Сторінка
7
У Новомиргородському, Маловисківському, Олександрійському, Добровеличківському, Петрівському, Устинівському та Кіровоградському районах у 2011 році було відновлено функціонування 7 дошкільних навчальних закладів. У Бобринецькому, Світловодському та Новоархангельському районах - відкрито 3 дошкільні навчальні заклади.
Йде активний процес створення навчально-виховних комплексів "дошкільні навчальні заклади - загальноосвітні навчальні заклади". З 52 таких закладів, у 2011 році їх було створено 23.
Рис. 3.13. Динаміка зростання мережі груп дошкільних навчальних закладів міста Кіровограда
Готуються кваліфіковані кадри для роботи у дошкільних навчальних закладах. Зокрема в Кіровоградському державному педагогічному університеті імені Володимира Винниченка щороку випускають досвідчених спеціалістів і галузі освіти.
Рішенням Кіровоградської обласної ради від 29 грудня 2010 року № 53 затверджено Програму розвитку Кіровоградської області на 2011-2015 роки "Центральний регіон - 2015" . Одним з завдань зазначеної програми є покращання умов перебування дітей у дошкільних закладах на 239-ти територіях області.
Так на утримання дошкільних навчальних закладів комунальної форми власності у 2010 році було витрачено 182 млн. грн., у 2011 році передбачено 205,4 млн. грн. У середньому на утримання одного дошкільного закладу у 2010 році витрачено 426 тис. грн., у 2011 році передбачено 480,9 тис. грн. На утримання однієї дитини у 2010 році витрачено 6,7 тис. грн., на 2011 рік передбачено 7,5 тис. грн.
В області здійснюються заходи щодо розширення мережі дошкільних навчальних закладів відповідно до освітніх потреб населення.
Рішенням обласної ради від 27 жовтня 2010 року № 971 затверджено обласну цільову програму розвитку дошкільної освіти на 2011-2015 роки.
Основними завданнями програми є:
збільшення кількості дітей, охоплених дошкільною освітою;
розвиток мережі навчальних закладів для дітей дошкільного віку з урахуванням демографічних показників;
посилення соціального захисту дітей дошкільного віку;
модернізація матеріально-технічної бази навчальних закладів;
кадрове забезпечення;
підвищення рівня науково-методичного забезпечення педагогічних працівників.
Планується збільшити кількість ДНЗ, що функціонують, на 37 одиниць, у населених пунктах зі складною демографічною ситуацією створити 33 навчально-виховні комплекси "школа-дошкільний навчальний заклад", побудувати ДНЗ у м. Бобринець.
На виконання розпорядження голови ОДА від 6 грудня 2010 року № 1077 розроблено відповідні районні та міські програми.
Для подальшого розвитку дошкільної освіти у Кіровоградській області та збільшення кількості дошкільних закладів потрібно проаналізувати географічні географічні особливості поширення закладів дошкільної освіти та кількість дітей які охоплені ними. Адже на сьогоднішній день гостро постала проблема зменшення природного приросту населення, а як наслідок і зменшення закладів дошкільної освіти. Це в свою чергу породжує проблему забезпечення деяких населених пунктів дитячими садочками. Адже, якщо в населеному пункті мало дітей дошкільного віку, інколи їх кількість становить 5 чоловік, то утримання цих закладів влада вважає недоцільним. Тому значна частина дітей по області в цілому не має змоги відвідувати дитячі садки.
Тому потрібно розробити програми для зростання кількості населення. Перш за все потрібно звернути увагу на соціально - економічне становище молодих сімей. Адже економічна нестабільність призводить до того, що в сім’ях найчастіше народжується лише 1 дитина, а для підвищення природного приросту населення на кожна сім'ю має народжувати 3 дитини. Також на природний приріст населення впливає показник дитячої смертності, зокрема новонароджених дітей та дітей віком до 1 року. Так у 2010 році Смертність дітей віком до 1 року (на 1000 живонароджених) становить 10,0. Тому потрібно покращувати рівень охорони здоров’я по області та в кожному районі в цілому. Адже в деяких районах області рівень охорони здоров’я та забезпеченість медичними кадрами дуже низький. Гострою є проблема екологічного стану Кіровоградської області.
Органи державної та обласної ради активно намагаються вирішити поставлені проблеми. Провідним документом є програма "Центральний регіон - 2015", в якій розроблений ряд активних дій щодо покращення життя в області.
Вже у 2012 році було введено в експлуатацію перинатальний центр - першого закладу, відкритого в рамках реалізації ініційованого главою держави Національного проекту "Нове життя - нова якість охорони материнства та дитинства". Тому передбачаються позитивні зміни в демографічній ситуації області, а як насідок помітні зрушення в розвитку дошкільної освіти. На даний момент передбачається збільшення кількості закладів дошкільної освіти та охоплення ними всіх дітей дошкільного віку.
Тобто, дослідивши географічний аспект розвитку дошкільної освіти в Кіровоградській області, можна визначити райони в яких потрібно негайно розробити і застосувати певні заходи щодо покращення ситуації.
В області проводиться робота щодо популяризації дошкільної освіти. Проблеми дошкілля висвітлюються через газети, телебачення, радіо, інтернет. Створення необхідних умов для функціонування і розвитку системи дошкільної освіти відповідно до потреб громади, забезпечення доступності та якості надання освітніх послуг для дітей дошкільного віку є пріоритетом діяльності управління освіти і науки Кіровоградської облдержадміністрації.
На основі аналізу різноманітних даних та джерел інформації було визначено зміст поняття "дошкільна освіта" та її місце у загальній структурі освітньої системи. Дошкільна освіта - це цілісний процес, спрямований на: забезпечення різнобічного розвитку дитини дошкільного віку відповідно до її задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних, психічних та фізичних особливостей, культурних потреб; формування у дитини дошкільного віку моральних норм, набуття нею життєвого соціального досвіду. Дошкільна освіта є первинною складовою системи безперервної освіти в Україні.
Проблема розвитку дошкільної освіти та особливості географічного розташування закладів дошкільної освіти, як фактору впливу на ефективність їх функціонування, має велике значення. Географічні особливості розміщення закладів дошкільної освіти та кількістю дітей охоплених ними в Україні та Кіровоградській області в цілому відрізняються між собою.
Досліджуючи проблему розміщення закладів дошкільної освіти та кількості дітей охоплених ними загалом по Україні було проаналізовано історичний шлях становлення та розвитку дошкільної освіти на теренах нашої держави. Перші дошкільні заклади, як самостійні навчально-виховні установи особливого типу з’явилися лише у ХІХ столітті у Києві для дітей заможних верств населення і не мали державного фінансування в порівнянні з радянськими часами.
Система дошкільної освіти, яка на сьогоднішній день функціонує в Україні склалася ще за радянських часів і за останні роки не пережила знаних змін. За функціями закладів системи дошкільної освіти належать:
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Формування комунікативної компетентності майбутніх учителів початкових класів
Значення методу моделювання в процесі слухання музики
Життя та діяльність Л.І. Мечникова - освітянина, ученого, громадського діяча
Зміст соціально–педагогічної діяльності з проблемними сім’ями
Формування культури мовлення молодших школярів на уроках рідної мови