Сторінка
8
Вибір конкретної дидактичної гри визначається тим, які виховно-освітні завдання виступають у ролі домінуючих, для формування яких уявлень про правила безпечної поведінки у побуті вона призначена. Ігри типу «Що ми знаємо про речі», «Раз, два, три, що небезпечно - знайди», «Підбери іграшку Танюшці», «З'єднай по крапках» спрямовані на закріплення знань про джерела безпеки. У цих іграх дітям необхідно вибрати із запропонованого набору ті предмети (картинки), які можуть бути небезпечні в будинку, і пояснити свій вибір. Поглиблення знань про загрозливих ситуаціях та правила безпеки присвячені гри «Так чи не так», «Сто бід», «Високо-низько», «Поклади на місце». У цих іграх дітям потрібно оцінити вчинок однолітка, зображеного на картинці і обґрунтувати свій вибір, розповісти, як би вони вчинили в конкретному випадку і чому. На закріплення знань про дії в небезпечних ситуаціях спрямовані гри «Ми - рятувальники», «Сто бід» (варіант).
Необхідно відзначити, що роль дорослого змінюється: при ознайомленні з грою - як організатор дитячої діяльності; потім як учасник, надалі з допомогою Сто бід спостерігає, пояснює, підказує дошкільнятам.
Представлені нижче дидактичні ігри використовуються протягом всього року, лише доповнюється зміст (картинки) в залежності від досліджуваного виду небезпек.
Підбери іграшку Танюшці
Завдання: закріплювати уявлення про предмети побуту, якими можна-не можна грати; розвивати увагу; виховувати почуття взаємодопомоги.
Матеріал:
ігрова карта із зображенням дівчинки і «веселих» чоловічків.
картинки із зображенням різних предметів побуту і іграшок.
Хід гри: вихователь пропонує допомогти Танюшці вибрати з предметів, показуються веселими чоловічками, ті, якими можна грати; пояснити, чому не можна грати іншими.
Раз, два, три, що може бути небезпечно - знайди
Завдання: закріплювати уявлення про джерела небезпеки в будинку; розвивати кмітливість, увагу; виховувати почуття товариськості.
Правило: не штовхатися, не відбирати предмети один у одного.
Матеріал: макет або ігровий куточок з предметами домашнього вжитку, призи (фішки або картинки).
Хід гри. Вихователь, або Сто бід, або дитина відвертається і вважає до 3 - 5 (при необхідності до 10), а діти за цей час повинні взяти на макеті або ігровому куточку ті предмети, які, на їх думку, можуть бути небезпечні. Потім кожен пояснює свій вибір. Відповіді заохочуються призами.
Що ми знаємо про речі? (лото)
Завдання: розширювати уявлення дітей про правила безпечної поведінки в побуті; розвивати увагу, пам'ять; виховувати почуття співпрацю.
Матеріал:
чотири гральні карти із зображенням порізу, опіку, забиття руки і пожежі;
картинки із зображенням різних побутових предметів.
Хід гри. У грі беруть участь 4 дитини, кожен з них бере собі по ігровій карті з зображенням «травми». Вихователь (надалі дитина) є провідним. Він по черзі піднімає картинку із зображенням предмета. Учасники повинні здогадатися, до якої травмі може призвести неправильне поводження з цим предметом, співвіднести зі своєю карткою і взяти картинку. При відборі дитина має пояснити, чим небезпечний той чи інший предмет, розповісти правила поводження з ним.
Будиночок равлика
Завдання: узагальнити уявлення дітей про правила безпечної поведінки; розвивати охоронний самосвідомість; виховувати почуття співпраці, закріплювати навички рахунку.
Матеріал:
ігрове поле із зображенням равлики, всередині будиночка якій намальовані різні предмети домашнього вжитку.
фішки;
кубик;
Хід гри. Діти по черзі кидають кубик і пересувають свою фішку на стільки поділів, скільки точок випало на кубику. Кожен гравець розповідає про картинку, на якій стоїть його фішка: що зображено, правила поводження з цим предметом.
З’єднав по точках» (посібник)
Завдання: закріплювати уявлення про джерела небезпеки в побуті; розвивати дрібну моторику, закріплювати навички користування олівцем, вміння вести лінію по точках; виховувати вміння доводити розпочату справу до кінця.
Матеріал: аркуші з зображенням контурів предметів (точок).
Завдання: з'єднати точки, розфарбувати і розповісти, чим небезпечний цей предмет.
Поклади на місце
Завдання: закріплювати уявлення про правила безпечної поведінки, формувати знання про те, що для безпеки всі предмети треба прибирати на свої місця; розвивати спостережливість, увагу; виховувати бажання дотримуватися чистоту і порядок вдома і в дитячому саду.
Матеріал: ігрове поле із зображенням кухні; картинки - предмети.
Хід гри. У коробці лежать картинки - предмети (зображенням вниз). Кожна дитина бере одну картинку і кладе її на ігрове поле - на місце, пояснюючи свій вибір.
Варіанти
На ігровому полі «розкидані» картинки - предмети. Діти по черзі розкладають їх на місце.
На макеті розкласти всі предмети на свої місця, спочатку на «кухні», а потім і у всій «квартирі»
Теж в ігровому куточку.
Так і не так
Завдання: вчити відрізняти небезпечні для життя ситуації від безпечних; розвивати увагу; виховувати бажання дотримуватись правил безпеки.
Матеріал:
2 картки - з червоним і зеленим кружечком.
картинки із зображенням небезпечних і безпечних дій дітей.
Правила: під червону картку (гурток) покласти картинки із зображенням небезпечних для життя дій дитини, під зелену - безпечних (дозволених).
Варіанти:
індивідуально з вихователем.
кілька дітей по черзі, пояснюючи свій вибір.
Приблизний зміст картинок: дитина сидить, читає, дивиться телевізор, грає із сірниками, стоїть на підвіконні, пилососить, включає телевізор в розетку, дістає іграшку з верхньої полиці шафи, бігає по мокрому підлозі, грає на балконі і т.п. за всіма видами небезпечних ситуацій.
Варіант: посібник «Можна - не можна» (з використанням фотографій дітей). На відміну від картинок, використання фотографій дає можливість показати дитині реальну небезпечну побутову ситуацію, звернути увагу дошкільника на деталі, закріпити знання про джерела небезпеки, способи безпечної поведінки та заходи безпеки. Крім того, даний прийом виступає в якості своєрідного «містка» від знань до формування умінь: дитина, розглядаючи і аналізуючи («промовляючи») зображену ситуацію, затверджується в нормах (правила) безпечного поведінки. Для цього можна попросити деяких батьків сфотографувати свою дитину в різних домашніх ситуаціях, наближених до небезпечних (наприклад, заглядає в духовку, ріже хліб, стоїть на підвіконні, грає з іграшками, грає з молотком і виделками тощо). Зроблене в результаті посібник «Можна - не можна» діти з задоволенням будуть розглядати й обговорювати (і без участі дорослих).
Сто бід
Завдання: закріплювати уявлення про небезпечні ситуації, які можуть статися будинку, вчити правилам безпечної поведінки в побуті; розвивати пам'ять, увагу; виховувати співчутливе ставлення до потерпілого.
Матеріал: картинки із зображенням дітей в небезпечній ситуації вдома.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Розвиток мовлення у дітей
Типові помилки етико-педагогічної поведінки вчителів початкових класів на етапі їхнього професійного становлення
Лінгвостилістичні та комунікативно-ситуативні вправи на уроках української мови
Методика проведення і організація фронтальних лабораторних робіт з теми: "Взаємодія тіл"
Технологія саморозвитку за М. Монтессорі