Сторінка
2
Ринки можна класифікувати по декількох ознаках:
По виду операцій
Наприклад, існують світовий ринок конверсійних операцій (у ньому можна виділити ринки конверсійних операцій типу долар/марка або долар/японська ієна), а також світовий ринок депозитних операцій.
По територіальній ознаці
Прийнято виділяти наступні великі ринки: європейський, північноамериканський, далекосхідний. У них виділяють великі міжнародні валютно-фінансові центри: у Європі - Лондон, Цюріх, Франкфурт-на-Майні, Париж і т.д.; у Північній Америці - Нью-Йорк; В Азії - Токіо, Сінгапур, Гонконг.
Можна говорити також про існування національних валютних ринків (наприклад, валютний ринок Російської Федерації) із широким комплексом валютних операцій.
Як перетинання територіальних ринків і ринків по видах операцій
Наприклад, правомірно говорити про існування європейського ринку доларових депозитів або азіатського ринку конверсійних операцій німецька марка/японська ієна.
Обсяги операцій світового валютного ринку постійно ростуть. Це пов'язане з розвитком міжнародної торгівлі й скасуванням валютних обмежень у багатьох країнах. За даними Банку міжнародних розрахунків (м. Базель) щоденний обсяг конверсійних операцій у світі становив в 1989 р. 932 млрд. доларів США, а в грудні 1993 р. уже перевищив 1100 млрд. доларів і продовжує щорічно збільшуватися приблизно на 5-7 відсотків. На Лондонський ринок доводиться порядку 480 млрд. доларів щоденного обороту, Нью-Йорк обмінює близько 220 млрд., Токмо близько 170 млрд. доларів. Набагато скромніше обсяги торгівлі валютами в менш великих центрах: у Сінгапурі - 90 млрд. доларів, Франкфурте-на-Майні - близько 60 млрд. доларів.
3. Учасники валютного ринку
Основними учасниками валютного ринку є:
Комерційні банки
Вони проводять основний обсяг валютних операцій. У банках тримають рахунку інші учасники ринку й здійснюють із ними необхідні конверсійні й депозитно-кредитні операції. Банки як би акумулюють (через операції із клієнтами) сукупні потреби ринку у валютних конверсіях, а також у залученні/ розміщенні коштів і виходять із ними на інші банки. Крім задоволення заявок клієнтів банки можуть проводити операції й самостійно за рахунок власних коштів.
В остаточному підсумку валютний ринок являє собою ринок міжбанківських угод, і, говорячи згодом про рух курсів валют і процентних ставок, варто мати на увазі міжбанківський валютний ринок.
На світових валютних ринках найбільший вплив роблять великі міжнародні банки, щоденний обсяг операцій яких досягає мільярдів доларів. Це такі банки, як Deutsche Bank, Barclays Bank, Union Bank of Switzerland, Citibank, Chase Manhattan Bank, Standard Chartered Bank й інших.
Фірми, що здійснюють зовнішньоторговельні операції
Компанії, що беруть участь у міжнародній торгівлі пред'являють стійкий попит на іноземну валюту (у частині імпортерів) і пропозиція іноземної валюти (експортери), а також розміщають і залучають вільні валютні залишки в короткострокові депозити. При цьому дані організації прямого доступу на валютний ринок, як правило, не мають і проводять конверсійні й депозитні операції через комерційні банки.
Компанії, що здійснюють закордонні вкладення активів (Investment Funds, Money Market Funds, International Corporations)
Дані компанії, представлені різного роду міжнародними інвестиційними фондами, здійснюють політикові диверсифіційного керування портфелем активів, розміщаючи кошти в цінних паперах урядів і корпорацій різних країн. На дилерському сленгу їх називають просто фондами або funds; найбільш відомий фонд «Quantum» Джорджа Сороса, що проводить успішні валютні спекуляції.
До даного виду фірм ставляться також великі міжнародні корпорації, що здійснюють іноземні виробничі інвестиції: створення філій, спільних підприємств і т.д., такі як, наприклад, Ксерокс, Нестле, Дженерал моторс, Бритиш петролеум й інших.
Центральні банки
У їхню функцію входить керування валютними резервами, проведення валютних інтервенцій, що роблять вплив на рівень обмінного курсу, а також регулювання рівня процентних ставок по вкладеннях у національній валюті.
Найбільшим впливом на світові валютні ринки володіє центральний банк США - Федеральна Резервна Система (US Federal Reserve або коротко FED). Далі за ним ідуть центральний банк Німеччини - Бундесбанк (Deutsche Bundesbank) і Великобританії - Банк Англії (Bank of England називаний також Old Lady).
Приватні особи
Фізичні особи проводять широкий спектр неторгових операцій у частині закордонного туризму, перекладів заробітної плати, пенсій, гонорарів, покупки й продажі наявної валюти.
Валютні біржі
У ряді країн з перехідною економікою функціонують валютні біржі, у функції яких входить здійснення обміну валют для юридичних осіб і формування ринкового валютного курсу. Держава звичайно активно регулює рівень обмінного курсу, користуючись компактністю біржового ринку.
Валютні брокерські фірми
У їхню функцію входить відомість покупця й продавця іноземної валюти й здійснення між ними конверсійної або позичково-депозитної операції. За своє посередництво брокерські фірми стягують брокерську комісію у вигляді відсотка від суми угоди.
Брокерська фірма, що володіє інформацією про запитувані курси й ставки, є місцем, де формується реальний валютний курс і реальні процентні ставки по вже укладених угодах. Комерційні банки одержують інформацію про поточний рівень курсу від брокерських фірм.