Сторінка
12
- методична завершеність і інструктивна спрямованість усіх форм занять фізичними вправами;
- безперервність педагогічного впливу на підготовку учнів до самостійних занять фізичними вправами.
Поняття „самостійна фізична підготовка” розуміється як здатність школяра методично правильно організувати процес власної рухової діяльності з метою оптимального розвитку її рухових якостей сили, прудкості, гнучкості, спритності і витривалості.
Підготовка учнів до проведення самостійних занять з розвитку фізичних якостей передбачає:
- озброєння дітей теоретичними знаннями про фізичні якості;
- висування завдань у досягненні оптимального для молодшого шкільного віку розвитку всіх рухових якостей;
- навчити дітей виконувати фізичні вправи і адекватно добирати їх для розвитку тої або іншої фізичної якості;
- озброєння учнів методами вправи і їх компонентами (фізичне навантаження, об’єм фізичного навантаження, тривалість і характер відпочинку);
- навчання учнів самоконтролю в оцінюванні динаміки розвитку рухових якостей та реакції організму на навантаження;
- навчання школярів складанню орієнтовного плану індивідуальних тренувальних занять з розвитку фізичних якостей.
До основних форм самостійних занять під час позаурочної і позакласної роботи з фізичного виховання відносять:
- ранкову гігієнічну гімнастику;
- фізичні вправи протягом дня;
- оздоровчу ходьбу;
- гімнастику до уроків;
- фізкультурні хвилинки;
- фізкультурні паузи;
- спортивно-масові заходи (заняття в гуртках і спортивних секціях);
- спортивні змагання;
- фізкультурні свята;
- дні здоров'я і спорту;
- ранкова гімнастика.
- самостійні заняття фізичними вправами в місцях проживання.
Гімнастика до уроків позитивно впливає на фізичний розвиток учня, привчає школярів до систематичного заняття фізичними вправами. Її не потрібно ототожнювати з ранковою гігієнічною гімнастикою. Це є дві різні форми занять [55]. Гімнастику до уроків проводять в молодших класах. При хорошій погоді заняття проводить на свіжому повітрі, а при поганій погоді у спортзалі, вестибулі. Їх тривалість 15 хв. Комплекс складається з 6-8 вправ, кожну вправу повторюють 8-10 разів. Паузи між вправами - 15с. З метою зацікавити учнів, до вправи вносять певні зміни в характер її виконання.
Фізкультурні хвилинки проводяться в класі під час уроків, за 10-20хв до їх закінчення. ЦЕ ефективний засіб зниження втоми і підвищення розумової працездатності учнів на уроках. Вони запобігають порушенню постави дитини, втомлюваності м'язів. Дослідження А.К.Абаєва встано-вили, що „проведення фізкультхвилинок на всіх уроках в початкових класах значно підвищує розумову працездатність школярів і інтерес до фізичних вправ”. Використовують ті вправи, які вивчаються на уроках фізкультури, і тим самим зберігається час, який втрачався б на вивчення нових вправ.
Фізкультурні паузи проводяться під час перерв, які являються важливим компонентом режиму навчального дня, і допомагають активному відпочинку учнів, задовольняють їх потребу в рухах. З перших днів навчання в школі дітей привчають до правильного використання перерви. Фізкультпаузи проводяться також і на свіжому повітрі. Перерви відведені для дітей, тому вони самі вибирають собі ту діяльність, якою хочуть займатися. Вчитель відіграє лише допоміжну роль на цих перервах (видає скакалки, м'ячі тощо).
Поряд з уроками фізичної культури і фізкультурно-оздоровчих заходів в режимі навчального дня, важливу роль у формуванні в учнів самостійності до систематичних занять фізичними вправами відіграє спортивно-масова робота. Позакласні спортивно-масові заходи (заняття в гуртках фізичною культурою і спортивних секціях) забезпечують учням здоровий відпочинок і задовольняють їх потребу в рухах, виховують любов до занять фізкультурою і спортом, в кінцевому результаті виховують самостійність до таких занять.
Велику роль в організації спортивно-масових заходів відіграє колектив вчителів фізичної культури школи. Одна з задач цього колективу полягає в тому, щоб організовувати позаурочні заходи зі зміцнення здоров'я і вдосконалювати фізичний розвиток учня, виховувати стійку звичку самостійно займатися фізичними вправами, дотримуватись правил особистої гігієни.
Спортивні секції створюються для учнів, бажаючих займатися обраним видом спорту. Організовуючи секції, потрібно враховувати наявність необхідної матеріальної бази, кваліфікованих керівників. Бувають випадки, коли діти частіше слухають тренера, ніж свого вчителя. Тому тренери мають великий вплив на дітей, а особливо у формуванні самостійності у них щодо занять фізичною культурою, спортом.
Великий вплив щодо формування самостійності з учнів відіграють спортивні змагання (змагання на першість поміж шкіл міста, на першість школи). Вони заохочують дітей, пробуджують інтерес у них до спорту і фізкультури. Школа повинна бути центром масових змагань учнів. Результати змагань вивішуються на куточках спортивного успіху. Там же записують кращих учнів (переможців цих змагань).
Фізкультурні свята також відіграють важливу роль в привчанні дітей до фізичної культури, пробуджують і розвивають у учнів інтерес і потяг до занять фізкультурою і спортом. Ці свята присвячують до дня вчителя, армії. Участь приймають і вчителя і батьки, діти. Проводять їх у вихідні дні або на канікулах.
Дні здоров'я і спорту також впливають на вироблення інтересу у дітей до фізичної культури, спорту, забезпечують активний відпочинок учнів. Проводяться в позашкільний час.
Великий вплив на формування самостійності, звички займатись спортом, фізичною культурою має приклад старших. К.Д.Ушинський рахував, що серед факторів, які допомагають формуванню самостійності, найбільш значним є вплив прикладу інших людей. Велике значення у формуванні в учня самостійності щодо занять фізкультурою, фізичними вправами, має узгоджений вплив на них школи і родини. В цьому допомагають батьківські збори. Для вироблення у дітей звички розумно проводи великий час, і для привчання їх до гігієнічних навичок, сім'я має більші можливості, ніж школа.
Ранкова гімнастика – необхідний компонент правильного режиму дня, використовую форма фізичного виховання школярів. Виконання фізичних вправ благополучно впливають на перехід від сну до бадьорості. Систематичні заняття ранковою гімнастикою стимулюють розвиток м'язів, особливо тих, які забезпечують правильну поставу, розвивають органи дихання і кровообігу. Виконання ранкової гімнастики допомагає вихован-ню організованості, дисциплінованості, пунктуальності, прищепленню самостійності до систематичних занять фізичними вправами. Щоб у школяра вироблялась самостійність до щоденного виконання вправ ранкової гімнастики, необхідна продумана система контролю, заохочення, допомоги з боку школи і родини.
Виховання звички і самостійності щодо систематичних занять фізкультурою і спортом пов'язане з самовихованням учнів. Заняття фізкультурою і спортом є тими видами діяльності, які допомагають учням виховувати в себе морально-вольові і фізичні якості. Крім цього, без правильної організації самовиховання неможливо виробити у учнів звички і систематичних самостійних занять фізкультурою. Самостійні заняття корисні, по-перше, тому, що допомагають покращенню загальної і спеціальної підготовки дітей, фізичної підготовки. По-друге, самостійні заняття виробляють в учнів уміння використовувати самоаналіз і самоконтроль своїх рухових дій, що, в свою чергу, покращує розумову активність учня під час спортивного тренування. По-третє, самостійні заняття допомагають виховувати у дітей такі важливі якості, як самостійність, творче ставлення до процесу тренування, ініціативність, наполегливість .
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Використання натуральних та образотворчих засобів навчання на уроках природознавства в початкових класах
Освіта – основа розвитку особистості
Особливості впливу сімейного виховання на розвиток дитини молодшого шкільного віку
Музичне виховання дошкільнят
Проектування технологій навчання за темою "конструювання боді" курсу "конструювання швейних виробів"