Сторінка
3

Освітня система Німеччини

Працювати іноземним студентам у Німеччині зазвичай, дозволяють лише на канікулах (три місяці на рік). Витрати ж на життя досить високі- 600-700 євро на місяць. Для аспірантів цей строк збільшений до шести місяців.

Освіта дорослих

У Німеччині існує принаймні три основні форми освіти дорослих: загальна, професійна і політична. Така система виникає з положення, що швидкозмінні умови економічного, суспільного і політичного життя створюють необхідність систематичного підвищення кваліфікації (згідно з новими вимогами). Зауважимо, що кожного року біля 40 % представників робітничого класу отримують різні форми навчання.

Відповідальність за освіту в Німеччині знаходиться в підпорядкуванні земель, а школи підлягають регіональній адміністрації. Місцева адміністрація відповідає за шкільну інфраструктуру і працевлаштування вчителів.

Безпосередній або опосередкований контроль над школами знаходиться в руках земельного міністра освіти; церкви не виконують функції контролю над школами.

Загальна освіта дорослих передусім відбувається через народні університети, які фінансуються місцевими органами влади. Дорослі на цих курсах можуть вивчати іноземні мови, математику, природничі науки, політологію та суспільні науки, педагогіку, психологію, теологію, літературу, образотворче мистецтво тощо. Народні університети також проводять курси у сфері професійної освіти дорослих, подібно як промислові й торгові палати чи професійні союзи. Чудово обладнані, такі народні університети є і центрами сімейного дозвілля, де батьки можуть займатися разом з дітьми улюбленим хобі.

Контроль в основному стосується:

• процесу навчання;

• правових аспектів, пов'язаних із функціонуванням школи;

• праці й положення вчителів як працівників державної служби.

Нагляд міністерських органів пов'язаний не з контролем наказової форми, а з моніторингом справ і наданням порад, як працювати, щоб досягнути кращих результатів. Значно важливіше, яку школа мас репутацію серед батьків.

Фінансування освіти є справою влад земель (штатів). Великі проекти (створення нових вищих навчальних закладів, розширення інфраструктури тощо) фінансуються з центрального бюджету чи бюджетів земель. Школи фінансуються з місцевих бюджетів. У країні створена достатня законодавча основа для акумуляції в освіті коштів не лише бюджетів, але й приватних роботодавців і бізнесменів. Наслідком цього с витрати на освіту всіх рівнів - приблизно 9 % ВНП, що с одним з найвищих показників у світі. Зауважимо: практично всі види навчання (включаючи і вищу освіту) - безоплатні.

Лише вчителі гімназій обов'язково є випускниками університетів, де вони отримують гарну предметну підготовку і значно гіршу (а інколи - жодної) в царині педагогіки і психології.

Учителів для решти типів шкіл навчають у вищих професійних школах, хоча в 1970-1995 роках більшість вищих педагогічних шкіл були приєднані до університетів або підвищені до рангу університетів.

У Німеччині спостерігається загальна тенденція вирівнювання обсягу первинної освіти вчителів, оскільки всі вони мають приблизно однаковий професійний статус державних службовців. Цей статус - головна причина того, що середні заробітки вчительства в Німеччині належать до найвищих у світі. Останнім часом цей процес відбувається по всій країні, зокрема і у східних землях, що входили до Німецької Демократичної Республіки.

У німецькій школі не можна використовувати підручник, який не пройшов апробацію зі сторони міністра освіти даної землі. Це є надійний інструмент контролю змісту та якості навчання. Зауважимо: якість німецьких підручників, до створення яких запрошуються найбільш відомі фахівці країни, - чи не найвища у світі. Очевидно, це позитивно позначається на інтегральній якості середньої і вищої освіти Німеччини.

Міністри освіти в землях згідно з правом відповідають за програми навчання. Вони визначають кількість уроків на тиждень, визначають навчальні предмети в різних типах шкіл, дають вказівки щодо навчального процесу і шкільних підручників.

Між землями існує значна різниця в шкільному навчальному навантаженні, а також ролі окремих предметів у навчальній програмі.

Німеччина має довготривалі традиції високої якості поточного і рубіжного оцінювання роботи учнів і студентів. їхні досягнення оцінюються (за шкалою 1-6) передусім на основі письмових тестів та є результатом співпраці між учителем та учнем у процесі навчання. Високу роль також відіграють домашні завдання.

Размещено на Allbest.ru

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: