Сторінка
11
Основне значення для роботи напівпровідникових приладів має електронно - дірковий перехід, який являє собою зону на межі двох напівпровідників, один з яких має електронну, а інший - діркову електропровідність. Такий перехід називають р - п - переходом. Утворюють р - п - перехід, наприклад, внесенням донорної домішки до певної частини напівпровідника р - типу.
Розглянемо схематично місце стикання напівпровідникових шарів п і р типу. Вільні електрони напівпровідника п - типу заповнюють вільні рівні рівні у валентній зоні напівпровідника п - типу заповнюють вільні рівні у валентній зоні напівпровідника р - типу, тобто заповнюють у ній дірки. У такий спосіб на межі двох напівпровідників утворюється шар, вільний від рухомих електричних зарядів. Такий шар має великий електричний опір і називається запираючим шаром. Його товщина - декілька мікрометрів. Розширенню запираючого шару перешкоджає електричне поле нерухомих іонів домішків з напруженістю Езап у р - і п - зонах. Напрям цього поля такий, що воно перешкоджає пересуванню основних носіїв зарядів через запираючий шар. Якщо до напівпровідникового кристалу прикласти зовнішню напругу так, як це показано на рисунку ("+" до структури п - типу і "-" до структури р - типу), то вона створить у запираючому шарі електричне поле напруженістю Е30вн> яке співпадає з напрямком поля нерухомих іонів Езап. Це приводить до розширення запираючого шару, збільшення опору р - п - переходу. Струм через нього малий, оскільки він створюється не основними носіями зарядів, тобто електронами в р - шарі і дірками п - шарі. Цей струм називають зворотним, а р - п - перехід у такому стані закритим.
Якщо змінити полярність зовнішньої напруги, то зовнішнє поле буде спрямоване назустріч запираючому, запираючий шар стає вужчим і при наявності напруги 0,3 + 0,5 В опір р - п - переходу різко зменшується і виникає відносно великий струм. Повна вольт - амперна характеристика (ВАХ) р - п - переходу показана на рисунку. Вона є суттєво нелінійною. На ділянці 3 існує лише зворотний струм за рахунок наявності невеликої кількості не основних носіїв зарядів, тобто електронів в р - зоні і дірок в п - зоні. Із збільшенням зворотної напруги Езовн стає такою великою, що не основні носії починають рухатися з великою швидкістю, достатньою для лавиноподібного розмноження носіїв зарядів - електронів і дірок. Цей вид пробою називають лавинним.
Властивості чистих та легованих напівпровідників, а також р - п - переходу використовують в двохелектродних напівпровідникових приладах - резисторах та діодах. У більш складних приладах - транзисторах і тиристорах - використовують електричні властивості, які утворюються взаємодією декількох р - п - переходів.
Методичними особливостями заключного заняття з розділу є:
Тестування з розділу;
5. Узагальнення і систематизація з розділу у вигляді опорно - інформаційних схем, табличних алгоритмів.
Анкетування студентів з даної проблеми
Думка студентів про проведення теоретичних занять з дисципліни: "
Основи електроніки та мікропроцесорної техніки ".
Потрібне в відповідях підкреслити, анкету не підписувати.
1. Ви рахуєте, що викладач свій предмет?
а) знає і ясно викладає;
б) знає, але інколи викладає його неясно;
в) знає не досить.
2. Викладач звичайно читає?
а) в доброму темпі;
б) зовсім помалу;
в) зовсім швидко.
3. Викладач звичайно читає?
а) дуже ясно;
б) ясно; в) неясно.
4. Викладач звичайно говорить?
а) з необхідною гучністю;
б) дуже голосно;
в) дуже тихо.
5. Конспектувати його лекції?
а) легко;
б) нормально;
в) важко.
6. Викладач дає можливість задавати йому в ході лекції запитання?
а) завжди;
б) не завжди;
в) ніколи.
7. Наочні посібники і демонстраційні досліди, які застосовуються викладачем?
а) дуже добре допомагають зрозуміти матеріал лекції;
б) допомагають;
в) не допомагають.
8. Викладач пише на дошці?
а) завжди чітко;
б) не завжди чітко;
в) не чітко.
9. Викладач відноситься до аудиторії?
а) з повагою;
б) байдуже;
в) без поваги.
10. Викладач креслить на дошці?
а) завжди чітко;
б) не завжди чітко;
в) не чітко.
11. Досягають мети відступи, замітки, жарти викладача?
а) так;
б) зрідка;
в) ні.
12. На питання викладач звичайно відповідає?
а) досить ясно;
б) інколи неясно;
в) не ясно.
13. Зв'язок (контакт) викладача з аудиторією звичайно?
а) досить добрий;
б) достатній;
в) недостатній.
14. Викладач допомагає студентам виділяє головне в матеріалі лекції?
а) досить;
б) іноді недостатньо;
в) не допомагає.
15. В загальному слухати лекції?
а) дуже цікаво;
б) цікаво;
в) не цікаво.
Цю анкету можна розмножити на ксероксі і викладачі повинні запропонувати її своїм студентам з метою самовдосконалення. Отримані відповіді нікуди не повідомляються.
Було проведено анкетування в двох групах третього курсу: Е - 31, Е - 32 і опитано 34 студенти. В групі Е - 31 були присутні 18 чоловік, авЕ-32-16 чоловік. Відповідно були відсутні в Е - 31 - 4 чоловік, а в Е - 32 - 6 чоловік.
Результати анкетування по двох групах:
На перше запитання анкети: Ви рахуєте, що викладач знає свій предмет? відповіли студенти в процентному відношенні: а) знає і ясно викладає - 64,7% опитаних; б) знає, але інколи викладає його неясно - 29,4% опитаних; в) знає не досить - 5,8% опитаних.
На друге запитання анкети: Викладач звичайно читає? Відповіли
студенти наступним чином: а) в доброму темпі - 55,8% опитаних; б) зовсім помалу - 44,2% опитаних; в) зовсім швидко - 0%.
На третє запитання: Викладач звичайно читає? Студенти дали відповідь наступним чином а) дуже ясно - 17,6% опитаних; б) ясно - 79,3% опитаних; в) неясно - 2,9% опитаних.
На четверте запитання анкети: Викладач звичайно говорить? відповіли студенти а) з необхідною гучністю - 52,9% опитаних; б) дуже голосно -
38,2% опитаних; в) дуже тихо - 8,8% опитаних.
На п'яте запитання: Конспектувати його лекції? дали відповідь студенти
наступним чином а) легко - 32,3% опитаних; б) нормально - 64,8% опитаних; в) важко - 2,9% опитаних.
На шосте запитання: Викладач дає можливість задавати в ході лекції запитання? а) завжди - 67,6% опитаних; б) не завжди - 29,4% опитаних;
в) ніколи - 2,9% опитаних.
На сьоме запитання: Наочні посібники і демонстраційні досліди, які застосовуються викладачем? Студенти відповіли а) дуже добре допомагають зрозуміти матеріал лекції - 32,3% опитаних; б) допомагають - 64,7% опитаних; в) не допомагають - 2,9% опитаних.
На восьме запитання анкети: Викладач пише на дошці? студенти відповіли а) завжди чітко - 61,7% опитаних; б) не завжди чітко - 38,2% опитаних;
в) не чітко - 0%.
На дев'яте запитання анкети: Викладач відноситься до аудиторії? студенти відповіли а) з повагою - 70,5% опитаних; б) байдуже - 29,4% опитаних; в) не чітко - 0%.
На десяте запитання анкети: Викладач креслить на дошці? студенти відповіли а) завжди чітко - 67,6% опитаних; б) не завжди чітко - 29,4% опитаних; в) не чітко - 2,9% опитаних.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Стрес в професійній діяльності педагога, як загроза ефективної професійної адаптації
Запровадження магістерської програми "Педагогіка вищої школи" як передумова до підготовки кваліфікованих викладачів відповідно до вимог Болонського процесу
Педагогічні та лінгвістичні умови формування комунікативних умінь і навичок майбутніх вчителів початкових класів
озробка учбового матеріалу для викладання вищої математики на тему "Наближені методи обчислення визначених інтегралів"
Педагогічні основи використання самостійних робіт у малокомплектній початковій школі