Сторінка
3
Бел-ланкастерська система, або система взаємного навчання – запропонована у 1798 році священником Беллом і вчителем Ланкастером, які одночасно впровадили її в Індії та Англії. Полягає в тому, що спочатку старші учні під керівництвом вчителя самі вивчають матеріал, а потім, отримавши відповідні інструкції, навчають своїх молодших товаришів.
система вибіркового навчання, що існує в різновидах: Батівська система в США і Мангеймська система в Європі. Батівська система полягає в тому, що урочна (колективна) робота з класом поєднується з індивідуальною позаурочною роботою із слабкими учнями. Мангеймська система припускає розподіл учнів на основі тестування за їх успішністю на класи: слабкі, середні і сильні, між якими можливі переходи.
лабораторно-бригадне навчання – прийняте у радянських школах у 20-ті роки ХХ ст. Учні розподілялися на бригади по 5-6 осіб, в складі яких самостійно вивчали рекомендований матеріал, а потім бригадир самостійно звітував вчителям за виконану роботу.
метод проектів – популярний сьогодні на Заході, поширюється в нашій країні. Група учнів отримує спільне завдання по розробці певного проекту, відповідно до якого вони повинні розподілити ролі, узгодити свої дії, а в ході розробки – навчити один одного.
Основні форми організації навчання
Безпосередньо в навчальному процесі навчальна діяльність здійснюється у різних формах її організації. В освіті України сьогодні прийнята класно-урочна (для школи) або семінарсько-лекційна (для ВНЗ) система навчальної роботи. За цією системою виділяють наступні форми організації навчання:
У школі:
урок – основна форма навчання;
екскурсія;
додаткове заняття;
інструктаж;
конференція;
факультатив;
клубна робота;
позакласне читання;
домашня робота;
предметний гурток;
студія;
наукове товариство;
олімпіада;
конкурс;
робота на пришкільної ділянці;
заняття в навчальній майстерні, комп’ютерному класі, шкільному кооперативі;
похід по рідному краю;
фізкультурне змагання і т.п.
У старших класах (додатково):
лекція;
семінарське заняття;
співбесіда;
практикум;
консультація та інше.
У вищих навчальних закладах:
лекція;
семінар;
лабораторна робота;
практичне заняття;
самостійна робота;
колоквіум;
конференція;
науково-дослідна робота (курсові і дипломні роботи);
виробнича практика та інше.
Особливе місце в системі вищої школи займає заочна вища освіта, що є спеціальною формою підготовки висококваліфікованого спеціаліста без відриву від його виробничої діяльності.
Вечірня освіта – це ще одна форма організації навчання у ВНЗ, яка поєднує елементи очного і заочного навчання. Про ці та інші форми організації навчання ви можете також докладніше почитати в рекомендованій літературі.
Інноваційні форми організації навчання
Одним з напрямків інноваційної діяльності навчальних закладів сьогодні є інтенсивний пошук нестандартних форм організації навчальної роботи, які б дозволяли активізувати процес навчання, зробити його природним, невимушеним і цікавим.
В літературі з’являється все більше описів таких форм навчання, що називаються інноваційними.
В основі таких форм роботи – використання нетрадиційних методів навчання, у тому числі і видів діяльності, не пов’язаної прямо з навчанням:
урок-ділова гра; урок-змагання; урок–прес-конференція; урок-КВК; урок-консультація; урок-аукціон; урок-“суд”; урок-концерт; |
урок-семінар; урок-гра ”Поле чудес”; урок-семінар; урок-вистава; урок творчості; урок-звіт; межпредметний урок; |
лекція-співбесіда; семінар-дискусія; семінар доповідей за рефератами; семінар запитань і відповідей; семінар-конференція; семінар зустрічі з цікавими людьми |
Інноваційну форму навчання не рекомендується використовувати у готовому вигляді, краще вигадати свою власну форму, враховуючи особливості навчального предмету, склад учнів і свої власні можливості.
В основі успішного управління навчанням закладене якісне планування навчальної діяльності на різних рівнях – від загальноосвітнього до конкретно навчального.
При складанні навчального плану, програми конкретних навчальних дисциплін повинні проектуватись також форми і методи навчання.
Вибір конкретних форм і методів роботи з тими, хто навчається, залежить від прийнятої системи навчання, особливостей змісту навчання, вікових і психологічних можливостей учнів і викладачів.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Музичний керівник: нова формація
Дидактичні засади оцінювання навчальних досягнень старшокласників в умовах модульного навчання
Акмеологічний підхід у теорії й практиці вищої педагогічної освіти України, Росії, Білорусі
Вивчення творів В. Нестайка на уроках позакласного читання
Підготовка молодших школярів до самостійних занять фізичними вправами у процесі позакласної і позашкільної роботи з фізичного виховання