Сторінка
5
Доцільність застосування того або іншого способу активізації пізнавальної діяльності учнів залежить від багатьох обставин: ліміту часу, підготовленості й розвитку учнів класу, конкретного дидактичного завдання, що розв'язується на уроці, тощо. Важливо при підготовці демонстрацій завжди мати на увазі необхідність активізації учнів і застосовувати той або інший спосіб, в залежності від конкретних обставин.
Немає сумнівів у тому, що раціонально підібрана система демонстраційних дослідів дозволяє вчителеві істотно скоротити час на ясний та такий, що запам’ятовується, виклад навчального матеріалу на уроці. Але ясно також і те, що підготовка вчителя до уроку з демонстрацією дослідів вимагає великої й різноманітної роботи у фізичному кабінеті до уроку. І саме ця підготовча робота визначає успіх уроку, його ефективність. Погано підготовлений демонстраційний експеримент не тільки не допомагає, але навіть заважає і вчителеві, і учням. Саме через це ступінь володіння методикою й технікою демонстраційного експерименту є визначальним показником професійного рівня вчителя.
У загальному виді підготовка демонстраційного експерименту складається з наступних етапів:
- вивчення або розробка системи навчального демонстраційного експерименту;
- вибір схеми демонстрації для кожного демонстраційного досліду в наявній літературі або самостійне визначення шляхів і способів показу;
- орієнтовна оцінка необхідних технічних параметрів приладів, визначення, які прилади шкільного фізичного кабінету відповідають цим параметрам;
- виготовлення відсутніх деталей або виготовлення відсутніх приладів;
- збірка практичної схеми демонстрації, перевірка її працездатності;
- оцінка методичних якостей демонстраційної установки (видимість, виразність, відповідність змісту демонстрації змісту матеріалу, що вивчається);
- визначення умов успішності демонстрації, її надійності; пошук нових шляхів підвищення виразності, ефектності демонстрації;
- запис практичної схеми демонстрації й технології її виконання у картотеку демонстраційного експерименту (якщо демонстрація ставиться вперше);
- тренування у постановці демонстраційного досліду; багаторазове повторення демонстрації до уроку вселяють вчителеві впевненість в успіху на уроці, надає його рукам ту чіткість дій, ту легкість, які є ознакою будь-якої майстерності, ознакою високого професіоналізму.
Підготовка демонстраційних дослідів - це дослідницька робота у справжньому значенні цього поняття. Робота, що не терпить шаблону, але потребує мобілізації творчої енергії, вигадки, спритності, винахідливості, володіння певною сумою знань, практичних умінь і навичок у конструюванні демонстраційних установок і фізичних приладів. При підготовці до демонстрації дослідів необхідно також пам'ятати, що існує ряд вимог, що пред'являються до постановки експериментів.
Основні вимоги до демонстраційного експерименту
Демонстраційні досліди проводяться у класі з 30 - 40 учнями. Зміст дослідів повинен з повною ясністю доводитись до розуміння кожного із присутніх на уроці. Це змушує пред'являти до таких дослідів методичні й технічні вимоги, які в основному зводяться до наступного.
а) На демонстраційному столі не повинно бути нічого, крім того, що показується в цей момент.
Демонстраційні прилади виставляються на стіл тільки з початком підготовки до показу даного досліду й негайно прибираються зі столу після завершення показу. Це правило обумовлене тим, що прилади, підготовлені вчителем до уроку й виставлені на видному місці, привертають увагу учнів, відволікають від ходу уроку. А до початку демонстрації учні вже значною мірою втрачають інтерес до цих приладів.
б) Досліди повинні бути завжди переконливими.
Вони не повинні викликати яких-небудь сумнівів у їхній справедливості й не давати приводу до неправильного тлумачення. Тому всі побічні явища, що супроводжують основне, повинні бути зведені до мінімуму, зроблені непомітними й не відволікаючими увагу від головного.
в) Демонстрації повинні бути чітко видні, щоб кожний учень неодмінно помітив явище, яке демонструється.
Прилади, що виставляються для демонстрації, розташовуються у центральній частині столу, на самому видному місці. Якщо демонстраційна установка складається з декількох приладів, то вони розташовуються так, щоб не загороджувати один одного. Із цією метою розміщують прилади на різних рівнях, вдаючись до допомоги різного роду підставок і піднімальних пристроїв.
г) Варто подбати про наочність і виразність.
Для цього варто збирати по можливості найбільш прості установки, у яких чітко, як би саме собою, виділялися б основні частини. Треба застосовувати яскраве пофарбування деталей приладів і проводів, вибирати для кожного випадку найбільш підходящі індикатори, підфарбовувати безбарвні рідини. Прагнути до одержання максимальної інтенсивності явищ, що демонструються.
д) Кожний дослід повинен бути надійним.
Він повинен бути ретельно підготовленим, неодноразово випробуваним. Невдала демонстрація порушує хід уроку, завжди викликає розчарування й навіть може зародити недовіру до вчителя. От чому при підготовці радять завжди пам'ятати прислів'я: «Сім разів відміряй, а один раз відріж» - кілька разів випробуй попередньо дослід, щоб один раз добре показати його.
е) Демонстраційні досліди повинні відрізнятися короткочасністю, щоб не затягувати уроку.
Органічно зливаючись зі змістом уроку, демонстрації повинні займати увагу учнів на якийсь час, необхідний й достатній для визначеної мети, але ніяк не більше, щоб не відволіктися й не піти убік від теми.
ж) Цікавість передбачає, що установка повинна викликати в учнів інтерес.
Демонстрації повинні викликати дію не тільки на розумове сприйняття, але й на уяву учнів, щоб можна було в ході уроку швидко мобілізувати загальну увагу класу на деякі невеликі проміжки часу. Тому треба показувати досліди емоційно.
з) Кожний з демонструємих дослідів повинен бути змістовним, добре оформленим.
Щоб запам'ятати основні моменти, не можна перевантажувати урок великою кількістю демонстрацій і створювати враження калейдоскопічності.
и) При підготовці й проведенні дослідів треба прагнути до мінімальних витрат засобів і енергії при максимальній методичній цінності експерименту й обов'язково дотримувати загальновідомих правил з техніки безпеки.
Обладнання шкільного кабінету фізики
Фізика - експериментальна наука. Для успішної реалізації експериментального методу навчання необхідна достатня учбово-матеріальна база, що формується в шкільному кабінеті фізики. Добре обладнаний кабінет фізики - необхідна умова для вирішення вчителем всіх завдань навчально-виховного процесу: освітньої, розвиваючої тощо. У кабінеті необхідно створити комфортне середовище й для вчителя, і для учня. Це середовище повинне бути організоване так, щоб у максимальному ступені сприяти успішності й забезпечувати виконання вимог до охорони здоров'я й безпеки праці вчителі й учня.
У Наказі Міністерства освіти і науки України зазначено, що робочі місця вчителів фізики, хімії, біології та трудового навчання монтуються на підвищенні, обладнуються демонстраційним столом
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Використання усної народної творчості у мовленнєвому розвитку дітей дошкільного віку
Соціальний захист прав дітей, як складова діяльності соціального педагога
Узагальнена характеристика учня як результат вивчення особистості
Формування франкомовної лексичної компетенції на письмі у учнів 4-го класу
Внесок К.Д. Ушинського у розвиток педагогіки