Сторінка
5
Учитель пропонує перелік питань або практичних завдань. Кожний учень обирає для себе проблему чи завдання і входить до відповідної групи.
Залежно від того, скільки учнів навчається одночасно, визначають індивідуальне та групове навчання. Практичне здійснення обох цих видів за необхідністю вимагає пошуку певних форм організації навчання. На думку відомого педагога радянських часів Ю. Бабанського, форма організації навчання є зовнішнім вираженням узгодженої діяльності вчителя та учнів, яка здійснюється в установленому порядку і в певному режимі. В історії світової школи індивідуальне навчання було реалізовано в індивідуальній формі організації, групове навчання знайшло своє втілення у класно-урочній системі навчання та в її особливому варіанті – лекційно-семінарській формі організації навчання.
Практична частина. Розробка уроку на тему: «Корінь: будова і функції» Тема уроку : Корінь:будова та функції
Мета уроку: сформулювати знання учнів про будову та функції корення; навчити розрізняти типи кореневих систем
Тип уроку: засвоєння нових знань
Форма уроку: синтетична
Методи і методичні прийоми:
1)Інформаційний (розповідь-пояснення, опис, презентація)
2)Репродуктивний (подання матеріалу в готовому вигляді , конкретизація,закріплення вивченого матеріалу- робота з картками)
Організаційний момент
Друзі мої!Я дуже рада увійти до привітного вашого класу .
І для мене вже нагорода – увага ваших розумних очей.
Я знаю: кожен в класі геній, але без зусиль талант не про запас.
Схрестіть шпаги ваших думок-
Ми разом вигадаємо урок
Актуалізація опорних знань та практичного досвіду учнів
Фронтальне опитування
Згадати з попередніх уроків:
1)Які органи рослин вам відомі?
2)Назвіть вегетативні органи рослин.
3)Назвіть генеративні органи рослин.
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
(Відео «Ріст кореня»)
Проблемне питання: Чому пошкодження кореня може призвести до загибелі рослини?
Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
1.Презентація на тему «Корінь»
2.Доповідь до презентації за пунктами:
-Що таке корінь?
-Основні види коренів
-Типи кореневих систем
-Внутрішня будова кореня
-Видозміни коренів
-Функції кореня
Фізкультхвилинка
Посадили ми дубочок, Виріс він до сонця. Вліво гнувся до струмочка, Вправо гнувся до віконця. Гілки розпускав широко, Корінь ріс його глибоко І міцніш, міцніш ставав.
Узагальнення та систематизація знань вивченого матеріалу
Робота з картками
Завдання 1,2,4,5- індивідуально
Завдання 3 –«Кросворд- робота у парах»
Рефлексія
«Сьогодні на уроці я дізнався… »
Підсумок уроку
Домашнє завдання
У своїй роботі я розглянула класифікацію типів уроку, визначила основні форми організації навчання та використала це дослідження у розробці уроку.
Отже, урок – це форма організації навчання, за якої заняття проводить учитель з групою учнів постійного складу, одного віку й рівня підготовки , впродовж певного часу й відповідно до розкладу.
Найвдалішою в сучасній теорії та практиці навчання є класифікація, в основу якої покладено дидактичну мету і місце уроку в загальній системі уроків (Б. Єсипов, М. Махмутов, В. Онищук). Перебуваючи на однакових позиціях, ці автори пропонують різну кількість типів уроків. За класифікацією В. Онищука, розрізняють такі типи:
- урок засвоєння нових знань;
- урок формування вмінь і навичок;
- урок застосування знань, умінь і навичок;
- урок узагальнення і систематизації знань;
- урок перевірки, оцінювання та корекції знань, умінь і навичок;
- комбінований урок.
Щодо основних форм організації навчання, то я визначила 4 форми організації навчальної діяльності:
- парна (взаємодія учня з учнем чи вчителя з учнем);
- групова (вчитель одночасно навчає весь клас);
- кооперативна (колективна – всі учні активні і навчають один одного);
- індивідуальна (самостійна) робота учня.
Розробляючи урок я також визначила деякі моменти щодо класифікації типів уроку біології .
У сучасній методиці викладання біології немає єдиної загальновизнаної класифікації уроків. Уроки поділяють на типи за різними ознаками поділу. М.М. Верзілін і В.М. Корсунська пропонують виділяти типи уроків, виходячи із змісту біологічних понять (морфологічні, анатомічні, фізіологічні та ін.) і пов'язаних з ними методів навчання (словесних, наочних, практичних).
Кожний тип уроку має свою, лише йому властиву макроструктуру з постійними, чітко визначеними елементами, що не зазнають особливих змін. Наприклад, урок засвоєння знань складається з таких основних макроелементів: сприймання й усвідомлення навчального матеріалу, осмислення й запам'ятовування, узагальнення й систематизації знань. Якщо пропустити хоч один із цих елементів, то це відчутно вплине на якість знань. Крім основних макроетапів, кожний тип уроку має ще й внутрішню будову - мікроструктуру. Вона визначається способами або засобами, за допомогою яких досягається часткова мета, забезпечується кожний етап уроку. Ця мікроструктура і є наймобільнішою, найдинамічнішою частиною кожного уроку. Вона дає змогу гнучко використовувати всю його структуру. При плануванні мікроструктури уроку визначаються завдання для підвищення рівня пізнавальної активності й самостійності школярів, реалізації зв'язку між дидактичними цілями уроків і способами їх досягнення, між структурою та методикою уроку .
Виклад основного матеріалу. Провідні вчені з методики навчання біології І.В. Мороз, А.В. Степанюк, О.Д. Гончар наголошують, що на кожному уроці відповідно до мети реалізуються навчальні, виховні й розвивальні завдання. Мета уроку орієнтує вчителя й учнів на досягнення реального результату. Належний рівень теоретичної підготовки вчителя дає йому змогу, зважаючи на об'єктивні закономірності, реалізовувати технологію уроку вибором доцільних форм, методів і засобів навчання. Сучасний урок біології має бути демократичним, тобто проводитися не для учнів, а з учнями, з урахуванням їхніх потреб та інтересів. Авторський колектив, на який ми посилаємося, окреслив основні вимоги до сучасного уроку біології, поділені на чотири групи: дидактичні, виховні, організаційні й методичні.
Розробка мого уроку з біології для 6 класу - подання матеріалу для засвоєння нових знань, а також закріплення вивченого матеріалу. Урок пройшов успішно - діти гарно засвоїли нову тему і з цікавістю виконали поставлені їм завдання. Використання різних форм і методів організації навчання на уроках підвищує рівень засвоєння матеріалу.
Завдання №1
№ |
Завдання |
Так чи ні |
1 |
Мичкувата коренева система характерна для всіх дводольних рослин | |
2 |
Бічні корені розвиваються з головного кореня | |
3 |
Корені-присоски всмоктують поживні речовини з рослини - хазяїна | |
4 |
Однією з функцій кореня є генеративне розмноження |