Сторінка
7
Хотя в поисках прекрасного мы странствуем по всему свету, мы должны иметь его в себе, иначе нам не найти его (Ральф Уолдо Эмерсон).
Величайший долг живущего - не причинять боли (Фредерика Бремер).
Если ты умеешь правильно судить себя, значит, ты поистине мудр (Антуан де Сент-Экзюпери).
Лучший способ сохранить память о добрых делах - повторить их (Фрэнсис Бэкон).
Мужество - это когда ты заранее знаешь, что проиграешь, и все-таки берешься за дело и наперекор всему на свете идешь до конца (Фрэнсис Бэкон).
Мудрый не ожидает, что найдет жизнь, достойную проживания; он делает ее таковой (Древнегреческое изречение).
Результати дослідження та їх аналіз:
Досліження проводилося на базі 7-х класів Сумської ЗОШ №15. Вибірка становить 30 чоловік, з яких 18 - дівчатка та 12 хопчики.
Результати за даною методикою наступні: 90% -во підлітками були вибрані цитати, які виражають, що ідеальна людина повинна володіти такими рисами характеру як доброта та співчутливість; 70% -во були обрані цитати, які висловлюють думку про те, що ідеальна особистість має бути справедливою по відношенню до оточуючих; за патріота та сміливу людину було обрано 23% цитат, за законослухняну - 8%, за мудру та розсудливу - 7%, та за людину, що виражає потяг до прекрасного та вічного, було вибрано 2% цитат.
Отже, на базі результатів даного дослідження можна зробити висновок,
що у підлітковому віці, який охоплює період 11-15 років, дитина прагне спілкуватися та підтримувати дружні щирі стосунки з людьми добрими, чуйними, тими, які вислухають, поспівчувають та підтримають. У скрутну хвилину підліток звернеться за допомогою саме до таких людей. Для дитини цього віку ідеалом є також справедлива людина, тобто та, яка вважає її особистістю, дорослою та самостійною, що має свою точку зору з усіх питань та здатна без будь-чиєї допомоги приймати рішення. Ця людина для підлітка є опорою та “орієнтиром" в житті. Діти в цьому віці починають цінувати таку особистісну якість характеру як сміливість. Підлітки ще не розуміють важливість таких характеристик як законослухняність, мудрість, розсудливість та подяг до прекрасного й вічного, адже ці якості починають цінуватися людиною, яка знаходиться у віковому періоді юності.
Методика 2
Мета: виявити, чи залежить ступінь впливу особистісного ідеала на підлітка у залежності від того, є його ідеал реальною людиною чи уявною, тобто плодом фантазії дитини.
Завдання: кількома реченнями описати свій ідеал людини та причини, за якими він є Вашим ідеалом.
Результати дослідження та їх аналіз:
Дослідження проводилося на базі 5-х класів Сумської ЗОШ №15. Вибірка становить 20 чоловік, з яких 9 - дівчатка та 11 - хлопчики.
Проаналізувавши роботи молодших підлітків, я дійшла висновків, що дійсно ідеал дітей цього віку виступає у якості конкретних реальних людей, в основному однолітків, рідше - людей старшого покоління. У багатьох дітей ідеалами є актори, актриси, співаки, співачки, футболісти, баскетболісти та інші знаменитості. Їх більше приваблює зовнішні якості ідеалів, а також внутрішні, які пов’язані з якимись діями. Наприклад: "Вона добра, тому що завжди допомагає мені з домашнім завданням." "Я хочу бути як Девід Бекхем, тому що він гарний футболіст і завжди забиває багато голів". Або: “Мій ідеал - Джим Керрі, тому що він смішний. ” “Я хочу бути, як Іра М., тому що вона спокійна. ”
Дослідивши особистісні ідеали дітей підліткового віку, можна зробити такі висновки:
Підліток прагне діяти та виглядати як дорослий, мати його права та можливості, тому його розвиток супроводжується постійним рівнянням на дорослого, що може виявлятися у наслідуванні старших чи однолітків, які в чомусь виявилися вправнішими. Він копіює різні сторони поведінки і зовнішнього вигляду батьків, вчителів, знайомих.
Зростання інтересу до оточуючих людей та їх морально - естетичних якостей приводить до формування морально - естетичних ідеалів підлітка, які найчастіше (особливо у молодшому підлітковому віці) обираються безпосередньо, за першим яскравим враженням, справленим на підлітка конкретною людиною.
В процесі особистісного зростання ці ідеали або втрачають свою цінність, або навпаки - стають більш стійкими в залежності від того, наскільки змінюється або укріплюється світоглядна позиція підлітка.
Ідеалами для підлітків можуть бути видатні історичні особистості, діячі культури та мистецтва, герої літературних творів чи улюблених фільмів, або, навіть ті люди, з якими підліток безпосередньо спілкується (наприклад, старший товариш або ровесник). Цей ідеальний образ стає критерієм, за яким підліток оцінює себе та інших людей, та являється регулятором його власної поведінки. Він починає копіювати зовнішній вигляд ідола, стиль поведінки, одяг, манеру мови, сміху, ходи, зачіски тощо.
Вплив ідеалу на підлітка може бути не лише позитивним, а й негативним. Об’єктами наслідування можуть ставати аморальні особи, негідники, - і тому ця категорія дітей може активно прилучатися до вживання алкоголю, наркотиків, приєднуватися до різних субкультур, відсторонюючись від батьків.
Старші підлітки починають пред'являти більш високі вимоги до свого ідеалу. У зв'язку з цим вони усвідомлюють, що оточують, навіть дуже улюблені і шановані ними, в більшості своїй самі звичайні люди, хороші і гідні поваги, але не є ідеальним втіленням людської особистості. Тому в 13-14-річному віці особливий розвиток набувають пошуки ідеалу за межами близьких родинних стосунків.
Якщо в сім'ї, школі, особистість відчула себе замкнутою, обмеженою рамками обов'язків і соціальних очікувань, залежною від батьків, педагогів, вона починає шукати однодумців за межами школи та сім’ї. Участь в неформальних групах компенсує відсутність особистої незалежності.
Підліток прагне спілкуватися та підтримувати дружні щирі стосунки з людьми добрими, чуйними, які вислухають, поспівчувають та підтримають. Для дитини цього віку ідеалом є також справедлива людина, тобто та, яка вважає її особистістю, дорослою та самостійною, що має свою точку зору та здатна без будь-чиєї допомоги приймати рішення. Ця людина для підлітка є опорою та “орієнтиром" в житті.
Ідеал дітей цього віку виступає у якості конкретних реальних осіб - однолітків або людей старшого покоління. У багатьох підлітків ідеалами є актори, актриси, співаки, співачки, футболісти, баскетболісти та інші знаменитості. Найбільше їх приваблюють зовнішні якості ідеалів, а також внутрішні, які пов’язані з якимись вчинками.
Отже, гіпотезу дослідження підтверджено.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Комунікативний підхід у вивченні граматики
Методика підготовки і проведення практичного заняття "Оцінка екологічної стабільності території" з дисципліни "Землевпорядне проектування" з використанням інформаційно-комунікаційних технологій
Організація природоохоронної роботи й екологічне виховання школярів у літніх таборах
Виявлення організаторських здібностей у підлітків в ігровій діяльності
Дидактичні засади формування інформаційно-технологічних умінь старшокласників у процесі навчання