Сторінка
8
Нова парадигма навчання основам здоров'я потребує й відповідної підготовки педагогічних кадрів. Здійснювати це можна двома шляхами: навчати у педагогічних навчальних закладах за відповідними спеціальностями та через систему підвищення кваліфікації вчителів.
Необхідною умовою є формування мотивації до здорового способу життя як функції сфери фізичного виховання. Вислів «спосіб життя» (modus vivendi) було сформульовано ще в античну епоху. Спосіб життя – це одна з найважливіших біосоціальних категорій, які інтегрують уявлення про певний вид (тип) життєдіяльності людини; це звички, фіксовані роками життя. Він складається не випадково, а витікає з джерел власного “Я” та зі світогляду людини. Спосіб життя формується поступово у відповідності з певним баченням світу та свого місця в ньому, системою власних цінностей. Спосіб життя характеризується особливостями повсякденного існування людини, що охоплюють її режим, темп та ритм життя, трудову діяльність, побут, форми використання вільного часу, задоволення матеріальних та духовних потреб, спілкування, участь у суспільному житті, норми та правила поведінки.
Здоровий спосіб життя – характер життєдіяльності людини, спрямований на формування, збереження, зміцнення, відновлення і передачу здоров’я. Складові здорового способу життя містять різноманітні елементи, що стосуються усіх аспектів здоров’я – фізичного, психічного, соціального і духовного. До основних принципів здорового способу життя належать: висока рухова активність, збалансоване харчування, відмова від шкідливих звичок, здатність протистояти психоемоційним стресам, безпечна сексуальна поведінка, сприятливі умови праці, побуту і відпочинку, медична активність, володіння елементарними методиками самоконтролю, систематичне виконання гігієнічних процедур тощо.
Загострення уваги на основних принципах здорового способу життя та досконале їх вивчення – один з важливіших напрямків підготовки спеціалістів у сфері гуманітарного виховання. Адже студенти педагогічних ВНЗ – не тільки представники молоді, яка найбільш потребує знань щодо позитивного стилю життя, вони ще й майбутні вихователі дітей та молоді; й пропагування здоров’я збережливої поведінки – їх прямий обов’язок як фахівців.
Важливим складником шкільної освіти є формування мотивації до збереження та зміцнення здоров'я.
Природознавство - інтегрований предмет, що за змістом об'єднує питання здоров'я та навколишнього середовища. Його завданнями є формування в учнів свідомого ставлення до свого життя і здоров'я, оволодіння основами здорового способу життя, життєвими навичками безпечної та здорової поведінки, формування в учнів здоров'я зберігаючої компетентності.
Навчальна програма з природознавства побудована на основі інтегрованого поєднання елементів знань щодо збереження і захисту життя та зміцнення здоров'я людини за концентричним принципом, тобто, у різні періоди навчання повторюється вивчення окремих тем з розширенням та поглибленням їх змісту.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Внесок К.Д. Ушинського у розвиток педагогіки
Методика проведення екскурсій в шкільному курсі біології
Проектування перспективи розвитку освіти відповідно до фаху студента
Розвиток зв'язного мовлення молодших школярів
Творчі завдання як засіб розвитку креативних здібностей учнів у навчально-виховному процесі