Сторінка
10

Організація профільного та допрофільного навчання в сучасній школі

Організаційний ресурс

Набір учнів до гімназії здійснюється за результатами комплексного письмового іспиту, що включає завдання з математики та англійської мови. Тривалість іспиту - 1 година. Роботи учнів зашифровуються.

Профільна спеціалізація навчання передбачає, що кожен учень гімназії проходить підготовку за програмами поглибленого вивчання англійської мови починаючи з 1(5) класу.

На рівні 4(8) класу організована до профільна підготовка. В таких класах починають поглиблено вивчати математику, історію. Це забезпечує конкретну область профорієнтації й одночасно широкі можливості у виборі майбутнього профілю на III ступені навчання.

Розклад навчальної роботи системно поєднує:

• Урочні заняття :

- лекції та практичні заняття

• Позаурочні заняття :

- поточні консультації;

- тематичні консультації (тематичні предметні «занурення»);

- спецкурси й факультативи, які викладають, як учителі гімназії, так і викладачи державного університету;

- підготовка курсових робіт (навчальна науково – дослідницька робота учнів).

Режим роботи розподіляє, як стандартне навантаження навчального плану на щість навчальних днів у розкладі урочних занять, так і позаурочні заняття - до і після уроків. Урочні заняття проводяться навчальними парами. Навчальний день включає чотири пари.

Планові ресурси

Вони передбачають наступну внутрішню логіку планово-навчального розподілу часу:

- лекційні заняття проводяться, як робота по засвоєнню нового матеріалу під керівництвом вчителя з використанням всіх видів пам'яті учнів, і включає роботу по формуванню детального план – конспекту з програмної теми.

- практичні заняття проводяться слідом за лекціями й тісно пов'язані з теоретичним матеріалом. Передбачають розвиток самостійності учнів по застосуванню раніше вивченого на прикладах завдань, вправ, та питань із програми вступних іспитів у ВНЗ, олімпіад й ін. На практичних заняттях використовуються комп'ютери з відповідним навчальним програмним забезпеченням. Основний навчальний матеріал подається так, щоб бути засвоєний гімназистами на навчальних заняттях. Традиційні поточні домашні завдання заміняються роботою на цих практичних заняттях. Для проведення занять по дисциплінах профільного циклу клас ділиться на дві групи.

- поточні консультації кожен учитель проводить за окремим розкладом: до або після занять. Полем навчальної діяльності на консультаціях є тематичні добірки вправ («підготовки» до атестацій).

- тематичні консультації мають надзвичайно потужний технологічний потенціал у контексті формування рівня освіченості випускників. Проводяться з предметів профільного циклу й з української мови. У дану суботу на консультацію приходять вчителі тільки одного предмета. Мета консультації полягає у тому, щоб допомогти учням виконати домашнє атестаційне завдання, текст якого вони одержують у п'ятницю після занять, а виконану роботу здають на перевірку в понеділок до занять, або у цю ж суботу. Наступної суботи - консультації з іншого профільного предмету (згідно спеціального розкладу, зафіксованому у річному плані роботи). У підсумку, «занурення» у даний предмет відбувається один раз на місяць.

- додаткові заняття для 11-х класів за програмою зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) проводяться після занять. Раніше це робилося в основному за програмою спільної роботи з інститутом довузівської підготовки й професійної орієнтації СумГУ, а тепер у відповідності до програм ЗНО Українського Центра оцінювання. Контингент учнів, що займаються додатково становить приблизно 100 гімназистів. Раніше важливим елементом для продуктивності роботи була організація планових домашніх робіт й аудиторних атестацій по завданням викладачів університету. Тепер поточна мотивація підтримується проведенням планових тестових робіт вчителями гімназії безпосередньо, із використанням технології шифруванням робіт та кафедральною перевіркою.

- факультативи й спецкурси є традиційною формою роботи з достатньо обдарованими учнями. Їхнім змістом є рішення нестандартних та олімпіадних завдань. Практикуються міжпредметні факультативні робочі програми.

- науково - дослідницька діяльність учнів передбачає, що кожен учень виконує протягом семестру одну «курсову» роботу в 10 класі й одну - в 11-му. Теми пропонуються науковими керівниками – викладачами гімназії та університету. Захист робіт проводиться на науковій конференції, на секціях у строки згідно з планом роботи . гімназії. Надалі робота може бути рекомендована для участі в міському конкурсі наукових праць Малої Академії наук. Оцінка за науково – дослідницьку роботу враховується в загальному рейтингу учня.

Професійно-консультаційний Центр гімназії є оргбазою для розвитку професійного самовизначення гімназистів та продовження освіти у вищому навчальному закладі. Сенс його існування - це вихід за межі як стандартних функцій педколективу, так і шкільних територіальних обмежень у світ громади міста, області та країни.

Години методичної роботи вчителів з учнями плануються та організуються заступником директора з науково – методичної роботи. Ці 1-3 методичних години на тиждень окремих учителів використовуються головним чином для практичного розширення методів неурочної роботи з учнями. У тому числі й ініціація учнів у наукові дослідження та до участі у конкурсах МАН.

Технологічний ресурс

Науково-методичні підходи до роботи з учнями реалізуються через ті види й форми занять, що є кращими загальновизнаними здобутками вітчизняної педагогічної школи та елементами сучасних європейських педагогічних технологій продуктивної акцентуації, адаптованих до новітньої освітньої дійсності.

Запроваджено наступні освітньо-технологічні елементи, що традиційній класно-урочній системі надають інноваційних характеристик:

Учителі гімназії мають можливість працювати без :

- поточних домашніх завдань;

- вузької залежності від підручника;

- виклику учнів до дошки;

- оголошення оцінок перед всім класом;

- поточно-накопичувального оцінювання формальних знань;

- адміністративного контролю конспектів уроків;

- поточно-накопичувального відвідування уроків адміністрацією;

- обов'язку чергувати по школі;

- обов'язку бути класним керівником;

- застосування до учнів репресивно-силових форм мотивації та інших «впливів», характерних посттоталітарним педагогічним системам.

Класні керівники своїми функціональними можливостями:

- надають учителям–предметникам можливості до постійного самоосвітнього розвитку у контексті проблеми «що вчити»;

- ефективно закривають потреби закладу щодо занурення учнів у проблеми вихованості та культурного розвитку;

- отримують можливість реально впливати на контекст проблеми «як вчити» завдяки своїй «шарнірній» ролі між учителями та їхніми батьками, представниками ВНЗ, громадськості.

Моніторинговий ресурс навчальної роботи учнів

Навчальний рік складається із двох офіційних семестрів.

Радикальним аспектом інноваційної технології гімназії є виключно письмова форма атестації рівня компетентності учня з усіх предметів, а також формування семестрових оцінок винятково за підсумками комплексних тематичних атестацій, що застосовується з 1996 року.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: