Сторінка
1
В умовах становлення в Україні цивільного суспільства головною метою освіти стає формування професійно і соціально компетентної особі, що здібна до творчості і самовизначення в умовах світових змін, володіє розвиненим відчуттям відповідальності і прагненням до творчості.
Пріоритетність вирішення виховних завдань в системі освітньої діяльності визначається Законом України «Про Освіту», що визначає освіту як «цілеспрямований процес виховання і навчання на користь людини, суспільства, держави».
Під вихованням у даній концепції розуміється органічно пов'язана з навчанням цілеспрямована і систематична діяльність Старобільського обласного медичного училища, орієнтована як на формування соціально-значущих якостей, установок і цінностей орієнтації особи, так і на створення сприятливих умов для всебічного гармонійного духовного, інтелектуального і фізичного розвитку, самовдосконалення, творчої самореалізації особистості майбутнього фахівця.
Необхідність виховання в училищі підтверджена державними правовими актами. У Законі України «Про вищу освіту» визначені такі основні завдання вищого навчального закладу у виховному процесі, як:
• задоволення потреб особи в інтелектуальному, культурному і етичному розвитку за допомогою отримання вищої освіти;
• формування у студентів цивільної позиції, здібності до праці і життя в умовах сучасної цивілізації і демократії;
• збереження і примноження етичних, культурних і наукових цінностей.
Засобами виховання виступають особистий приклад і авторитет викладача, традиції і цінності навчального закладу, гуманістичний характер училищного середовища. Кооперація виховної діяльності викладачів, студентів, адміністрації має системний характер.
Необхідність системної постановки виховної роботи зумовлена органічною єдністю навчального, науково-дослідницкого і виробничого процесу підготовки фахівців. Взаємозв'язок і взаємозалежність навчальної, наукової і виховної роботи визначається цілим рядом якостей, установ і ціннісних орієнтацій особи, таких, що визначають професійну і соціальну компетенцію фахівця.
Актуальність виховання особистості у сучасному українському суспільстві великою мірою зумовлюється потребою державотворчих процесів на засадах гуманізму, демократії, соціальної справедливості, що мають забезпечити усім громадянам рівні стартові можливості для розвитку й застосування їх потенціальних здібностей, досягнення суб’єктивно-привабливих і водночас соціально-значущих цілей як умови реалізації найголовнішої соціально-психологічної потреби особистості – потреби у самовизначенні та самоствердженні.
Завдяки реалізації Концепції національного виховання у закладах освіти усіх рівнів акредитації готується нова генерація української інтелектуальної еліти.
Концепція формування самосвідомості особистості студента СОМУ передбачає:
- гуманітарне поєднання професійного становлення студентів з формуванням у них високоморальних рис громадянина України;
- поліпшення патріотичного виховання студентської молоді;
- формування всебічно розвиненої, високоосвітченої. соціально активної особистості, здатної до самовдосконалення та самореалізації, виховання у неї почуття відповідальності, високої духовності;
- набуття молодим поколінням соціального досвіду, забезпечення духовно-морального розвитку юнаків та дівчат, виховання високої політичної та трудової моралі;
- запобігання негативному впливу на свідомість студентів інформації, яка містить елементи жорстокості, бездуховності, насильства, пропагує тютюнопаління, пияцтво, наркоманію, антисоціальну поведінку;
- впровадження у свідомість молодих людей переваг здорового способу життя, формування національної культури, соціально активної, здорової та духовно багатої особистості.
Виховна система СОМУ – це психолого-соціологічна освіта, що є саморегулюючою та керованою. Це відкрита система, яка постійно розвивається, має складну структуру, складається з компонентів, які об’єднані системними зв’язками.
Умови здійснення концепції виховання
Величезне навчально-виховне значення у процесі становлення фахівців має рівень професійної підготовки викладацького складу. Медицина України вступає в етап кардинальних змін, пов'язаних з впровадженням цифрових і інформаційних технологій, а також із зростаючим зближенням, з комп'ютерною технікою, новітніми методами дослідження, діагностики та лікування хвороб.
Лише людина, що відбулася як фахівець здатна прищепити студентові відчуття гордості за обрану професію і прагнення до творчої самореалізації.
Головним пунктом побудови програми виховання студентів і СОМУ повинна стати турбота про якість науково-педагогічної діяльності викладацького складу, дотриманні викладачами і співробітниками правових і етичних норм, правил поведінки і внутрішнього розпорядку, дотримання Статуту СОМУ.
Виховна місія викладача виявляється у кожному факті його поведінки і діяльності, в його зовнішності, манері мови і спілкування. Знання, отримані студентами на лекціях, семінарах, поза стінами навчального закладу, стають головним джерелом їх інтелектуального і духовного розвитку.
Демонструючи прихильність традиціям і цінностям академічного суспільства, викладач сприяє їх засвоєнню самими студентами, усвідомленню ними своїй належності до училищної корпорації і професійного співтовариства. Реалізація місії вищого навчального закладу І-ІІ рівнів акредитації вимагає від відділень училища створення освітнього середовища, в якому визначальну роль грає науково-дослідницька діяльність.
Планує і організовує виховання студентів училища заступник директора з гуманітарної освіти та виховання. У своїй діяльності він спирається на завідуючих відділеннями, кураторів академічних груп, вихователя гуртожитку, студентське самоврядування та актив студентських груп.
До важливіших умов реалізації концепції виховання можна віднести:
• надання студентам можливості до самореалізації за інтересами і здібностями;
• орієнтація на конкретний кінцевий результат при загальному прагненні до підвищення ефективності виховних дій;
• спирання на творчу активність студентських колективів;
• ефективне використання гнучкої системи стимулювання, заохочень всіх учасників виховного процесу;
• поєднання завдань виховної діяльності з вирішенням соціальних проблем студентської молоді;
• включення показників участі викладацького складу у вихованні студентів у оцінку їх діяльності в період атестації і навантаженні;
• оптимальне планування виховної роботи на відділеннях, в академічних групах;
• постійне вивчення, узагальнення, поширення позитивного досвіду роботи.
В умовах сучасної України система виховання має досить динамічний характер, що містить як норми, традиції і звичаї колишньої епохи, так і норми, що відповідають вимогам сьогодення.
Створюючи систему виховання, важливо визначити норми соціального
життя суспільства в якості цілей та завдань етичного виховання для того, щоб сформувати у молодої людини відповідні риси і якості, що спів- полягають з системою цінностей, які функціонують у даному суспільстві.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Вуглеводи. Поширення в природі та застосування
Форми організації процесу навчання в загальноосвітній школі
Розробка дидактичного проекту навчання майбутнього спеціаліста дисципліни "Ветеринарна медицина"
Особливості організації фізичної підготовки учнів молодшого шкільного віку
Сучасні технології навчання географії