Сторінка
6
Планування, облік, критичний аналіз удалих і невдалих виховних заходів дає можливість вихователю нагромадити педагогічний досвід, виробити певну систему у вихованні учнів.
На кожного учня групи в щоденнику приділяється окрема сторінка, де вихователь записує його вчинки, де планується індивідуальна виховна робота.
Щоденник, як дзеркало, відбиває життя колективу групи в цілому й кожного учня окремо протягом усього періоду навчання в училище.
Важливо, щоб педагоги середніх спеціальних навчальних закладів ураховували особливості й роль різних органів навчально-виховного колективу, направляли й формували відповідні відносини між представниками тих або інших органів, допомагали чітко розмежовувати функції між ними й установити повне взаєморозуміння й контакт. Ігнорування й недооцінка цієї умови сприяють гальмуванню в розвитку навчально-виховного колективу.
З метою правильного формування взаємин склад органа колективу повинен обиратися самими учнями, у противному випадку учні сприймають його як орган адміністрації навчального закладу. Вибраний орган колективу з перших днів свого існування повинен активно діяти.
Вирішальну роль в організації учнівського колективу повинні грати громадські організації. З перших днів навчання треба постаратися утягнути всіх учнів у профспілкову роботу.
Групова профспілкова організація повинна очолити змагання, стежити за охороною праці, технікою безпеки, організувати допомогу відстаючої, піклуватися про побут учня.
Важливе місце в навчальній групі повинна зайняти спортивна група. Фізична культура й спорт необхідні для всебічного виховання парубка. Вихователю не обов'язково бути спортсменом, щоб допомогти учнем налагодити спортивну роботу в групі. Будь-який вихователь може підготувати своїх учнів до участі в спартакіаді, мобілізувати на активну боротьбу за спортивну честь свого колективу. Вихователь повинен пам'ятати, що регулярні заняття фізкультурою й спортом потрібні не стільки для дозвілля учнів, скільки для зміцнення здоров'я, загартовування, зімкнення учнівського колективу, виховання дружби й товариства.
Для більшого підвищення ефективності формування учнівського колективу вихователю необхідно постійне спілкування з учнями, що жадає від його великого такту, чуйності й справедливості в сполученні з високою вимогливістю, оптимізмом, самовладанням і твердістю в реалізації рішень. Вихователю необхідно багато часу приділяти організаційній роботі поза навчальним закладом, учнів більш організованих і здатних прикріпити в допомогу відстаючих. Вихователю варто постійно вдосконалювати свої професійні якості. У рішенні яких-небудь питань вихователь повинен опиратися на учнівський колектив. Але найголовнішою є атмосфера доброзичливості, що сприяє розкриттю особистості учнів і формуванню індивідуальності. Все це дає можливість створити міцний і стійкий колектив. У результаті вихователь почуває себе в колективі потрібною й необхідною людиною.
Методичні рекомендації вихователю по оптимізації процесу формування учнівського колективу
Процес формування учнівського колективу й розробка його змісту, методів і засобів істотно залежать від вихователя. Насамперед, варто з'ясувати специфічні особливості особистості кожного члена колективу.
Одним з найпоширеніших методів розкриття особливостей особистих і міжособистісних відносин у групі є метод соціометрії двох його основних формах:
1) метод вибору партнера для спільної трудової або навчальної, суспільної або ігрової діяльності, для відпочинку й розваг;
2) метод взаємної оцінки по 7-бальній системі ділових, інтелектуальних, вольових, моральних і інших якостей особистості кожного члена колективу.
Бути гарним вихователем – це, виходить, побудувати своє життя так, щоб воно стало прикладом для хлопців, першою й основною школою морального виховання.
Якість роботи будь-якого вчителя залежить від його роботи над підвищенням своїх загальних і спеціальних знань, ідейно-теоретичного рівня, від удосконалювання педагогічного виховання й професійної кваліфікації.
Вихователь повинен дбайливо ставитися до того, що хвилює молодь, не засмучуватися, а радіти, коли хлопці задають питання й не відповідати загальними фразами, а зацікавлено, аргументовано пояснювати. На одні питань відповідати вичерпно, а на інші – ескізно. При цьому рекомендує літературу для самостійно знайомства із проблемою. На наступному занятті розмова триває на іншій глибині, з більшим розумінням.
Вихователю необхідно підвищити рівень дружніх і альтруїстичних відносин у групі. Необхідно правильно розподілити суспільні доручення залежно від характеру й здатностей учнів, провести групові збори, на якому роз'яснити, що, виконуючи яку-небудь роботу, вони вносять вклад у поліпшення навчального процесу.
Гарним засобом формування учнівського колективу є позакласна робота. У неофіційній обстановці учні часом проявляють риси характеру, які можна не помітити на уроках.
Для педагога однаково важливо прищепити учням і навички, і педагогічну спрагу пізнання світу, почуття незадоволеності своїми знаннями, успіхами.
Досвідчені викладачі дають учнем не тільки знання. Вони, насамперед, учать їх мислити, будять у них дарування, розвивають свідоме, творче відношення до роботи, що у майбутньому стане основою їхньої діяльності на виробництві.
Діяльність вихователя у своїй сутності творча, тому неможливо дати які-небудь універсальні рецепти формування й керівництва будь-якими групами й колективами. Але разом з тим, мистецтво виховного впливу на неї вимагає володіння навичками організаційної роботи й знаннями основ науки спілкування, основ психології, педагогіки й етики.
Фактори, що впливають на формування учнівського колективу в навчальній групі
Аналізуючи проведену роботу з вивчення формування учнівського колективу й ролі вихователя в цьому процесі, можна виділити фактори, що роблять найбільший вплив на формування учнівського колективу.
Перший, з нашого погляду самий вагомий фактор, це професіоналізм самого вихователя, його навички спілкування з учнями і їхнього виховання. Завдання вихователя складається не тільки в тім, щоб прищепити навички професійної діяльності учнем, але й виховати в них суспільно корисні якості. Тому вихователь зобов'язаний вивчити кожного що вчиться, його відносини в родині, здатність взаємодії з колективом. Багато чого залежить від стилю керування вихователя. Тому що в групі учнів зустрічаються найрізноманітніші характери, особистості з індивідуальними якостями, вихователь повинен уміло сполучити типи керування, залежно від того, з ким саме він працює.
Вихователь повинен бути безумовно об'єктивним при роботі із групою. Він же повинен пристрасно ставитися до учнів, близько до серця приймати всі їх хвилююче, співчувати й переживати, тобто бути якоюсь мірою суб'єктивним. Вихователь повинен уміти сполучати професіоналізм педагога, вихователя, з позитивними загальнолюдськими якостями.
Другий, немаловажний фактор, що впливає на формування учнівського колективу, є взаємовідносини в самій групі. Для зімкнення учнівського колективу дуже важливо спільне переживання в ході проведення олімпіад, спортивних змагань і т.д. Всі види спільної діяльності учнів повинні носити колективний характер, тому що це дозволяє формувати колективістичні принципи, зміцнювати й розвивати дух дружньої підтримки, взаємодопомоги.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Художнє оформлення дошкільного закладу як засіб естетичного виховання дітей
Формування комунікативної компетентності майбутніх учителів початкових класів
Методи реалізації комп’ютерної підтримки пізнавальної діяльності школярів з фізики
Застосування нормативно-правових актів на уроках права
Підвищення рівня природничо-наукових знань