілкового або іншого уповноваженого колективом органу, який підписав колективний договір від імені трудового колективу.
Правління товариства згідно із Законом здійснює керівництво поточною діяльністю товариства. Крім того, загальні збори можуть винести рішення про передання окремих своїх прав у компетенцію правління. Очолює правління голова, який згідно із статутом повинен мати право діяти від імені товариства без доручення, представляти інтереси товариства в усіх установах і організаціях, мати право підписувати всі документи юридичного, господарського, фінансового та виробничого призначення, розпоряджатися коштами і майном товариства, організовувати його діяльність.
Ревізійна комісія створюється для контролю за фінансово-господарською діяльністю правління товариства. Діяльність ревізійної комісії зрештою зводиться до перевірок діяльності правління, аналізу їх результатів та інформування про них загальних зборів і спостережної ради. Найяскравішими ознаками недосконалості вітчизняної системи корпоративного управління є юридична незахищеність прав акціонерів, відсутність належного контролю за діяльністю правлінь і посадових осіб акціонованих підприємств. Внаслідок цього збільшується кількість так званих акціонерних зловживань при створенні та функціонуванні AT.
Зокрема, органи ДКЦПФР виявляють багато правопорушень з боку емітентів у процесі емісії, розміщення та обігу цінних паперів.
На практиці законодавство про випуск цінних паперів часто порушується, якщо керівництву AT необхідно прийняти вигідні для себе рішення, отримати більшість голосів на загальних зборах акціонерів з окремих питань, включених у порядок денний. Так, часто акціонери своєчасно не інформуються про збори акціонерів; поінформованим же акціонерам не надають необхідних матеріалів з порядку денного загальних зборів. Крім того, при підготовці та проведенні загальних зборів не виконуються процедурні вимоги. Правління окремих AT без дозволу загальних зборів вносять зміни у статутні документи, порушують порядок проведення відкритої підписки на акції.
Можливе скоєння злочинів шляхом заснування фіктивного AT, коли через відкриту підписку на акції залучається капітал (весь або його частина), який потім вилучається з фондів цього AT у вигляді внесків до статутного фонду інших підприємств. У результаті консолідований у такий спосіб інвестиційний капітал привласнюється керівництвом псевдотовариства.
Порушення прав акціонерів відбувається внаслідок таких дій:
• при додатковій емісії акцій з метою збільшення статутного фонду AT акціонери не користуються переважним правом на придбання додатково випущених акцій, хоча таке право визначено у ст. 38 Закону України "Про господарські товариства" [2], тобто проводиться підписка на акції в інтересах зацікавлених осіб керівництва (органів управління) AT з метою збільшення їх пакетів акцій. Звичайно, реальна мета емісії не розкривається.
У ВАТ акції перерозподіляються при додатковій емісії переважно шляхом концентрації контролю керівництва AT (представників директорського корпусу, адміністрації) над більшістю випущених акцій підприємства або придбання стороннім інвестором контрольного пакета акцій з метою здійснення на підприємстві власної господарської стратегії. Мета ж заснування та функціонування ЗАТ — не дати змогу сторонньому покупцеві — інвестору (конкуренту) отримати контрольний пакет акцій. Ці процеси часто пов'язані із зловживаннями через фактичну відсутність контролю акціонерів за діяльністю виконавчих органів підприємства:
• до статуту AT вносяться положення, що визначають умови збільшення або зменшення статутного фонду, розміщення нових випусків акцій в інтересах керівництва AT. У такий спосіб обмежуються права акціонерів, зокрема повноваження загальних зборів;
• викривлення в дивідендній політиці окремих вітчизняних AT, пов'язані з невиплатою оголошених дивідендів тривалий час при позитивних фінансових результатах діяльності AT або з виплатою їх лише частині акціонерів.
Поширені на ринку цінних паперів України зловживання пов'язані з отриманням прибутку через коливання вартості цінних паперів. Ці зловживання можливі внаслідок того, що керівництво AT має змогу впливати прямо або опосередковано на курс випущених акцій і відповідно дешево купувати їх і дорого продавати. При цьому можуть використовуватися такі протизаконні методи:
• імітація фінансової неспроможності (банкрутства); політика безпідставної невиплати дивідендів або явно заниженої їх виплати; поширення недостовірної інформації у трудовому колективі AT щодо постійного зниження ринкової вартості акцій їх підприємства (це призводить до падіння курсу акцій, що, в свою чергу, створює сприятливі умови для скуповування зацікавленими особами цих акцій);
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Фінансовий потенціал держави: сутність та особливості
Методологічні підходи щодо класифікації форм та видів грошових позичок
Показники стану та ефективності використання основних фондів
Комплексний аналіз і рейтингове оцінювання фінансового стану підприємства
Пріоритети фінансової політики у контексті розвитку економіки