Сторінка
4
Університетські власті прагнули на диспутах до академізму. Заборонялися різкі вирази, крики і образи. Але проте диспути дійсно часто переходили в битви магістрів і студентів. Не рятував і дубовий бар'єр і в справу йшли не тільки вагомі, але і важкуваті аргументи
Після закінчення навчання студент витримував іспит. Його приймала група магістрів від кожної нації на чолі з деканом. Студент повинен довести, що читав рекомендовані книги і брав участь у встановленій кількості диспутів (6 у свого магістра і 3 загальноуніверситетських). Цікавилися тут і поведінкою школяра. Потім його допускали до публічного диспуту, на якому належало відповісти на всі питання. Нагородою був перший ступінь бакалавра. Два роки бакалавр асистував магістру і одержував "право на викладання" (licentio docendi), стаючи "ліценціатом". Через півроку він ставав магістром і повинен прочитати урочисту лекцію перед бакалаврами і магістрами, дати клятву, влаштувати бенкет.
Бакалаври і магістри. І змістовно, і формально процес отримання знань був достатньо жорстко регламентований. Учень проходив курс вибраного їм факультету в строго встановленому порядку: щоб мати право після закінчення встановленого терміну представитися до іспиту, він повинен було прослуховувати у вказаній послідовності вказане число певних лекцій і бути учасником певного числа диспутів. Після того, як випробовуваний складав цей іспит, він ставав володарем першого вченого ступеня - звання бакалавра (baccalaurius). Далі цикл лекцій, диспутів і здача чергового іспиту повторювалися, але за ускладненою програмою, і привласнювався новий вчений ступінь "магістра" (magister) або доктора (doctor), причому звичайно "магістр" працював на "нижчих" факультетах, а "доктор" - на вищих.
Формальна ступенева система була на перший погляд вельми ефективною. Проте всі без виключення знання, засвоювані на лекціях і диспутах і демонструвалися потім на іспитах, були чисто академічними, жодним чином не пов'язані з реальними професійними навиками. Якщо ми візьмемо два типи знань, що мають місце у філософії Аристотеля, "теоретичне" (theoreia) і "практичне" (praxis), то перше було гіпертрофований, а друге ігнорувалося. В результаті, покидаючи alma mater, випускник виявлявся "книжковою людиною" (homo literatus), часто не здатною вирішувати які-небудь практичні задачі. Варто відзначити, що аж до XVII в. випускники медичного факультету не займалися лікуванням.
Закінчуючи цей розділ, має сенс трохи пригадати про вищі науки. Їх було три Теологія, Юриспруденція і Медицина.
Теологія (Богослов’я). Основне викладання велося по "Сентенціях" Петра Ломбарда, включаючи думки найавторитетніших теологів по різних спірних моментах Біблії.
Юриспруденція. Безумовно, найбільша кількість студентів, що перейшли на вищі курси, спеціалізувалася по цій дисципліні.
Слід врахувати, що існувало декілька джерел законів. Це:
- Канонічне право, засноване на рішеннях церковних соборів, тат і інших ієрархів церкви.
- Римське право. Основним тут був кодекс візантійського імператора Юстиніана. В цьому кодексі надавалася велика увага різним видам власності.
Але в практичній діяльності юристам необхідно було також знати і місцеві закони. Свої закони видавали різні феодальні правителі, наприклад король Франції. Взагалі, свої правила і закони міг встановлювати кожний більш менш незалежний государ, будь то феодал або місто. Відносини між ними також регулювалися законами, будь то норми служби, кількість і розміри різних поборів, розділення різних повноважень і т.д. В результаті в кожній провінції існували свої місцеві закони, які могли копіювати або суперечити загальному праву.
Медицина. Включала вчення про чотири рідини, які очолюють в людині крові, слиз, жовч і чорну жовч. Вважалося, що хвороби виникали від порушення співвідношення цих рідин. В лікуванні велику роль виконували кровопускання і клізми. Широко використовувалися різні пахощі.
Розвиток науки в епоху Відродження
У сучасній науці існує декілька точок зору на термін "Відродження". В широкому розумінні цей термін визначає етнокультурний зліт, вибух національної свідомості, активізацію розвитку національної культури. У вузькому значенні йдеться про певний період розвитку світовою, в першу чергу європейської, культури в період з кінця XII століття (Італія) до початку XVII століття (в деяких європейських країнах, наприклад, в Англії, Португалії, Польщі, Україні - дещо пізніше) і переслідує мету визначити набір рис, що дозволяють типологічно віднести конкретну національну культуру до типу ренесансних. Саме таке значення терміну "Відродження" ("Ренесанс") прийнято вживати.
Сам термін "відродження" для характеристики епохи XIV-XVI століття був введений її сучасниками - італійськими гуманістами. Генетично пов'язаний з релігійно-етичним поняттям "оновлення", цей термін придбаває у вказаний період принципово інше значення: оновлення культури, підйом літератури, мистецтва, науки після їх тривалого занепаду в середні століття - до речі сказати, і останній термін теж був творінням ренесансних гуманістів: "епоха посередині" (між античністю і Ренесансом). Таким чином, вже в оцінках самих діячів цієї епохи Відродження панування "середньовічного варварства" (що, як відомо, було щонайменше несправедливо у відношенні до власних культурних витоків). Проте італійський поет Франческо Петрарка будує концепцію "похмурих століть", бачивши тільки глибокі відмінності між культурою античності і наступною за нею епохою Середньовіччя і, навпаки, тісний спадковий зв'язок між античністю і сучасним періодом (епохою Відродження). Гуманісти наступних поколінь не приховували свого презирства до "неуцтва і варварства" середніх століть і енергійно "відроджували античні традиції", вважаючи себе їх прямими продовжує.
Основні риси Епохи Відродження
Коли європейський дух перестав прагнути до смерті і звернувся до життя, він знайшов для себе нове джерело сили на самому початку свого ж шляху - в античності. Майже тисячу років середньовічна Європа розвивалася на уламках античної культури, залишених варварами. Середньовіччя - це та ж античність, але у варварському сприйнятті і виконанні. Проте не потрібно думати, що середньовічна культура є якоюсь неповноцінною тому, що вона стала поєднанням уламків античності і варварства. Новий імпульс розвитку європейської культури виразився в епосі, яку прийнято називати Відродженням (Ренесанс). В різних країнах Західної Європи вона охоплює період з XIV в. по початок XVII в. Культурою Відродження були успадковані дохристиянські ідеї і образи, але християнство не могло не накласти на неї відбиток. Язичницька життєвість і християнське упокорювання доповнювали одна одну в культурі Відродження, їх поєднання народжувало ідеали гармонії і рівноваги.
Новий світогляд, що виник в епоху Відродження, прийнятий називати гуманізмом (від лат. - людський, людяний). Окремі риси гуманізму присутні в античній культурі, але гуманізм був об’ємніший та цілісніший. Гуманізм означає не тільки те, що людина признається вищою цінністю, але і те, що людина оголошується критерієм всякої цінності. Ця межа гуманізму була виражена в античності Протагором: "Людина є міра всіх речей". Такий погляд припускав самопізнання людини. Нарешті, поетизація людини і всього людського спричиняла за собою естетичне сприйняття дійсності, пристрасть до прекрасного і піднесеного. Гуманізм Відродження, не заперечуючи, що людина створена за образом і подобою Бога, разом з тим затверджував право людини на безмежну творчість. Саме в творчості, вважали гуманісти, повинна, перш за все, виявлятися подібність людини Богу.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Особливості розвитку координаційних здібностей у школярів молодших класів засобами рухливих ігор
Контроль у навчанні іноземної мови
Структура науково-дослідницької діяльності студентів у вищому навчальному закладі
Взаємодія суб’єктів навчального процесу на уроці іноземної мови
Розумове виховання обдарованої дитини