Сторінка
4
Плямографія з трубочкою. Спосіб одержання зображення: дитина зачерпує пластиковою ложкою фарбу, виливаючи її на аркуш, роблячи невеличку плямку (крапельку). Потім на цю пляму дує із трубочки так, щоб її кінець не торкався ні плями, ні паперу. При необхідності процедура повторюється. Відсутні деталі домальовуються.
Плямографія з ниточкою. Спосіб одержання зображення: дитина опускає нитку у фарбу, віджимає її. Потім на аркуш паперу викладає з нитки зображення, залишаючи один її кінець вільним. Після цього зверху накладає інший аркуш, притискає, притримуючи кінчик. Відсутні деталі домальовуються.
Мозаїка - зображення, зроблене на підготовленій основі зі шматків кольорового паперу.
Малювання з сіллю. Спосіб одержання зображення: нанести малюнок на папір так, щоб об’єкти відділялися один від одного проміжком. Розфарбувати аквареллю. Доки фарба не висохне, посипати малюнок сіллю. Сіль надасть роботі зернистості.
Імпасто – техніка. Спосіб одержання зображення: змішати у рівних пропорціях клей, гуашеву фарбу і пісок. Цю пасту нанести на малюнок. Стекою провести по готовій роботі роблячи її фактурною.
Монотипія – вид графічної техніки, пов’язаний з процесом друку. Суть монотипії – у нанесенні фарб на гладку поверхню дошки «від руки» - з подальшим друком на верстаті (завжди отримуємо один відбиток).
Існує багато різновидів друкарських технік. Для дітей різного шкільного віку цікавими є різновиди друкарських технік. Друкарські техніки цікавіші для дітей, особливо для тих, хто має складності з малюванням. Це ті техніки, зазвичай швидкі у виконанні та незвичні
Друкування картопляними штампами, друкування природніх форм, друкування тканиною, друкування целофаном, друкування формочками для виготовлення печива, друкування зімятим папером, друкування краєм картону, друкування з картонних матриць, гравюра на картоні, ліногравюра, відбитки мильних пузерів, також, різновиди монотипій відносяться до друкарських технік.
Далі ми би хотіли зупинитися на найпоширініших техніках, які найчастіше використовують на уроках образотворчого мистецтва.
Монотипія
Монотипія - вид друкованої графіки. Техніка монотипії полягає в нанесенні фарб від руки на ідеально гладку поверхню друкарської форми з подальшим друкуванням на верстаті; отриманий на папері відбиток завжди буває єдиним, унікальним.
Техніка монотипії є актуальною у різному віці дітей. Існує багато засобів створення творчих робіт у цій техніці. Молодші школярі ознайомлюються з монотипією «близнята», діти середнього шкільного віку роблять монотипію зі скла, або друкарство з картонних матриць.
Для молодших школярів така техніка є цікавою, вони освоюють техніку змішання кольорів, розвивають образне бачення, йдуть до відповідної, поставленої педагогом мети. Ця техніка цікава, для дітей також тому що ніколи не знаєш, що вийде, та кожен відбиток неповторний.
У середньому шкільному віці у дітей починається криза. У дітей відбуваються фізіологічні зміни, та психічні. Діти стають здебільшого не учасниками світу та подій, а глядачами, ніби спостерігають за ним. Часто діти не хочуть малювати тому що відразу не виходить, або виходить не так, як їм хотілось би, бо їм не вистачає досвіду та практичних вмінь, або їм не цікаво, таке важливим фактором є бачення себе зі сторони вони бояться казатися дурнями, та соромляться. У цей період навчання потрібно використовувати техніки, які дозволяють швидко зробити роботу, щоб побачити кінцевий результат, ідеальною технікою для вирішення такої проблеми є монотипія. У середньому шкільному віці можна давати більш складні техніки монотипії, ніж молодшим школярам. Можна робити відбитки зі скла з графічною доробкою, робити монотипію за допомогою картонних матриць за попередньо розробленим ескізом.
Для молодший використовують найпростіші прийоми монотипії. Найвідомішою є друкування метеликів. Для цього потрібні акварельні або гуашеві фарби, папір, пензлик, олівець. Папір згинається посередині, на одній стороні ми намічаємо олівцем контур майбутнього метелика. Також, можна раздати завчасно заготовлені картонні трафарети, щоб діти обвели форму крила метелика. Потім на це крило швидко наносять фарбу і складують листок одною половинкою, до іншої. Коли розкривають папір, виходить два відбитка крил метелика. Із таким завданням можна давати інформацію про теплі та холодні кольори. Робити «метеликів сонця» та «нічних метеликів».
Для більш дорослих дітей ми пропонуємо декілька різновидів монотипії. Акварельна, або гуашева, масляна монотипія, та друкування з картонних матриць.
Акварельна або гуашева монотипія. На аркуші паперу олівцем наносять контурний малюнок майбутньої роботи. Скло, або гладка прозора пластмаса накладається зверху на малюнок, після цього беруть фарби, добре зволожені, пензель, воду та мило. На пензель набирають розпушеного мила і на цей же пензель фарби. Мило потрібно для того, щоб фарба не збігалась на склі. Для монотипії фарба повинна бути густа. Цією фарбою малюємо на склі, відповідно за малюнком на папері. Мильна фарба швидко висихає, тому не змішується. Будь які помилки на склі можна витерти ганчіркою.
Після того, як скінчили малюнок на склі беруть зволожений папір і накладають зверху. Папір щільно притискають до скла та розгляджують. Після цього аркуш знімають зі скла та дають йому висохнути. Після висихання роботу можна доробляти графічними техніками.
Також можна робити цю монотопію іншим засобом. Акварельні фарби наносять на скло без попереднього малюнка, і віддруковують швидко на сухий папір.
Для олійної монотипії беруть олійну фарбу, консистенції густої сметани. Якщо фарба занадто густа, то її розводять розчинником. На пензль беруть не багато фарби, бо у разі, якщо фарби буде багато, вона розмажиться та ми не отримаємо бажаного результату. Фарбу наносять на скло відповідно до ескізу, потім беруть зволожений папір та друкують так само, як і з акварельною монотипією. Аркуш можна зволожувати не водою, а розчинником (скіпідаром, або пенолом). Монотипія виконана на такому папері буде мати інший вигляд, мов виконана пульверизатором.
Монотипію виконану будь яким засобом дороблюють за власною уявою.
Ще одним цікавим завданням є друкування монотипій з картону. Для цього беруть невеликого розміру картон та гуашевими густими фарбами наносять плями на блискучу сторону картону. Доки фарба не висохла притуляють інший картон блискучою стороною. І добре притиснувши знімають. Від того, як знімають картон буде залежати узор. Після висихання роботу можна доробляти, наприклад кольоровими гелевими ручками, або туш’ю. Зазвичай, шукають образи дерев, квітів, або комах, та ін.
Плямографія
З даним видом техніки дітки ознайомлюються навчаючись в другому класі.
Метою уроку при ознайомленні з таким видом техніки, як плямографія, постає завдання: ознайомити учнів з виражальними можливостями плями; навчити працювати тушшю в техніці “плямографії”; розвивати образне мислення, зорову та емоційну чутливість; виховувати естетичні почуття, смак, акуратність у роботі з тушшю, активізувати творчу ініціативу учнів.