Сторінка
2
Проаналізувавши цю таблицю, вчитель може обрати тип навчання залежно від завдань і умов роботи.
Як правило, сучасна система навчання вимагає від учителя охоплення великого обсягу інформації і зорієнтована на рівні «знання» й «розуміння».
Це змушує педагога до використання переважно пасивного навчання.
Були часи, коли вчитель мав можливість передати своєму учню весь обсяг відомої на той час інформації з будь-кого предмета.
Тоді використання пасивних методик було виправдане.
У сучасному світі неможливо одній людині знати все навіть в окремій галузі знання. Учням потрібні інші навички: думати, розуміти сутність речей, осмислювати ідеї й концепції і вміти шукати потрібну інформацію, тлумачити її і застосовувати за конкретних умов. Саме цьому сприяють інтерактивні технології.
Дослідження, проведені Національним тренінговим центром (США, штат Меріленд) у 80-і pp. XX ст., засвідчують, що інтерактивне навчання дає можливість збільшити відсоток засвоєння матеріалу, впливає не лише на свідомість учня, а й на його почуття, волю (дії, практику).
Найменших результатів можна досягти за умов пасивного навчання (лекція — 5 %, читання — 10 %}, а найбільших за умов інтерактивного (дискусійні групи — 50 %, практика через дію — 75 %, навчання інших або негайне застосування знань — 90 %). Це, ясна річ, середньостатистичні дані, й у конкретних випадках результати можуть різнитися, але в середньому таку закономірність може простежити кожен педагог,
При застосуванні інтерактивного навчання педагог зустрічається з певними труднощами.
Щоб подолати ускладнення в застосуванні Інтерактивних технологій і перетворити їх слабкі боки на сильні, вчителю треба пам'ятати:
• Інтерактивні технології потребують певної зміни всього життя класу, а також значної кількості часу для підготовки як учнів, так і педагога.
Починати потрібно з поступового використання цих технологій, якщо ви або учні з ними не знайомі.
Можна розробити спеціальний план поступового впровадження інтерактивних технологій. Краще ретельно підготувати кілька інтерактивних занять у навчальному році, ніж часто проводити похапцем підготовлені «ігри».
• Можна провести з учнями особливе «організаційне заняття» Й розробити разом з ними «правила роботи в класі.
Необхідно налаштувати учнів на сумлінну підготовку до інтерактивних занять.
Використовувати спочатку прості Інтерактивні технології: роботу в парах, у малих групах, мозковий штурм тощо.
Коли в учнів з'явиться досвід такої роботи, ці заняття проходитимуть значно легше, а підготовка не забиратиме багато часу.
• Використання інтерактивних технологій — не самоціль. Це лише спосіб створення атмосфери в класі, котра найліпшим чином сприяє співпраці, порозумінню та доброзичливості, дає змогу по-справжньому реалізувати особистісно-орієнтоване навчання.
• Якщо застосування інтерактивних технологій у конкретному класі веде до протилежних результатів, слід переглянути стратегію й обережно ставитися до використання таких методів.
Можливо, варто обговорити цю ситуацію з учнями (чи правильно ви розумієте Й використовуєте методику, чи готові ви та учні до її використання)?
Застосування інтерактивних технологій вимагає старанної підготовки вчителя й учнів. Вони повинні навчитися успішно спілкуватися, використовувати навички активного слухання, висловлювати власні думки, переконувати й бути переконливими й толерантними, розуміти інших, ставити запитання і відповідати на них.
1 2