Сторінка
17
Питання формування умінь і навичок самостійної роботи виникло не сьогодні. Воно й раніше постійно турбувало науковців різних країн. Увага до цього питання пояснювалась динамічним характером виховання, необхідністю нової організації самостійної праці учнів у школі, що було викликано зміною взаємовідносин учителя й учня в процесі навчання, коли учень почав займати активну, діяльну позицію. Тому тогочасна дидактика почала звертати більше уваги, ніж раніше, на підготовку учні до раціонального самонавчання, самоосвіти та самовиховання. Основним постулатом розв’язання цієї проблеми у тогочасній педагогіці стало гасло: "навчити учня, як він має вчитися".
Проблемами удосконалення організаційних форм і методів самостійної роботи займалися Я.А. Коменський, Й. Песталоцці, Г.С. Сковорода, О. Ващенко та ін. В останні роки питання вдосконалення організаційних форм і методів навчання розглядалися в роботах А.М. Алексюк, Ю.К. Бабанського, В.О. Онищука, О.Я. Савченко, І.Ф. Варламова тощо.
До цього часу немає єдиної думки про те, що потрібно розуміти під поняттям "самостійна робота", і це, без сумніву гальмує розвиток практики навчання.
Ми дотримуємось тлумачення самостійної роботи, даного Б.П. Єсиповим.
Самостійні роботи слід класифікувати за декількома дидактичними ознаками, що характеризують різні сторони однієї і тієї ж самостійної роботи: самостійні роботи розрізняються за їх дидактичною метою; самостійні роботи розрізняються за матеріалом, над яким працюють учні; самостійні роботи розрізняються за характером діяльності, якої вони вимагають від учня; види самостійної роботи розрізняють за способом організації.
Для того, щоб самостійна робота була ефективною, важливо дотримуватись взаємозв’язку різних видів самостійної роботи учнів на уроці та урізноманітнювати їх, повинен існувати взаємозв’язок класної і домашньої самостійної роботи.
Слід підкреслити, що в передовому педагогічному досвіді питання самостійної роботи учнів на уроках у навчальному процесі висвітлено на досить ґрунтовному рівні, але в масовій школі поки що не запозичено ідей педагогів-новаторів у повній мірі. Прикладом цього є використання передусім репродуктивних форм самостійної роботи на уроці вчителями та ігнорування самостійної роботи творчого характеру.
Щоб успішно керувати навчальним процесом, розвивати творчі здібності учнів, необхідно знати їх індивідуально-психологічні особливості, ставлення дітей до навчання, особливості їх знань, умінь і навичок, вольових якостей. Врахування пам’яті, уваги та уяви, мислення, інших психічних процесів, а також вікових та індивідуальних особливостей необхідне для вдумливої організації самостійної роботи на уроці.
Самостійна робота на уроці – органічна частина навчального процесу. Тому методика її проведення визначається специфічними особливостями кожного предмета, змістом теми, рівнем підготовленості учнів.
Вивчення та узагальнення теоретичних основ досліджуваної проблеми та аналіз педагогічного досвіду у цій галузі дозволили сформулювати робочу гіпотезу нашого дослідження.
В ході експериментального дослідження, яке проводилось на базі Криштопівської ЗОШ І-І ступенів та Трительницької ЗОШ І-ІІ ступенів Хмельницької області, нами проводилися контрольні зрізи (до початку експерименту та наприкінці експерименту) з метою визначити, як впливає використання різноманітних завдань самостійної роботи на якість знань, умінь і навичок. Дослідження проводилося на матеріалі предметів "Українська мова" та "Математика".
Результати контрольних зрізів свідчать про те, що широке використання в процесі навчання різноманітних самостійних завдань позитивно впливає на підвищення рівня навчальних досягнень учнів, а отже підтверджує нашу гіпотезу, поставлену на початку експерименту.
Отже, вчасно і повноцінно сформовані вміння та навички самостійної праці в початкових класах допомагають класоводові підтримувати інтерес до навчання. Завдяки цьому діти працюють активно, щоразу роблячи для себе невеликі, але важливі відкриття.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Аналіз проблеми самовиховання учнів 1-4 класів
Особливості проведення занять з образотворчого мистецтва в учнів першого класу
Особливості гендерного виховання дітей дошкільного віку
Педагогічний малюнок на класній дошці в роботі вчителя початкових класів
Характеристика сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування