Сторінка
2

Розвиток міжнародного ринку цінних паперів

Звичайними є акції, власник яких має право голосу на загальних зборах акціонерів і право на одержання дивіденду. Кожна акція надає її власнику один голос на загальних зборах акціонерів. Зви­чайна акція не дає гарантії на одержання дивідендів, які залежать від результатів діяльності корпорації. Розмір доходу за звичайними акціями коливається залежно від прибутку товариства, який розпо­діляється у вигляді дивідендів між власниками звичайних акцій лише після сплати дивідендів власникам привілейованих акцій. Враховуючи, що власники звичайних акцій несуть підвищений ризик, пов'язаний з діяльністю акціонерного товариства, їм надається право обирати членів правління товариства та вирішувати інші пи­тання на загальних зборах акціонерів.

Звичайні акції можуть випускатися серіями "А" і "Б". Як пра­вило, серія "А" призначена для засновників корпорації, тобто осіб, які підписали її статут, а серія "Б" — для решти інвесторів. Власни­ки акцій серії "А" мають більше прав, а також можливість одержан­ня більших дивідендів (плата за ризик).

Привілейовані акції є іменними і дають власникові право на:

• першочергове отримання доходу, що відраховується від чис­того прибутку товариства у вигляді фіксованого процента (дивіден­ду) до номінальної вартості акцій;

• компенсацію доходу, недоотриманого власником акцій у зв'яз­ку зі скороченням прибутку товариства у відповідному році, за ра­хунок резервного фонду;

• пріоритетну участь у розподілі майна акціонерного товари­ства в разі його ліквідації.

Власники привілейованих акцій не мають права брати учать в управлінні акціонерним товариством, якщо інше не передбачено його статутом. Зате вони мають право на першочергове одержання диві­денду, тобто до виплати дивідендів за звичайними акціями.

Корпорація може випускати декілька серій привілейованих акцій, при цьому різні серії мають різну кількість привілеїв, опис яких за кожною серією акцій розміщується на "й сертифікаті.

Існує декілька підвидів привілейованих акцій:

• ті, що беруть і не беруть участі у розподілі надприбутків;

• кумулятивні й некумулятивні (залежно від можливості одер­жання в майбутньому оголошених, але невиплачених дивідендів);

• конвертовані й неконвертовані (які можна або не можна об­міняти на інший вид акцій).

Кожна акція є неподільною. У разі, коли одна і та ж акція нале­жить кільком особам, усі вони визначаються одним власником акції і можуть реалізувати свої права через одного з них або через спільного

представника.

Акції оплачуються у національній чи іноземній валюті або шля­хом передачі майна (у випадках, передбачених статутом акціонер­ного товариства). Незалежно від форми внесеного вкладу вартість акції виражається в національній валюті.

Грошова сума, вказана на акції, називається номінальною варті­стю акції, а ціна, за якою акція реалізується на ринку, має назву курс акції. Курс акцій перебуває в прямій залежності від отриманого за ними дивіденду й у зворотній — від норми позичкового процента.

Загальний обсяг ринку акцій у світі становить близько 20 трлн дол. США.

Протягом останніх десятиліть деякі багатонаціональні корпора­ції активно включилися в процес емітування своїх акцій спеціально для їх розповсюдження в інших країнах. Щоб пробитися з такими емісіями на міжнародний ринок, вони вносять свої акції в курсові бюлетені на біржах різних країн. Деякі ТНК для емісії і одночасного розміщення акцій на зарубіжних ринках об'єднуються в синдикати.

Однак, щоб внести свої акції в курсові бюлетені закордонних бірж, необхідно затратити значні кошти. По-перше, біржі часто стя­гують достатньо великі суми за розміщення інформації в таких бюле­тенях. По-друге, уряди деяких країн і самі біржі вимагають від ком­паній надання достатнього обсягу інформації, яка до того ж часто має пройти незалежну аудиторську перевірку і сертифікацію достовір­ності. По-третє, треба докласти значних зусиль і витратити достат­ньо коштів, щоб про таку компанію і перспективи її діяльності зна­ли зарубіжна преса, брокери і потенційні інвестори.

І все ж компанії свідомо йдуть на подолання цих труднощів, оскільки внесення в такі бюлетені відомостей про їхні акції робить останні доступними для більшої кількості покупців чи інвесторів. З іншого боку, якщо у компанії є дочірнє підприємство за кордоном, то внесення відомостей про це в бюлетень може покращити відносини з місцевим урядом і розширити певною мірою участь місцевих діло­вих кіл у розвитку цього бізнесу в даній країні.

Загалом, обсяг міжнародного переміщення капіталу, пов'язаного з купівлею акцій, досяг близько 200 млрд дол. США, з яких більше 60 млрд дол. припадало на фондові ринки, що розвиваються (у світовій практиці прийнято поділяти фондові ринки на розвинуті та ті, що виникають, розвиваються).

На міжнародний ринок цінних паперів мають великий вплив національні ринки, ступінь якого залежить від обсягу та розвине­ності кожного з цих ринків. Одним із найважливіших показників ринку є його капіталізація. Капіталізація ринку — це показник, що відображає ринкову вартість усіх компаній, які беруть участь в опе­раціях на фондовому ринку. Ринкова вартість компанії визначаєть­ся як добуток курсової вартості її акції на кількість акцій, що пере­бувають в обігу.

Найвищий показник капіталізації має ринок акцій США, друге місце припадає на ринок Японії, а три найбільших ринки світу (США, Японії і Великої Британії) мають спільний показник капіталізації, що становить 77 % світового ринку акцій. Капіталізація ринку США, наприклад, у 10 разів перевищує цей же показник ринку Німеччини, а капіталізація ринку Японії понад як у 30 разів більша, ніж ринку

Італії. Якщо ж порівняти показник капіталізації ринку з розміром валового внутрішнього продукту (ВВП), то Японія і Велика Брита­нія мають найвищі показники капіталізації ринку, які сягають по­над 100 % від ВВП. Щодо США, то цей показник складає 42 % від ВВП, що досить близько до аналогічних показників Канади, Авст­ралії і Швейцарії. На ринках Італії, Німеччини і Франції показники капіталізації ринків відносно ВВП найнижчі.

Однак рівень капіталізації по відношенню до ВВП країни часто не стільки говорить про розвинутість чи відсталість національного ринку акцій, скільки характеризує підхід компаній певної країни до мобілізації ресурсів на фінансовому ринку. Саме компанії Італії, Німеччини і Франції традиційно віддають перевагу не випуску акцій, а залученню банківських кредитів. Отже випуск акцій як головне джерело мобілізації коштів на фінансовому ринку характерний не для всіх розвинутих країн.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Фінанси»: