Сторінка
3
У Норвегії предмет "громадянська освіта" охоплює предметний матеріал для 1-6 класів, який розглядається у процесі вивчення історії рідного краю, географії, природничих наук і суспільствознавства.
До програми внесено розділ: народність саамі, в процесі вивчення якого учні знайомляться з культурою та історією саамського народу, у них формується почуття поваги до цієї народності, що проживає на території Норвегії.
Програма також включає такі розділи як: "наше тіло і здоров’я" (пропаганда здорового способу життя), "використання навколишнього середовища" (формування екологічної культури), "повсякденне життя і співпраця серед людей" (розвиток вмінь співпрацювати, здатності до самооцінки), "спілкування, драма, картини й засоби інформації" (розвиток творчих здібностей).
Основні завдання громадянської освіти у Норвегії такі:
забезпечити учнів різнобічними знаннями про себе, сім’ю і довкілля; історію й життя в суспільстві, природні ресурси і географію;
надати інформацію про взаємозв’язок природи, суспільства;
сприяти здобуттю різноманітного досвіду, почуттю впевненості у власних здібностях;
сприяти розвитку уваги та критичного мислення;
закладення основи, що потрібна для прийняття рішень та відповідальності;
Навички подібні до тих, якими оволодівають в процесі інших форм соціальної освіти:
спілкування (висловлювання думок усною та письмовою формою, обговорення та слухання);
критичне мислення (збір та аналіз матеріалу з багатьох джерел, досягнення логічних умовиводів);
соціальні навички (співробітництво, розв’язання конфліктів, тощо).
Цінності включають розвиток позитивного іміджу індивіду, підвищення самосвідомості, відкритість по відношенню до інших, прийняття та повага відмінностей.
Елемент громадської участі акцентує основну ідею громадянської освіти - застосування набутих знань та навичок для удосконалення реалій суспільства.
Серед методів, що застосовуються перевага надається інтерактивним. Вони передбачають дискусії, вільне висловлювання думок, захист особистих і колективних прав.
В Західній Європі активно застосовуються політичні ігри, наприклад, "Якщо б я був президентом протягом тижня", "Якщо б я був директором школи".
За допомогою канадських посібників (для середньої школи) учні вчаться розробляти "Кодекс школи", працюють у "Клубі правозахисників", засновувати "Комітет з захисту прав жінок та дітей", готувати виступи з проблем прав людини та дитини на телебаченні та ставити п’єси відповідної спрямованості.
І останнє - кожна програма громадянської освіти відповідає тим вимогам суспільства, які останнє ставить в певний конкретний час.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Екологічне виховання молодших школярів засобами народних традицій
Педагогічний аспект формування інформаційної компетентності майбутніх учителів
Методичні особливості застосування ігрових прийомів та цікавого матеріалу на уроках природознавства в початкових класах
Формування культури мовлення молодших школярів під час вивчення рідної мови
Використання методу бесіди як засобу удосконалення навичок естетичного сприймання мистецьких творів у початкових класах