Сторінка
5
Податок на будівлі не перераховується і не сплачується у податковому році, якщо нарахована сума на кожний об'єкт нерухомості не перевищує двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Це правило не поширюється на оподаткування споруд.
Консервація нерухомості, що перебуває в державній власності або у власності територіальної громади, здійснюється відповідно до рішення Кабінету Міністрів України, місцевої державної адміністрації або виконавчого органу місцевої ради.
Інші власники мають право прийняти рішення про консервацію нерухомості, сповістивши про це орган державної податкової адміністрації, який приймає рішення про зупинення стягнення податку.
При цьому законсервована нерухомість вважається переданою в управління Фонду державного майна України, який здійснює заходи щодо продажу такої нерухомості. Кошти, виручені від продажу за винятком витрат, пов'язаних з продажем, повертаються колишньому власникові нерухомості.
У разі, коли заходи щодо пошуку покупців законсервованої нерухомості не мали позитивного результату.
Фонд державного майна України приймає рішення про утримання або ліквідацію такої нерухомості. При цьому нерухомість визнається такою, яка не має власника, що тягне за собою передбачені статтею 137 Цивільного кодексу України наслідки, без обмеження у часі, визначеного частиною третьою зазначеної статті.
Порядок вчинення дій, передбачених цим пунктом, а також джерела відшкодування витрат, пов'язаних з управлінням законсервованою власністю, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Податкові періоди
Податковий період для будівель — податковий рік.
Податковий період для споруд — календарний місяць.
Податковий рік — це період, який починається 1 січня і закінчується 31 грудня одного й того самого року.
Індексація
Протягом будь-якого податкового року, в якому не відбувається перегляду вартості будівель, для розрахунків бази оподаткування застосовується індексація бази оподаткування на рівень інфляції.
Індексація бази оподаткування на рівень інфляції здійснюється тоді, коли рівень інфляції, розрахований на базі податкового року (1 січня податкового року до 1 січня року, що передує податковому), дорівнює або перевищує 110 %.
Індексація здійснюється податковими органами за наслідками звітного (податкового) року і доводиться до відома платників податку.
Для спрощення податкових розрахунків застосовується заокруглення показників рівня інфляції до найближчого значення натурального ряду цифр, кратного п'яти.
Інформація про власність
Будь-які особи, які володіють нерухомістю або використовують її, мають частку участі, орендують чи управляють нерухомістю, а також будь-які юридичні особи, які прямо або побічно здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність, пов'язану з використанням інформації про нерухомість (у тому числі, але не виключно: нотаріальні контори, банки, бюро технічної інвентаризації, компанії та біржі з торгівлі нерухомістю, інші реєстратори нерухомості або прав на неї), зобов'язані надавати інформацію про оподатковувану нерухомість відповідним органам державної податкової адміністрації У порядку, який встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За не надання відомостей громадяни, в тому числі посадові особи, несуть адміністративну відповідальність у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Для перевірки наданої інформації про власність посадова особа органу державної податкової адміністрації має право заходити на землю або у будівлю (споруду), що підлягає оподаткуванню, з метою визначення бази оподаткування у зручний для власника (користувача) час. Узгодження відбувається шляхом надіслання або особистого вручення письмового повідомлення з пропозицією про час зустрічі, яка має передбачати точний час такої зустрічі у період з 8 год. ранку до 19 год. вечора протягом двох визначених податковим органом робочих днів тижня або у період з 8 год. ранку до 17 год. вечора суботи, але не раніше, ніж через 30 календарних днів після надіслання звернення.
Протягом наступних після дня одержання письмового повідомлення 10 календарних днів власник (користувач) зобов'язаний сповістити орган державної податкової адміністрації про дату огляду. Якщо узгодження такого часу не відбувається протягом 20 календарних днів з моменту першого звернення органу державної податкової адміністрації, останній має право призначити дату огляду самостійно, про що письмово сповіщає власника (користувача) нерухомості.
Коли час огляду неможливо узгодити у зв'язку з відсутністю власника (користувача), орган державної податкової адміністрації зобов'язаний вивісити письмове повідомлення про призначену дату огляду біля входу до об'єкта оподаткування та (або) на спеціальній дошці податкових оголошень, яка встановлюється на доступному для огляду місці біля входу у приміщення органу місцевого самоврядування територіальної громади.
У разі, коли власник (користувач) нерухомості не забезпечив можливості проведення такого огляду нерухомості, податковий орган має право самостійно встановити базу оподаткування нерухомості на підставі зовнішнього її огляду, а також відомостей, що є в розпорядженні органу державної податкової адміністрації. При цьому зменшення податкової бази не застосовується.
Фізична особа — платник податку — має право на перегляд бази оподаткування, самостійно встановленої органом державної податкової адміністрації, у разі надання документів, що засвідчують відсутність платника податку у зв'язку з довготерміновим відрядженням, хворобою або обмеженням свободи пересування, ув'язненням чи полоном такої фізичної особи або внаслідок дії обставин непереборної сили, підтвердженими документально.
На відповідний перегляд мають право також спадкоємці фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою або померлою, за процедурою, встановленою законодавством, а також опікуни фізичної особи, визнаної у встановленому законодавством порядку недієздатною.
Платник податку зобов'язаний повідомити орган державної податкової адміністрації про істотні зміни, яких зазнає об'єкт оподаткування, а саме:
— про ліквідацію, (знесення, зруйнування) об'єкта оподаткування або його частини;