Сторінка
11
З 1997 року започаткована системна робота учнів на накопичувальний бал у контексті самостійної їх роботи у присутності та при допомозі вчителя по розвитку їх понятійної здатності та напрацювання навичок застосування основ наук.
Здатність до самоосвіти добре напрацьовується через систему комплексно-тематичних домашніх робіт, що виконуються у супроводі вчителя. Відповідно до загального плану роботи гімназії контрольне домашнє тематичне завдання видається щомісяця, у п'ятницю після четвертої пари. Його треба виконати протягом одного дня, коли спеціально для цього проводяться спецкурси,індивідуально - групові консультації відповідно до розкладу.
Виконана домашня робота подається учнем на перевірку або відразу у суботу, або у понеділок до початку занять. Опісля цього, на першому ж занятті за розкладом учитель проводить аналіз її виконання через призму додаткового уточнення вибраних методів виконання завдань, а тільки потім по цій же темі виконується аудиторна тематична робота. При такій організації навчальної діяльності відчутний навчальний ефект одержують від стандартних властивостей феномена глибокого концентрованого занурення в тему. Для цього треба підбирати доступні, але вагомі за складністю завдання.
Аудиторна атестаційна робота проводиться по завершенню теми, після домашньої контрольної роботи, при цьому клас ділиться на групи. Кількість варіантів визначається вчителем. Зміст варіанта визначається завданнями різних рівнів складності. На цьому етапі головним є усунути найменші можливості учнів до списування.
Директорські атестаційні роботи виконуються в режимі атестаційно-підсумкової "сесії". Під час неї призупиняються поточні навчальні заняття, визначається перелік дисциплін, за якими проводяться письмові атестаційні роботи, складається спеціальний розклад.
Варіанти завдань готуються в день проведення роботи з використанням комп'ютерної й розмножувальної техніки. Конкретні завдання й питання вибираються із загального банку завдань комісією, призначеної наказом директора гімназії. Банк завдань, сформований відповідними кафедрами, зберігається на магнітних носіях і щорічно поповнюється й коректується.
Теоретичний предметний диктант може проводитися на практичних заняттях для закріплення й перевірки теоретичних знань, відпрацьованих на лекціях. Допускається перевірка визначень основних понять, уміння пояснити суть понять, привести приклади й дати необхідні пояснення.
Індивідуальні відпрацьовування - це спеціальне завдання, розроблене для учнів з проблемами за підсумками семестру, що надає цим учням додаткову можливість виконати необхідний навчальний мінімум і продовжити навчання в гімназії. Видається на канікули й повинне бути здане (зараховано) у формі індивідуальної співбесіди або письмово в перший тиждень занять нового семестру.
Підсумкова бальна оцінка за семестр виставляється як середня за аудиторні тематичні письмові роботи й корегується при необхідності всіма іншими оцінками. Базисним є вимога, щоб оцінка показувала ступінь володіння програмним матеріалом на рівні вміння його практичного застосування, й, обов'язково, виходила за рамки констатації формальних знань. Спірні ситуації вирішуються вчителем на користь учня. Поточне переписування робіт на покращення оцінки виключається. Для підвищення оцінки виділяється один тиждень наприкінці семестру й за спеціальним розкладом учні виконують тематичні атестаційні завдання. Текст завдання готовить не вчитель, а кафедра. Роботи учнів шифруються й перевірку виконує колектив кафедри. Щоб учні не застосовували принцип "а може пощастить", а опиралися на ґрунтовну підготовку, оцінка повторної атестації є остаточною. У тому числі й більш низька, ніж до перездачі, бо учень відкрив свій справжній остаточний рівень підготовленості.
Педрада за підсумками навчальної роботи учнів проводиться тричі в рік як підсумкова. Матеріали до педради готуються на базі загально гімназійної системи електронних журналів у розрізі безлічі показників. Головний зміст таких засідань педради в тім, щоб детально "озвучити" всю інформацію навколо "проблемних" учнів і групи лідерів. За іншими учнями все зберігається в електронному журналі й вноситься до Інтернету. Батьки мають доступ тільки до персональної сторінки своєї дитини.
Оцінювально-вимірювальні "інструменти" є системою нетрадиційного контрольно-оцінювального "вимірювання", що використовує сучасні методики закордонного досвіду (зокрема французьких ліцеїв). Ці методики були випробувані протягом багатьох років і вже показали свою ефективність й об'єктивність. При цьому:
а) аудиторна письмова тематична робота:
містить об'ємний програмний матеріал;
частина тексту визначається завідувачем кафедрою;
вимагає неформального застосування основ теорії;
є продовженням попередньої навчальної роботи;
обов'язковим є зберігання всіх атестаційних робіт до кінця навчального року централізовано в навчальній частині, що дозволяє учневі апелювати оцінку у "зовнішнього експерта".
б) підсумкова оцінка за семестр має:
основну базову величину - середнє значення аудиторних тематичних робіт;
додатковий "бонусний" вплив за рахунок високого накопичувального "болонського балу" від роботи з нормативними знаннями теорії;
додаткову оцінку (10 - 12 балів) - за призові місця на обласних олімпіадах.
в) загальний рейтинговий бал учня по гімназії (паралелі) формується з урахуванням вагомості предметів у рамках профілю;
г) матеріальна мотивація праці вчителів залежить від рівня практичної навчальної підготовленості учнів класу;
д) рівень складності поточних завдань відповідає вимогам до абітурієнтів з боку ВНЗ, як соціальних замовників для шкільного колективу. Це конкретно спонукає до спільної відповідальної навчальної роботи як вчителів, так і учнів, та її ефективній організації з боку адміністрації. гімназії.
Моніторинговий ресурс освітньо-виховної роботи вчителів та вихователів
Індивідуальне вивчення потенційних можливостей окремих педагогічних працівників адміністрацією й завідувачами кафедр доповнюється наступними системними дослідженнями:
щорічне анкетування "Учитель - очами учня";
планові "директорські" ("кафедральні") атестації рівня підготовки учнів;
аналіз рівня відхилення між гімназійною атестацією учнів даного вчителя і їхніх результатів у тестуванні незалежними експертами.
Показники ефективності моделі "Гімназія, як саморозвивальна освітня система"
Об'єктивними показниками щодо рівня ефективності започаткованої освітньої технології є результати участі випускників гімназії у зовнішньому незалежному оцінюванню. Окрім того, високий рівень дисципліни учнів гімназії, та гідний рівень морально-соціального розвитку випускників свідчать, що акцент на продуктивні технології навчально-виховної роботи на сучасному етапі розвитку цивілізації є перспективним.
Маємо підстави зробити наступний освітньо-технологічний висновок: "Поєднання "середньстатистичного" гімназиста з природно обдарованою елітою справі не шкодить". Педагогічний колектив гімназії виявився здатним системно підійти до актуальних цивілізаційних викликів: відмовитися від старої стратегії, що "нова ідеологія та культура визначають новий рівень розвитку людини та суспільства" на користь синергетично-технологічного впливу на рівень розвитку людини та суспільства, за якого ідеологія та культура перетворюються з "генератора" на інструменти до цього.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Виявлення організаторських здібностей у підлітків в ігровій діяльності
Особливості освітньо-виховної практики та педагогічної думки в епоху середньовіччя. Виникнення університетів
Професійно-практична підготовка в сучасних умовах: стан, проблеми, потенціал розвитку
Організація та проведення класної самостійної роботи з англійської мови в молодших класах
Розвиток творчого мислення молодших школярів засобами природи