Сторінка
3
Виконуючи штампування зібганим папером, діти спочатку зминають шматочок паперу, обмакують його в густу гуаш і виконують ним зображення, яке набуває прозорості в образі кольорового дощику.
Малювання квачиком, зубною щіткою, сухим пензлем
Знайомлячи дітей з даною технікою, пояснюю, що квачиком малюємо так само, як і звичайним пензликом. Спочатку добре змочуємо його у воді, набираємо фарби і малюємо осінній листопад, переходячи в кольорі від темного до світлого відтінку. Або розміщуємо орнамент на українському рушничку та диво-писанці під час декоративного розпису. Зобразити чарівницю Зиму пропоную напівсухим квачиком. Її блиск, прозорість, кришталевість та пухнастість вдало передасть техніка малювання квачиком з додаванням до білої фарби солі.
Білизну лапатого снігу діти передають за допомогою зубної щіточки та зубної пасти, якою густо покривають уже готовий пейзаж. Ялинкові прикраси набирають об’ємності та блиску теж з її допомогою.
Скориставшись технікою сухого пензля, дошкільнята виконують анімалістичний малюнок „Лісова красуня ялинка”. Для цього потрібен жорсткий пензлик для клею. Спочатку виконується зображення ялинки простим олівцем. Потім на пензлик набирається густа гуаш, яка наноситься на зображення легким торканням. Пензлик при цьому потрібно тримати перпендикулярно до аркуша.
Малювання свічкою, пір’ям
Знайомлячи малюків з технікою малювання свічкою, показую процес роботи. Спочатку контур малюнка наношу олівцем, потім поверх олівця малюю восковою свічкою, нею ж зафарбовую окремі елементи малюнка., які мають бути світлими. За допомогою Парамонової губки вкриваю всю поверхню листка акварельною фарбою. Діти спостерігають як на їх очах з’являється зображення світлого тону. Так виникають зображення на теми „Ми летимо у космос”, „Жителі підводного царства”
Ніжності та казковості надає зображенням техніка виконання малюнка пір’ям. Так з’являється перша квіточка весни – пролісок – тендітна й дивовижна.
Монотипія, колаж, плямографія
Цікавою для дошкільнят є техніка плямографії. Пропоную дітям аркуш паперу скласти вдвоє та прогладити лінію згину. На лінію згину діти наносять кілька плям різного кольору. Далі складають аркуш та прогладжують його рукою. Розгорнувши його, діти з подивом та з задоволенням спостерігають, як на аркуші паперу веселий чарівник-пензлик залишає різнокольорові сліди різної форми, плями, розглядають утворені симетричні зображення, впізнають знайомий образ або придумують, на що це схоже, домальовуючи необхідні деталі, щоб малюнок став виразнішим. Так в уяві дітей постають загадкові звірі.
Знайомлю дітей також з технікою колажу. Саме колаж надає малюнку оригінальності, строкатості та веселості. А виконати таку роботу зовсім не складно. Спочатку малюємо веселку чотирма кольорами: червоним, жовтим, зеленим та синім. Обводимо по контуру фломастером і робимо геометричний орнамент на кожній з частин. Потім окремим частинкам цього орнаменту надаємо відтінків кольорів веселки, адже їх не чотири, а сім. Діти милуються радісною веселкою, яка з’явилася на безхмарному небі після дощу.
Розповідаю дітям: „для економії часу придумали техніку малювання – монотипію. А чому саме, ви зараз зрозумієте.” Складаю заготовку вдвоє по вертикалі. Малюю половину зображення ялинки на пластиковій дощечці. Далі щільно притискаю до неї половинку аркуша. Розгортаю ялинку і складаю, притискаючи чисту половинку до замальованої. Діти дивуються надзвичайному способу виконання зображення.
Малювання на яєчній шкарлупі, з використанням крупів, рельєфними фарбами, по-вологому
Під час заняття на тему „Моя улюблена іграшка” у старшій групі пропоную дітям намалювати іграшку використовуючи для „малювання” різні крупи: манну, рисову, гречану, вівсяну, пшоно, насіння маку. Спочатку діти виконують малюнок простим олівцем, розподіляють його на окремі зони і покривають по-черзі кожну з них клеєм. Далі посипають змащену клеєм ділянку крупами. Дана техніка надає малюнкам об’ємності, оригінальності, розвиває у дітей вміння поєднувати різні крупи в кольорі та за формою, відтворювати оригінал на папері, приносить дітям радість, пробуджує їхню уяву.
Рельєфні фарби готую разом з дітьми, додаючи до гуаші крохмалю, манки, солі. Дана техніка надає дитячим роботам виразності, привертає їх увагу до кольорів, відображає настрій малюнка
Об’ємності та мозаїчності малюнки набувають завдяки техніці створення зображення на яєчній шкарлупі. Для даної техніки потрібна попередня робота – підготовка основи для малювання. Суху шкарлупу ламаємо на невеличкі шматочки, які намащуємо клеєм ПВА зі звороту і наклеюємо на цупкий папір або картон на невеличкій відстані один від одного. Основу готуємо заздалегідь, під час самостійної художньої діяльності, тому що це потребує неабиякої затрати часу. На заняття беремо густу гуаш. Малюємо на яєчній шкарлупі так само як на звичайному папері. Але під час роботи часто набиратимемо фарбу, змочуватимемо пензлик водою.
А ще краси малюнка можна досягти, працюючи аквареллю по-вологому фону – вийдуть чарівні картини неповторної природи.
Інтегровані заняття та їх роль в активізації дитячої творчості в процесі художньо-практичної діяльності
У освітньо-виховному процесі немає перерв і зупинок, не існує більш або менш важливих напрямків роботи. Дитина не виховується по частинах, у вихованні все взаємопов’язане. Тому реалізація сучасних підходів щодо розвитку творчої особистості дошкільняти вимагає інтегрованого підходу як до освітньо-виховного процесу в цілому, так і до художньо-практичної діяльності дошкільників зокрема.
Пріоритетами державної політики розвитку дошкільної освіти у ХХІ столітті є:
¯ оновлення принципів, змісту та освітніх технологій;
¯ творча самореалізація педагогів;
¯ інтеграція національної дошкільної освіти.
Тема інтеграції актуальна сьогодні. В її основу покладено орієнтацію на дитину як особистість, максимально можливий розвиток унікальних дитячих здібностей. Вона допомагає дитині пізнавати певне явище різнобічно, досягати цілісності знань, які стають більш якіснішими та систематизованішими, зайняти певну життєву позицію стосовно себе та суспільства з одного боку, а з іншого сприяє результативності процесу навчання, надає широкі можливості для творчості педагога.
Інтегровані заняття сприяють формуванню дитячої творчості, розвивають вміння не лише репродукувати, а й створювати та реалізовувати власні задуми, спираючись на свій життєвий досвід, чуттєві та практичні враження.
Змістова лінія „Світ мистецтва” (Базовий компонент дошкільної освіти) містить матеріали, спрямовані на розвиток у дитини естетичного ставлення до світу через ознайомлення з творами мистецтва (образотворчого, музичного, театрального, літературного), оволодіння мовою цих видів мистецтв, „відображення в художньо-практичній діяльності власного ставлення до реального світу”, прояв творчості. Ці матеріали не лише розкривають зміст дошкільної освіти у сфері мистецтво, а й містять вказівку на доцільність їх інтегрування. Застосування інтегрованого підходу особливо доцільне для збагачення досвіду естетичного бачення навколишньої дійсності, активізації дитячої творчості в процесі художньо-практичної діяльності.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Професійно-практична підготовка в сучасних умовах: стан, проблеми, потенціал розвитку
Нові підходи до вивчення інформатики в середній школі
Зміст та структура науково-дослідницької діяльності студентів
Порядок комплектації та організації студентів спеціальних медичних груп на заняттях фізвиховання
Стилі навчання та навчальні технології у діяльності викладача