Сторінка
4
Розуміння учнями навчального матеріалу, що вивчається, є лише першою сходинкою в активізації пізнавальної діяльності і тією базою, на основі якої застосовуються інші методи, що вимагають більшої самостійності учнів і розраховані на більш ґрунтовний розвиток їх логічного мислення. Розглянемо деякі з них.
Метод евристичної бесіди.
Проведення уроку методом евристичної бесіди вимагає від вчителя ретельної підготовки. Перш за все потрібно чітко визначити пізнавальні задачі уроку та відмітити ті з них, які будуть розв'язуватися учнями шляхом власної розумової діяльності в ході бесіди. По-друге, треба вибрати об'єкти для аналізу. При підготовці до уроку потрібно виділити знання, які будуть необхідні учням для аналізу об'єктів, які розглядаються.
Завдання на порівняння і систематизацію матеріалу:
Розвитку логічного мислення учнів сприяють завдання на порівняння та систематизацію вивченого матеріалу. Нижче подано заповнену таблицю результатів порівняння гравітаційних та електромагнітних сил.
Спільні властивості |
Відмінності |
1.Сили центральні. |
1.Різна фізична природа сил. |
2.Однаково змінюються з відстанню. |
2.Електромагнітні сили в разів більші, ніж гравітаційні. |
3.Універсальні. |
3.Гравітаційні - сили притягання. |
4.Справедливі для точкових мас та зарядів. |
4.Електромагнітні - сили відштовхування або притягання. |
Розглянутими прикладами можливі завдання для учнів не вичерпуються [11].
До частково-пошукових завдань належать: завдання на передбачення результатів експерименту, завдання на планування експерименту, завдання на передбачення принципів пояснення дослідів, завдання на передбачення нових наслідків тощо.
Методи організації пізнавальної діяльності
Методи організації навчально-пізнавальної діяльності – це сукупність прийомів і способів психолого-педагогічного впливу на учнів, що (порівняно з традиційними методами навчання) першою чергою спрямовані на розвиток у них творчого самостійного мислення, активізацію пізнавальної діяльності, формування творчих навичок та вмінь нестандартного розв'язання певних професійних проблем і вдосконалення навичок професійного спілкування.
Деякі автори, наприклад Ю. К. Бабанський, цю групу методів визначають як активні методи навчання чи методи активного навчання.
Основними факторами, які сприяють творчому ставленню учнів до дидактичного процесу і його результатів, є:
професійний інтерес;
нестандартний характер навчально-пізнавальної діяльності;
змагальність;
ігровий характер занять;
емоційність;
проблемність.
До методів організації навчально-пізнавальної діяльності належить сукупність методів (словесні, наочні, практичні), спрямованих на передачу і засвоєння учнями знань, формування умінь і навичок.
Словесні методи навчання
Головна їх особливість у тому, що інформація подається учням через слово, а сприймання здійснюється у процесі слухання її. Усю їх різноманітність іноді зводять до двох методів: евристичного (запитального) — бесіда, та акроматичного (викладального) — пояснення, розповідь, лекція, інструктаж, робота з підручником.
Бесіда — діалогічний метод навчання, за якого вчитель із допомогою вдало поставлених питань спонукає учнів відтворювати раніше набуті знання, робити самостійні висновки-узагальнення на основі засвоєного фактичного матеріалу.
Пояснення — словесне тлумачення понять, явищ, слів, термінів, принципів дій, прикладів тощо.
Розповідь — образний, динамічний, емоційний виклад інформації про різні явища і події.
Лекція — інформативно-доказовий виклад великого за обсягом, складного за логічною побудовою навчального матеріалу.
Інструктаж — короткі, лаконічні, чіткі вказівки (рекомендації) щодо виконання дії. Поділяється на вступний, поточний і заключний.
До наочних методів навчання належать: ілюстрування, демонстрування, самостійне спостереження .
Метод ілюстрування — оснащення ілюстраціями статичної (нерухомої) наочності, плакатів, малюнків, картин, карт, схем та ін.
Метод демонстрування — показ рухомих засобів наочності, приладів, дослідів, технічних установок тощо. Можливий показ учням різноманітних наочних об'єктів — реальних предметів (безпосередня наочність) та їх зображень (опосередкована наочність).
Самостійне спостереження — безпосереднє споглядання та сприймання явищ дійсності. Спостереження — це складна діяльність, що виражається у єдності сприймань і мислення. Спостереження і досліди в навчальному процесі можуть виконувати демонстраційно-ілюстративну (є засобом закріплення раніше засвоєних знань, навичок та умінь) і дослідницьку (є засобом здобуття нових знань) функції. Практичні методи навчання
Використовують для безпосереднього пізнання дійсності, поглиблення знань, формування вмінь і навичок. До них належать: вправи, лабораторні, практичні, графічні й дослідні роботи.
Вправи — цілеспрямоване, багаторазове повторення учнями певних дій та операцій (розумових, практичних) для формування навичок і вмінь.
Лабораторні роботи — вивчення у школі природних явищ за допомогою спеціального обладнання.
Практичні роботи — застосування знань учнями у ситуаціях, наближених до життєвих.
Графічні роботи відображення знань учнів у кресленнях, графіках, діаграмах, гістограмах, таблицях, ілюстраціях, ескізах, замальовках із натури.
Дослідні роботи — пошукові завдання, проекти, що передбачають індивідуалізацію навчання, розширення обсягу знань учнів, використовують на факультативних, гурткових заняттях з метою підготовки учнів до виконання навчальних завдань на найвищому рівні пізнавальної активності та самостійності.
Особливості використання ІКТ на уроках фізики
Фізика є одним з тих навчальних предметів, що дає багатий матеріал длявідпрацювання найрізноманітніших методів і прийомів роботи зінформацією. Викладання фізики пов’язане з використанням великогообсягу різноманітної інформації, що робить застосування комп’ютерної техніки особливо ефективним, оскільки дозволяє дуже швидко опрацюватицю інформацію і представити її у вигляді таблиць, схем, діаграм, визначитизалежність між різними об’єктами і явищами, будовою.
Комп'ютер універсальний, він – набагато краща "контролююча машина", ніж ті, що розроблялися раніше; при роботі з ним можна використовувати всі корисні напрацювання програмованого навчання, їм можна замінити телевізор і кінопроектор, таблиці, плакати, кодограми, калькулятори і багато що інше.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Психолого-педагогічне визначення готовності дитини шестирічного віку до школи
Теоретико-методичні основи екологічного виховання у позашкільних навчальних закладах
Гурток як вид позанавчальної роботи з образотворчого мистецтва в школі
Шляхи вдосконалення проблеми оцінювання в навчальному процесі початкової школи
Письмо в букварний період