Сторінка
6

Заняття як форма організації процесу навчання та виховання

Хід заняття

I. Мотиваційно-орієнтовний етап

Снігур: Пролітаючи мимо вашого вікна, я відмітив на нім годівницю. І прилетів до вас, щоб переконатися, що ви не тільки хочете допомогти птахам, але і знаєте, як це зробити.

Мотивом пошукової, творчої, учбовий-пізнавальної, ігрової діяльності дітей може і повинне стати учбове завдання. В даному випадку питання, звучне з вуст персонажа, є складовою частиною умови учбового завдання. Дітям потрібно уловити суть завдання і сформулювати мету своєї роботи.

Мета роботи дітей на занятті: допомогти Снігурові переконатися, що він може бути спокійний за своїх пернатих побратимів, зимуючих поряд з людьми.

Дуже важливо ставити перед дітьми завдання, проблеми і допомагати їм формулювати свої цілі в поняттях, пов'язаних із співпереживанням, співчуттям, пізнавальним азартом.

Проблема, лежача в основі сюжету заняття, повинна бути "чесною", тобто хлоп'ята повинні мати об'єктивну можливість її вирішити. Несерйозно виглядають ситуації, коли діти (а точніше педагоги) за 30 мінут "вирішують" проблеми глобального характеру (наприклад, старші дошкільники "рятують" лісових тварин, намалювавши їм будиночки).

Зупинимося докладніше на проблемі цілеполагання. Чи володіє дитина, прийшовши на заняття, якою-небудь певною метою, пов'язаною з майбутньою учбовою діяльністю? Мабуть, немає, адже до початку заняття йому невідомо, що саме він робитиме. Важливо, щоб у дошкільників була конкретна, самостійно сформульована або запропонована педагогом, але по-справжньому прийнята ними мета роботи. Мета є основним компонентом діяльності, який визначається як її передбачуваний результат, отже, без визначення мети майбутньої роботи не може мати місця деятельностный підхід до організації учбового процесу.

Ухвалення або самостійне формулювання дітьми цілей своєї роботи є їх волевиявленням. З цієї миті можна вважати знятим елемент нав'язування певних завдань, як неодмінного атрибуту навчання, оскільки хлоп'ята діятимуть по своїй волі, на перший план виходить учення. Визначаючи або приймаючи мету, дитина перестає бути виконавцем окремих завдань. Він може осмислено рухатися вперед, відчуваючи свою значущість, маючи можливість вибрати свій шлях.

II. Пошуковий етап

Вихователь: Що ж потрібно розповісти, показати Снігурові, щоб він був упевнений, що ми зможемо підтримати птахів в голодну і холодну пору року?

Педагог організовує бесіду. Пропозиції хлоп'ят підсумовуються, доповнюються персонажем і (або) педагогом з урахуванням програмних завдань. На їх основі складається план роботи. В даному випадку він безпосередньо пов'язаний з питаннями, які потрібно освітити. Але часто дітям буває необхідно визначити, якими знаннями, уміннями, матеріалами вони володіють для вирішення поставленого завдання, що їм необхідно з'ясувати, чому навчитися, яку роботу виконати, що для цього буде потрібно.

На пошуковому етапі завдання і фронт робіт можуть бути розподілені для окремих дітей або групи відповідно до їх інтересів, можливостей, пріоритетів їх розвитку, а також завдань коректувальної роботи.

Варіант плану:

Чи всіх птахів, зимуючих в наших краях, ми знаємо?

Чи знаємо ми, чим вони харчуються і як їх правильно годувати?

Чи уміємо розрізнити птахів по голосах?

Чи зможемо злічити, скільки птахів прилетіло до нас в гості?

Щоб діти могли самостійно користуватися планом, він повинен бути наочним. Якщо кожне з питань схематично замальовується на приготованих наперед альбомних листах, виникає графічний план дій. (Додаток 1).

Малювати можуть діти або педагог, але обов'язково при узгодженні символів з хлоп'ятами. Наявність плану дозволяє замінити традиційне "Давайте виконаємо таке завдання" на питання: "Що нам ще потрібно зробити, щоб допомогти Снігурові (для вирішення нашого завдання)?". Наочний план допомагає зберегти в свідомості дітей задумане, пам'ятати мету всієї роботи і розуміти призначення окремих дій, сприяє відновленню дітьми ходу заняття і його осмисленню при підбитті підсумків.

III. Практичний етап

Згідно плану разом з дітьми вибираються форми роботи. Снігур також може давати хлоп'ятам завдання, ради, пропонувати прийняти участь в іграх. Діти приступають до реалізації наміченої мети. Педагог же вирішує задачі освоєння дітьми природознавського змісту, різностороннього розвитку вихованців.

Приведемо приклад трансформації практичного етапу заняття, різних варіантів реалізації одного і того ж плану залежно від завдань, що висуваються вихователем. Важливо, щоб цей шлях був захоплюючим, таким, що по-справжньому розвиває, щоб в його виборі якомога активніше брали участь діти.

Розглянемо варіанти організації діяльності дошкільників на занятті і їх можливий розвиваючий ефект:

Дітям пропонується назвати птахів, зображених на картках, розповісти, чим вони харчуються (ретрансляція знань). Для їх систематизації можна запропонувати хлоп'ятам певний план розповіді. Дітям пропонується розсортувати картки із зображеннями птахів. Залежно від рівня сформованості навику класифікації хлоп'ята можуть або розподілити картки названим педагогом категоріям, або самостійно запропонувати різні ознаки їх класифікації. Діти розглядають картину, на якій зображені різні зимуючі в наших краях птахи. Всім охочим пропонується вибрати одну з них і придумати про неї загадку. В цьому випадку йде робота по застосуванню одержаних раніше знань, вибору найважливіших зовнішніх характеристик і особливостей поведінки птаха, активізується словник дитини, використовуються особливі мовні конструкції, схема опису птахів. Дітям пропонується розгадати загадки про зимуючих птахів, використовуючи картину-підказку. При правильній організації роботи з текстом загадок дітям потрібно виділити істотні ознаки птаха і по їх сукупності знайти відгадку, довести свою думку. По картці із зображенням птаха дитині потрібно розповісти про неї, не використовуючи "заборонених" слів слова, необхідні для опису. Активізується словник дитини, він прагне підібрати синоніми, найбільш точні характеристики. Багатьом дітям більше подобається такий різновид гри, при якій їх наряджають ким-небудь, але просять заздалегідь закрити очі. Дитина питає: "Хто я? На кого я перетворився?". Його товаришам потрібно відповідати на питання, уникаючи "заборонених" слів. Вихователь говорить Снігурові, що хлоп'ята, напевно, зуміють дізнатися птахів навіть здалеку:

- по ході, польоту, звичкам. (Хлоп'ятам показують картки із зображенням птахів. Кожному потрібно пригадати характерні рухи і створити загадку-пантоміму про заданого птаха. Решті дітей потрібно дати відгадку. Якщо всі хлоп'ята повторюватимуть придумані їх товаришем або педагогом рухи в атмосфері інтересу і радості, вийде весела физкультминутка). Такий підхід до організації динамічної паузи має ряд переваг: гра проходить в контексті роботи по просуванню до мети, не ламає, не порушує сюжету заняття;

- по силуету. (Дітям пропонуються контурні зображення птахів. Залежно від рівня розвитку зорового сприйняття, уяви всім або деяким хлоп'ятам додатково пропонуються відповідні кольорові зображення. З цією ж метою можна використовувати фрагменти зображень птахи, "недомальовані портрети")

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: