Сторінка
9

Нетрадиційні уроки з біології

Дидактична гра, на думку фахівців, повинна містити вправи, корисні для розумового розвитку дітей і їх виховання. Тут обов'язкова наявність захоплюючої задачі, вирішення якої вимагає розумового зусилля, подолання труднощів. Навчання в грі повинне сполучитися з цікавістю, жартом, гумором. Для складання дидактичних ігор біологічного характеру можна використовувати прислів'я і приказки. З них можна скласти лото. Для цього вибираються прислів'я і приказки, що мають екологічне фарбування ("Багато лісу - збережи, мало лісу - посади"; "Не плюй у колодязь - придасться води напитися"; "Одне дерево зрубав - посади сорок"; "Лелека на даху - мир на Землі" і т.д.). Кожне виречення розбивається на дві значеннєві частини, що записуються на різних картках. Суть гри: скласти картки таким чином, щоб вийшло прислів'я.

Ігри-вікторини - найбільш розповсюджений і популярний вид ігор, використовуваних у школі. Вікторини складаються за принципом "питання - відповідь" і сьогодні здобувають самі різноманітні форми ("Що? Де? Коли?", "Щасливий випадок", "Брейн-ринг" і ін.).

Рольові ігри - діяльність, у якій діти беруть на себе ролі (функції) дорослих людей і в спеціально створюваних ігрових умовах відтворюють діяльність дорослих і відносини між ними. Учень виступає від імені відповідальної особи: суспільного або політичного діяча, ученого, адміністратора, судді або технічного фахівця. По ходу гри, відповідаючи на питання про сформовану ситуацію, учень вибирає найбільш переконливі факти і явища.

Педагоги рекомендують при виборі теми виходити з реального, що мали місце в житті факти. Особливе значення в цьому випадку здобувають різні місцеві, державні і міжнародні події, у яких особливо яскраво виявляються актуальні проблеми охорони природного середовища.

Ділові ігри - метод імітації прийняття управлінських рішень у різних виробничих ситуаціях у ході гри за заданими правилами. Ділові ігри припускають чітке пояснення моделі гри, механізму взаємодії учасників, правил поведінки, а також облік не тільки ступеня підготовки учасників гри, але і їхніх психологічних особливостей. У школі організувати ділову гру важко, тому що її проведення вимагає визначених професійних знань і умінь.

Імітаційні ігри останнім часом викликають особливий інтерес учителів. Вони дозволяють моделювати і відтворювати різні явища, процеси, навіть історичний дослід. У динамічній ігровій формі удається виявити віддалені наслідки природної і людської діяльності. Імітаційна гра дозволяє охопити одночасно процеси, що займають у природній природі багато десятиліть, "зжати" їхній у масштабі ігрового часу, одержуючи досить повну картину можливих природних і соціальних процесів. Як правило, ці ігри починаються зі створення умовної ситуації. Потім учитель пропонує змінити якийсь параметр даної моделі і надає учасникам можливість діяти і досліджувати альтернативні варіанти прийняття рішень.

Комп'ютерні ігри. Навчальні програми можна розділити на наступні групи: демонстраційні програми; програми-тренажери; моделюючі програми. Застосування комп'ютера дозволяє вчителеві моделювати складні біологічні, хімічні, екологічні, соціологічні процеси, виділяючи їхні основні моменти.

Практика сучасної школи багата розмаїтістю яскравих форм групової діяльності. Вони не мають потреби в тривалій підготовці, в основі своєї гуманистичні і по своїй організації дуже прості, можуть ефективно використовуватися в екологічному вихованні. Н.Е.Щуркова рекомендує наступні види ігор: презентація світу, соціодрама, інтелектуальний аукціон.

Використання всієї розмаїтості ігор у навчальній і виховній роботі підвищує засвоєння знань і формує культуру в цілому. Однак варто пам'ятати, що не існує універсальної гри, придатної абсолютно для всіх учнів. Та сама гра в різних класах проходить по-різному. Необхідна її адаптація до конкретних умов проведення.

Плани конспекти деяких нетрадиційних уроків

Урок-інсценізація

Тема: "Захворювання органів дихання"

Обладнання. Муляж цигарки. Марлева пов'язка, шарф, рушник. Муляж термометра. Гірчичник, тарілка, чайник, макет людини. Таблиці "Органи дихання", "Здорові легені і легені, уражені туберкульозом". Реферати на тему: "Шкідливість куріння", стінгазети, антиреклама.

Мета: за допомогою рольової гри розширити, поглибити, систематизувати й узагальнити знання про захворювання дихальних шляхів: причини виникнення хвороб, спосіб їх розповсюдження, перебіг, наслідки, засоби профілактики і перша долікарська допомога.

У грі бере участь увесь клас.

Заздалегідь "артисти" отримують ролі, роблять костюми.

Решта школярів виготовляють обладнання, у тому числі малюнки-антирекламу "Шкідливий вплив куріння"; плакати: "Геть туберкульоз!", "Засудимо бронхіт!", "Грипу — смерть!" тощо, декорації для сцени.

Секретар. Увага! Слухається справа хвороб органів дихання. Ви, шановні (звертається до залу), будете присяжними і глядачами, допоможете суддям винести вирок! Прошу всіх встати! Суд іде!

Всі встають. Входять головний суддя з помічниками. Сідають за стіл, на якому лежать папки зі справами.

Секретар. Перший звинувачуваний — ГРИП! Введіть хворобу!

Вводять грипа, одягнутого у чорне, на грудях — напис "Грип".

1-й помічник судді. На грип перехворіли багато людей. Були смертельні випадки.

Суддя. Запрошується звинувачувач у справі грипу!

Входить знинувачувач.

Звинувачувач грипу. Грип — гостре інфекційне захворювання. Характеризується ураженням слизової оболонки верхніх дихальних шляхів (показує на схемі). Збудник грипу передається від хворої до здорової людини повітряно-крапельним шляхом. Найчастіше епідемії грипу виникають холодної пори року, але бувають навесні й восени, бо організм у цей період ослаблений внаслідок відсутності вітамінів. Найнебезпечнішим є те, Ідо з епітеліальних клітин слизової оболонки збудник проникає у кров, розноситься по всьому організму і може викликати ускладнення: запалення легенів, середнього вуха, нирок, м'якої оболонки мозку та ін.

Головний суддя. Звинувачувач може представити потерпілого!

Входить потерпілий: па голові пов'язка з рушника, шия перев'язана шарфом, на обличчі — марлева пов'язка, під пахвою — великий термометр з відміткою 39°.

2-й помічник судці. Розкажіть суду, шановним присяжним, як ви захворіли, що відчуваєте?

Потерпілий. Я учень 8 класу. До ліцею їду в переповненому транспорті. Найімовірніше, вірус саме там і "дістав" мене. Спочатку я відчував сильну слабкість, у суглобах і м'язах — біль, згодом — температура різко підвищилась до 39° (показує термометр) і тримається вже впродовж трьох днів. Я погано спав, відчуваю запаморочення, часті марення (кашляє). Починається кашель. Щоб не заразити присутніх, я одягнув пов'язку. Я дуже погано почуваюсь! Прошу (кашляє) вас, засудіть грип!

Головний суддя. Ми вислухали свідка. Вам слово, пане адвокате!

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: