Сторінка
4
Підвищення рівня науково-методичної підготовки педагогічних працівників
Одним із пріоритетних напрямів у роботі міського методичного кабінету є підготовка вчителів до роботи з обдарованими дітьми. Педагогічним працівникам необхідно підвищувати свою майстерність у організації роботи з обдарованою молоддю, щоб ефективно використовувати результати педагогічної діагностики, глибоко розуміти її сутність, оволодіти технологією розвивального навчання, вести пошук оптимальних засобів індивідуалізації навчально-виховного процесу. Саме вчитель, вихователь надає перший імпульс розвитку обдарованого учня, створюючи морально-психологічні умови для його навчальної діяльності, створює йому позитивно орієнтовану популярність, збуджує внутрішні імпульси для інтелектуальної роботи.
Враховуючи те, що методична робота є домінуючою складовою післядипломної педагогічної освіти, працівники методкабінету прагнули створити цілісну систему різноманітних заходів, зміст і форми яких спрямовані на підвищення професійної майстерності кожного освітянина, розвиток його творчої активності та творчого потенціалу педагогічних колективів через самоосвітню діяльність вчителів, нестандартні форми методичної роботи, методичну та психологічну корекцію.
Методисти приділяють значну увагу самоосвітній діяльності педагогів і працюють із керівними кадрами міста з тим, щоб вони активно сприяли цьому процесу, створювали необхідні умови для самостійного вдосконалення педагогічної майстерності вчителів. З цією метою методисти міського методкабінету розробили методичні рекомендації для заступників директорів загальноосвітніх навчальних закладів, голів методичних об’єднань, учителів, вихователів щодо форм та методів роботи з обдарованими школярами, специфіки й технологій навчання; створено банк діагностичних методик дослідження обдарованих дітей, їхніх здібностей, пізнавальних інтересів; зібрано зразки програм роботи з обдарованими дітьми (з досвіду роботи навчальних закладів України).
Проводиться також ряд колективних форм методичної роботи, зокрема: семінари, психологічні практикуми, консультації, семінари-практикуми, засідання творчих груп, педагогічні виставки, конкурси, науково-практичні конференції, зміст і форми проведення яких визначаються шляхом анкетувань, тестувань, співбесід і будуються на діагностико-прогнозуючій основі з врахуванням потреб і побажань різних категорій освітян.
Для заступників директорів загальноосвітніх навчальних закладів з навчально-виховної та виховної роботи, керівників творчих груп, молодих спеціалістів загальноосвітніх навчальних закладів м. Хуста проведено низку консультацій з таких питань: створення банку даних обдарованих дітей, розробка Програми роботи з обдарованою молоддю, вимоги до творчих робіт Всеукраїнських учнівських конкурсів, рекомендації для батьків щодо роботи з обдарованими дітьми.
Організовано ряд семінарів-практикумів з різними категоріями педагогічних працівників, зокрема: семінари директорів шкіл: "Інноваційні підходи до управління навчальним закладом" (ЗОШ І-ІІІ ст. №5, грудень 2008р.), „Творчий підхід педагогічного колективу школи до вибору форм і методів навчання та виховання учнів” (СШ І-ІІІ ст. №6, березень 2010 р.); семінари заступників директорів загальноосвітніх навчальних закладів з навчально-виховної роботи на тему: "Активізація та розвиток творчого потенціалу педагогічних працівників в системі роботи методичного об’єднання" (СШ І-ІІІ ст. №6, січень 2009 р.), ,,Методичний аспект системи роботи з обдарованими дітьми” (гімназія-інтернат, березень 2010 р.); вчителів історії ,,Розвиток пізнавальних можливостей учнів шляхом використання опорних конспектів та рольової гри” (СШ І-ІІІ ст.№3, березень 2010 р.), вчителів іноземних мов "Розвиток творчих здібностей учнів на уроках та в позаурочний час" (СШ І-ІІІ ст. №3, лютий 2008 р.), вчителів математики "Розвиваючі ігри на уроках математики" (гімназія-інтернат, лютий 2008 р.,), "Система роботи вчителів математики в профільних фізико-математичних класах" (гімназія-інтернат, березень 2009р.), ,,Нестандартні уроки як засіб активізації пізнавальної активності учнів” (СШ І-ІІІ ст.№3, жовтень 2009 р.), вчителів зарубіжної літератури на тему: ,,Розвиток критичного мислення учнів на уроках зарубіжної літератури” (ЗОШ І-ІІІ ст.№2, березень 2010 р.), початкових класів "Розвиток творчої діяльності молодших школярів" (ЗОШ І-ІІІ ст.№4, грудень 2009 р.), вчителів біології "Проблемне навчання та його реалізація за допомогою сучасних навчальних засобів” (СШ І-ІІІ ст.№3, лютий 2010 р.), вихователів середніх груп ДНЗ ,,Казка як засіб розвитку словесної творчості” та багато інших.
Вчителі міста творчо впроваджують у практику своєї педагогічної діяльності елементи досвідів таких педагогів як: Мочарник Н.М., Лемак І.І., Алексович М.А., Стрижак Г.В., Бонь Н.В., Калинюк Н.Ю., Анишинець М.М., Шкробинець В.Д., Антал М.І., Роман О.В., Майор М.А., Мішко Л.І., Гайду І.І. та ін.
Вчителі-методисти навчальних закладів підготували ряд методичних посібників, що допомагають вчителям оволодіти інноваційними педагогічними технологіями та поглибити зміст загальноосвітньої підготовки учнів з певних предметів або освітніх галузей знань. Широко використовується досвід Бобик М.Ф. "Інтегративні зв’язки у викладанні літератури та предметів художньо-естетичного циклу", Полібзи Н.А. "Розвиваючі ігри на уроках математики", Темнохудової М. О. "Формування пізнавальних та творчих здібностей молодших школярів", Шкробинець Х.М. "Формування в учнів рис загальнолюдських моральних цінностей засобами рідного слова", Грицько М.П. "Науково-дослідницька робота на уроках історії України" та ін.
Виховати творчу дитину може тільки творчий учитель. На думку М.Карне, вчителі, які працюють з обдарованими дітьми, мають бути чутливими й доброзичливими, мати високий рівень інтелектуального розвитку, динамічний характер, почуття гумору, бути особистісно-зрілими, емоційно стабільними і мати позитивну Я-концепцію. Зростання професійної активності педагогів відбувається через участь у фахових конкурсах, одним із найпрестижніших серед яких є конкурс "Вчитель року". З кожним роком в місті збільшується не лише кількість учасників конкурсу, але і якість представлених на розгляд фахового журі матеріалів. Високий професіоналізм та творчу індивідуальність продемонстрували цьогоріч на конкурсі 16 педагогів міста. За останні 5 років маємо одного переможця (Шкробинець Вікторія Дмитрівна, номінація "Початкові класи", вчителька ЗОШ І-ІІІ ст. №4) та десятьох лауреатів обласного етапу конкурсу.
В даному навчальному році проведено також конкурс на кращий авторський урок серед вчителів української мови та зарубіжної літератури. Матеріали переможців конкурсу відіслані для друку у фахових журналах та готуються до видавництва в міському методкабінеті.
Щороку працівниками методкабінету спільно із заступниками директорів організовуються виставки передового педагогічного досвіду та творчих надбань освітян міста з метою впровадження інновацій в навчально-виховний процес.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Професійна мотивація
Психолінгвістичні основи вивчення дієслова в початкових класах
Розвиток англомовної лексичної компетенції учнів 9 класів середніх загальноосвітніх шкіл за допомогою Wiki-технологій
Методика проведення і організація фронтальних лабораторних робіт з теми: "Взаємодія тіл"
Педагогічні умови формування психосоціальної компоненти здоров’я в учнів 5-х класів