Сторінка
14
З метою формування програмових знань та умінь, розвитку учнів малокомплектної школи загалом вчитель повинен здійснювати пряме чи опосередковане керівництво процесом виконання самостійних робіт на основі алгоритмів розумової діяльності, що передбачає зростання рівня самостійності та активності учнів. Пряме керівництво розумовою діяльністю учнів початкових класів у процесі навчання передбачає створення в їхній свідомості алгоритму міркувань. За опосередкованого керівництва розумовою діяльністю дітям пропонують завдання в такій послідовності, яка б забезпечувала відпрацювання кожної конкретної операції як компонента певного прийому розумової діяльності. Необхідною умовою ефективного виконання учнями самостійної роботи є цілеспрямоване використання пізнавальних завдань як засобу розумового розвитку та когнітивного збагачення.
Аналіз методичної літератури показав, що вчені-методисти приділяють певну увагу висвітленню питання організації самостійної роботи в класі-комплекті. В масовому педагогічному досвіді ця проблема також знайшла своє розв’язання. цією метою нами виділено такі дидактичні умови ефективної організації самостійної роботи в класі-комплекті: врахування постановки навчальних завдань; диференціація навчальних завдань; контроль та самоконтроль навчальної діяльності; різноманітність змісту і характеру навчальних завдань.
Ефективність виділених нами дидактичних умов перевірялася в процесі експериментального дослідження в 2 та 4 класах на матеріалі навчальних предметів з української мови та математики. результати проведеного дослідження підтвердили правильність гіпотези дослідження: рівень навчальних досягнень молодших школярів значно підвищиться, якщо дотримуватись вище перелічених умов ефективної організації самостійної роботи і класі-комплекті.
На кінцевому етапі дослідження проводилися контрольні зрізи рівня навчальних досягнень учнів експериментального і контрольного класів. У процесі перевірки завдань враховувалася правильність і повнота виконання роботи, рівень усвідомлення і самостійності. Кількісно-якісний аналіз результатів свідчить про те, що в учнів експериментального класу краще сформовані знання, уміння і навички, аніж в учнів контрольного класу. Це свідчить про адекватність висунутого припущення та доводить ефективність розробленої методики проведення самостійних робіт у класах-комплектах для досягнення результативності навчального процесу та розвитку самостійності молодших школярів.
Проведене дослідження не вичерпує всіх питань даної проблеми. В подальшому доцільним є розширення об’єкта дослідження, включаючи й інші класи чотирирічної початкової школи.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Особливості проявів гендерних стереотипів у системі викладач – студент
Ділова гра як засіб організації допрофільної підготовки з іноземної мови учнів 8–9-х класів основної школи
Формування ціннісного ставлення студентів до фізичної культури
Реалізація виховної мети в процесі пізнання природи
Формування умов інклюзії для розвитку дитини в закладах освіти