Сторінка
2

Аудит — необхідна умова функціонування суб'єктів господарювання у ринковій економіці

Тільки після перевірки ступеня ризику на даному підприємстві аудитор може визначати обсяг перевірки, яку необхідно провести, чи аналізу, який можна підрозділити на категорії: інспекція, нагляд, підтвердження, підрахунок, аналітичний огляд.

Інспекція — аналіз бухгалтерських документів, який характеризує достовірність звітних даних.

Нагляд за виконанням операцій свідчить про точність виконання і шляхи виконання операції.

Підтвердження — вияснення офіційно чи неофіційно, у межах чи поза межами перевірюваного підприємства чи за ним, в усній чи письмовій формі як по окремих операціях, так і в цілому, стану надійності проведення операцій.

Підрахунок — перевірка арифметичної точності бухгалтерських записів у документах і виконавчих розрахунках.

Аналітичний огляд — виявлення окремих тенденцій, статистичних та інших даних для вивчення впливу змін на діяльність підприємств.

Аудит можна підрозділити на етапи: планування — розробка підходів до перевірюваного об'єкта; опитування — виявлення фактів, які мають значення при перевірці;

регістрація — огляд системи бухгалтерського обліку клієнта; підтвердження — перевірка окремих операцій і їх відображення в бухгалтерському облікові від початку і до кінця її проведення з тим, щоб підтвердити, що всі записи в обліку операцій здійснені правильно і відхилень немає.

Оцінка — перша оцінка стану бухгалтерського обліку; якщо вона негативна по остаточних рахунках, то виявляються причини й недоліки та ступінь ризику.

Аудиторський ризик (АР) можна підрозділити на:

невиправданий ризик (HP) — ризик за рахунок недостовірності звітних даних, відображених у фінансових рахунках, запланований, діловий;

контрольний ризик (КР) — допущений клієнтом в розрахунку, що аудитор його не виявить, але останній його виявив;

дослідницький ризик (ДР) — ризик, коли ні клієнт, ні аудитор не виявили недостовірності звітних даних. Його можна виразити через формулу:

Тому головною метою аудитора є дослідницький ризик, який оцінюється через невиправданий і контрольний ризик.

Діяльність аудитора по перевірці чи аналізові товариства або акціонерного підприємства закінчується аудиторським висновком, який можна підрозділити на два — кваліфікований і некваліфікований.

Кваліфікований аудиторський висновок вказує на недоліки у постановці бухгалтерського обліку, прорахунки та інші проблеми, виявлені в ході перевірки, які потребують виправлення.

Некваліфікований аудиторський висновок вказує на стан бухгалтерського обліку і фінансовий стан підприємства як на задовільні і зауважень не містить.

Висновки аудиторів мають, як правило, некваліфікований характер.

Як бачимо, система контролю потребує значного удосконалення, встановлення системи нагляду за діяльністю аудиторів, який повинне виконувати Державне контрольно-ревізійне управління.

Цей захід значною мірою підвищить якість аудиторських перевірок, поліпшить платіжну дисципліну та забезпечить своєчасні розрахунки з бюджетом по всіх джерелах надходжень доходів від підприємств, акціонерних товариств та інших госпрозрахункових структур.

Література:

1. Азаров В., Гурченко М. Основні напрями реформування державного підприємства // Екон. України. — 1995. — № 2. — С. 59—63.

2. Леонов Г. Ф., Хуторненко С. А., Шаблий Е. И. Особенности экономической культуры в США, Японии и странах Западной Европы. - К.: УкрНТИ, 1992. - 60 с.

3. Бабич В. П., Сало И. В. Государственное управление финансами в рыночной экономике. — К.: Акад. информатики, 1994. — 97 с.

4. Балтійський ринок цінних паперів // Україна—Бізнес. — 1995. - № 10. - С. 10.

5. Богиня Д., Волинський Г. До питания щодо різних варіантів ринкових реформ // Екон. Украйні. — 1994. - № 3. — С. 29—34.

6. Бондаренко А. Ф., Головко Г. М., Алибекова Б. Ш., Мищенко В. И. Основы маркетинга / Под ред. В. И. Мищенко. — Сумы: Слобожанщина, 1995. - 344 с.

7. Бобров В. Я. Основи ринкової економіки. — К.: Либідь, 1995. —320с.

8. Борисенко А. Экономико-математическая модель эффективного использования инвестиций // АПК: экономика, управление. — 1995. -№ 1. - С. 25-30.

9. Браунинг П. Современные экономические теории. — М.: Экономика, 1986. — 160 с.

10. Гальчинський А. С. Сучасна валютна система. — К. : Лібра, 1993. - 96с.

11. Геллер И. "Сі у" вводит свои индикаторы фондового рынка // Сі у. - 1995. - 11 апр. - С. 5-6.

12. Герасшмук М. Економічні та інституційні умови інвестиційної діяльності // Екон. України. — 1994. — № 12. — C.3—11.

13. Грядовая О. Ценообразование на рынке государственных ценных бумаг // Рос. экон. журнал. — 1995. — № 4. — С. 45—54.

14. Давидов О. Оптимальна структура джерел фінансування інвестицій на підприємствах // Екон. України. — 1994. — № 11. — С. 84—87.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Фінанси»: