Сторінка
2

Специфіка та типи уроку українського народознавства

Учити - означає організовувати пізнавальну діяльність учнів. Ідучи на урок, учитель повинен враховувати як інтелектуальний рівень класу, так і труднощі кожної конкретної теми. Не можна бездумно слідувати стандарту, не можна провести урок у чотирьох паралельних класах з тією самою мімікою, мовою, настроєм і сподіватися на однаковий успіх. Отож, підготовка до уроку має бути диференційованою. У цьому вчителю допоможе інтуїція, знання інтелектуального фону класу й досвід. Учитель - це людина, яка навчає, виховне и розвиває дитину. Тому, крім професійної майстерності, вона повинна бути яскравою індивідуальністю. Тільки така людина мас право давати іншим урок.

Урок українського народознавства - це основна форма організації навчальних занять, яка дає учням сукупність знань про український народ, його походження, розселення, історію, національну культуру, побут, сучасне життя. Він є безпосереднім продовженням і розвитком тих ідей, які несе в собі націоналі на школа України. Жодна інша форма навчальної праці не спроможна повністю замінити урок, виконати його функції.

Уроки народознавства бувають різних типів, залежно від головних завдань педагогіки народознавства:

1. Забезпечити учнів знаннями з українського народознавства;

2. Забезпечити учнів народознавчими навичками й уміннями:

3. Систематизувати знання учнів у логічній послідовності;

4. Навчити практично застосовувати знання, уміння, навички з народознавства;

5. Контролювати рівень народознавчих знань, умінь і навичок учнів для підвищення ефективності процесу навчання, й також коригувати діяльність учнів і способи керівництва цією діяльністю.

На жаль, неможливо присвятити окремі уроки кожному з цих завдань, окрім першого та другого (в деяких класах п’ятого), оскільки на вивчення народознавства виділяється одна година на тиждень. Тому всі ці завдання постають перед учителем на кожному уроці. У цьому й полягає величезна складність підготовки й проведення уроку народознавства, тому такі великі вимоги ставляться до особистості та професійної майстерності вчителя. Труднощі побудови уроку народознавства полягають в тому, що вчитель повинен встигнути виконати на уроці всі дидактичні завдання, не збагнувши, що більшу частину уроку слід приділити засвоєнні нових знань чи навичок і вмінь учнів. Саме тому, готуючи урок, учитель мусить точно визначити час кожного етапу уроку й суворо дотримувались цих підрахунків.

У процесі викладання народознавства можна виділити чотири типи уроків.

1. Урок засвоєння нових знань

2. Урок засвоєння й застосування нових знань та вмінь.

3. Урок перевірки, оцінки та корекції знань, навичок і вмінь.

4. Урок сумісності дидактичних завдань (коли всі дидактичні завдання поєднуються в органічній структурі навчального процесу).

Розглянемо структуру кожного типу з приблизним розподілом часу на кожний етап.

Урок засвоєння нових знань

1. Оргмомент (1хв)

2. Засвоєння знань народного календаря "Святолік" (2хв).

3. Актуалізація опорних знань (2 хв).

4. Мотивація навчальної діяльності (2 хв).

5. Повідомлення теми і мети уроку(1хв)

6. Сприйняття й осмислення нового матеріалу (нових знань) (30хв).

7. Узагальнення й систематизація знань (10 хв).

8. Підведення підсумків навчальної діяльності (1хв).

9. Повідомлення домашнього завдання (1хв).

На такому уроці вчитель організовує навчально-пізнавальну діяльність учнів, направлену на свідоме й міцне оволодіння кожним учнем поняттями, принципами, законами знань і способами виконання дій. Засвоєння знань учнями залежить від особливостей особистості: сприйняття, пам’яті мислення, почуттів, волі, ставлення до дійсності, нахилів та інтересів, інтелектуального рівня, і обов'язково воно залежить від методики викладання знань, тобто від особистості вчителя,, його професійного рівня.

Завжди першим етапом будь-якого уроку є організаційний момент. Іноді вчителі навіть ігнорують його, навіть не включають до структури уроку. Але треба знати, що засвоєння знань учнями залежить від першої хвилини організації навчальної праці.

Оргмомент – це привітання з учнями, перевірка їх матеріальної та психологічної готовності до уроку й контроль присутності учнів на уроці. За одну хвилину вчитель встигає привітатися, тактовно зробивши зауваження щодо вміння учнів зустрічати вчителя, їхнього зовнішнього вигляду та психологічної готовності до уроку, якщо це необхідно зробити. Потім відмічає в журналі відсутніх, дізнавшись про них у чергового учня, обов'язково поцікавившись причиною відсутності. За кілька секунд проходить між рядами, переконуючись, що в учнів на столі акуратно складені зошит, щоденник, є ручка, олівець, лінійка. Останнього можна й не робити щодня, якщо привчити учнів ретельно готуватися до уроку. Наступні етапи не потребують додаткових зауважень, оскільки Ви можете ознайомитися з ними самостійно, читаючи розробки уроків різних типів, зразки яких подано нижче.

Урок засвоєння й застосування нових знань і вмінь

Уміння – це використання набутих знань і навичок для вибору й здійснення прийомів дії відповідно до поставленої мети, тобто це здатність виконувати складну комплексну дію на основі засвоєння знань, навичок і практичного досвіду. Цей тип вибирається тоді, коли діти навчаються сімейному або святковому обряду, плетінню вінків, виготовленню іграшок…

Структура цього уроку така:

1. Оргмомент (2хв)

2. Засвоєння знань народного календаря(2хв)

3. Перевірка домашнього завдання(5хв)

4. Актуалізація опорних знань(2хв)

5. Мотивація навчальної діяльності(1хв)

6. Повідомлення теми і мети уроку(2хв)

7. Сприйняття й осмислення нового матеріалу(10хв)

8. Первинне застосування набутих знань(10хв)

9. Формування творчих умінь і навичок учнів(10хв)

10. Підведення підсумків навчальної діяльності(2хв)

11. Повідомлення домашнього завдання(2хв)

Етапи уроку іноді досить оригінально міняються місцями, тоді урок стає цікавішим.

Урок перевірки корекції знань та вмінь

Цей тип можна вибирати для проведення підсумкового уроку за семестр та рік. Використати його можна лише в початкових класах, де такі уроки заплановані в програмах з народознавства. Структура цього типу уроку така:

1. Оргмомент /1 хв/.

2. Актуалізація опорних знань за чверть чи за рік /6 хв/

3. Повідомлення теми й мети уроку /2 хв/.

4. Перевірка, корекція й оцінка знань та вмінь учнів /30 хв/.

5. Підбивання підсумків навчальної діяльності.

Урок сумісності дидактичних завдань

Він може мати різну структуру: перевага віддаватиметься тому завданню, що його вчитель визначить як головне на уроці. Якщо я повинна на уроці навчити учнів випікати паску /теоретично й практично/, то перевага віддається не засвоєнню нових знань, а розвитку вмінь та навичок учнів, бо для виготовлення тіста на паски необхідна ціла година. У такому випадку я ставлю цей урок останнім у розкладі, Після того, як зійде тісто, учні посадять його у піч і воно спечеться, аж тоді закінчиться урок. Я називаю цей урок "Великим уроком", бо печуться паски до Великодня, й учні не висловлюють незадоволення з приводу затримки їх у школі на додаткову годину. Навпаки, вони хваляться вчителям та учням: "Це пахнуть наші паски, печуться в шкільній пекарні",.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: