Сторінка
2
Розробка методичної та процедурної бази присвоєння вітчизняних рейтингових оцінок є актуальним завданням для українського агентства. Для розрахунку внутрішніх нормативів необхідна наявність розгалуженої бази даних щодо діяльності різних емітентів у різних галузях економіки та за досить тривалий період часу. Навіть емпіричний аналіз української практики на ринку рейтингових послуг підтверджує, що подібні бази даних у нашій країні тільки формуються.
Організаційна структура повинна відповідати усталеним у міжнародних агентствах стандартам: інформаційна служба та служба рейтингу, які формуються за секторно-галузевою ознакою (сектор муніципальних облігацій, сектор корпоративних облігацій, сектор депозитних сертифікатів, сектор рейтингу корпоративного управління та ін.) з виходом на рейтинговий комітет. У разі випуску „думок про кредитоспроможність” необхідно вирішити питання збору інформації по підприємствах середнього і малого бізнесу.
Суттєве зниження кредитного ризику фінансової діяльності може бути досягнуто при користуванні послугами кредитного бюро, яке акумулює інформацію про кредитну історію та кредитоспроможність різних учасників ринку з метою її надання на комісійній основі замовникам. Згідно з міжнародною (у першу чергу американською) практикою, кредитне бюро являє собою систематизовану сукупність різновідомчих реєстрів, що відображають облік основних показників діяльності господарюючих суб’єктів.
Кінцевими продуктами діяльності кредитного бюро є ведення кредитних історій та підготовка інформації для оцінки кредитного рейтингу надійності того чи іншого позичальника (безпосереднє рейтингування вже є прерогативою винятково рейтингового агентства). Доцільність користування послугами кредитних бюро полягає в наступному: стає можливим прогноз поведінки і платоспроможності позичальників, фіксація їх прямих і опосередкованих зобов’язань, передбачення дефолтів і порушень домовленостей. Бюро зможе слугувати основним інструментом поліпшення доступу позичальників до кредитів, удосконалення управління кредитними портфелями банківських і небанківських установ.
В умовах вітчизняного фінансового ринку кредитні бюроможуть зосередитися на наданні недорогих рейтингових послуг, обслуговуванні середнього та малого бізнесу. На українському ринку рейтингових послуг у перспективі може бути створено не одне, а мережа кредитних бюро, орієнтованих на „випуск думок про кредитоспроможність”. Можливий регіональний принцип до організації діяльності кредитних бюро. Поле діяльності кредитних бюро досить широке – збір і надання інформації про дійсних і потенційних позичальників та учасників фінансового ринку, таких як статистика платіжної дисципліни, кредитна історія, відомості про судові позови та розгляди тощо.
В окремих випадках спеціалізовані бюро можуть створюватися для надання послуг у певному секторі ринку цінних паперів (наприклад, ринку векселів) з участю професійних саморегульованих організацій, зацікавлених у підтримці стабільності на цьому сегменті ринку, і за підтримки вітчизняного рейтингового агентства.
Наступний суб’єкт українського ринку рейтингових послуг, потреба в якому стає все більш явною, – це рейтингові консультанти. Їх наявність серед суб’єктів ринку рейтингових послуг обумовлена тим, що залучення професійного консультанта дозволяє максимізувати кредитний рейтинг. Це очевидно, оскільки будь-яка професійна діяльність за відповідних умов призводить до економії адміністративних і фінансових ресурсів, скорочує ризик при взаємодії ринкових контрагентів, забезпечує вигідне представлення кредитних позицій емітента і кращу підготовку вищого управлінського персоналу до зустрічі з представниками рейтингових агентства, як наслідок – вірогідність підвищення очікуваних підсумкових результатів, тобто значень рейтингу і його перспектив. Рейтингове консультування може відбуватись на базі українських компаній, що здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, а також тих, що займаються консалтинговою діяльністю в широкому розумінні.
Можна виділити кілька груп споживачів інформації про кредитні рейтинги: зацікавлені державні і корпоративні установи, а також фізичні особи. У першу чергу серед них вирізняються банківські та небанківські фінансові структури-посередники, що надають послуги з відстрочкою платежу (в Україні, крім банків, це кредитні спілки, ломбарди, страхові та лізингові компанії). Серед них банки є найбільш зацікавленими організаціями внаслідок оперування найбільшими обсягами кредитних операцій. Усі фінансові структури потребують релевантної кредитної інформації як для власних потреб – коли вони виступають як інвестори при купівлі цінних паперів суб’єктів господарювання чи при кредитуванні останніх, так і для трастового обслуговування своїх клієнтів.
Важливу групу клієнтів установ рейтингової інфраструктури утворюють державні регуляторні органи, що здійснюють нагляд за діяльністю фінансових посередників. Обов’язково відслідковують кредитні історії саморегульовані організації та асоціативні об’єднання учасників ринку. Насамкінець, у непрофесійному середовищі домогосподарства постійно поповнюють пласти кредитної інформації і одночасно користуються кредитними оцінками для вибору тих чи інших посередницьких пропозицій. Зрозуміло, що всі групи споживачів кредитної і рейтингової інформації користуються відповідними даними лише за умов сприйняття рейтингових оцінок як об’єктивного, незаангажованого і професіонального результату спеціальної аналітичної роботи.