Сторінка
2
При проходженні через середовище ЛВ з діелектричною ε і магніт-ною μ проникністю утвориться інтенсивне електричне поле, напруже-ність якого (В/м) для плоскої хвилі визначається за формулою [5]
. (9.1)
Наприклад, пікове значення електричного поля у вакуумі при W = = 1 МВт/см2 складе 2,74∙106 В/м.
При фокусуванні ЛВ у газі в режимі модульованої добротності виникає так званий лавинний пробій: у фокусі лінзи утвориться згусток високоіонізованної високотемпературної плазми, що є джерелом м’якого рентгенівського випромінювання з довжиною хвилі порядку 1,0 нм.
При нагріванні речовини ЛР до температури 107 - 108 К можливе збудження ядерних реакцій. При нагріванні дейтрієвої плазми утворить-ся нейтронне і жорстке рентгенівське випромінювання.
Турбулентність атмосфери викликає блукання променя, його розсі-ювання і сцинтиляцію. При проходженні променя через ділянки з різною температурою, за рахунок зміни показника заломлення, він відхиляється від початкового напрямку. При великому діаметрі променя різні його ділянки потрапляють у різні турбулентні області і промінь починає розділятися і роз-ходитися. Блукання і розбіжність променя зменшуються при збільшенні йо-го діаметра або при великих відстанях від джерела, де, в основному, спосте-рігається ефект сцинтиляції, тобто перерозподіл енергії усередині променя. Було виявлено, що на відстані 1 км від джерела рівень опромінення переви-щував рівень на осі променя поблизу джерела в 4-5 разів, в інших ділянках перетину рівні опромінення були нижче. Таким чином, небезпека ЛВ, імо-вірно, найбільша в таких «гарячих» точках.
З наведеного вище можна зробити висновок, що при використанні ЛР у залежності від класу їхньої небезпеки, застосовуваної технології й умов експлуатації можуть існувати групи фізичних, хімічних і психофізіологіч-них небезпечних і шкідливих виробничих факторів.
Висока напруга є на зарядних пристроях, що живлять батарею конден-саторів великої ємності, Після розряду конденсаторів на лампи (спалахи) во-ни можуть зберігати залишкову напругу високого потенціалу, є напруга та-кож у ланцюгах управління. Напруги дотиків і струми, що протікають через тіло людини при нормальному (неаварійному) і аварійному режимах роботи лазерних установок, не повинні перевищувати допустимих значень, зазначе-них у ГОСТ 12.1.038 – 82.
У результаті радіолізу повітря утворююься озон, оксиди азоту й ін-ших газів, що викликають загазованість повітря робочої зони. Розряди ім-пульсних ламп накачування супроводжуються утворенням озону, концен-трація якого швидко зменшується по припиненню розряду ламп у зв’язку з його розпадом. Озон і оксиди азоту утворяться також у результаті іонізації повітря іонізуючими випромінюваннями утвореними при експлуатації висо-ковольтних джерел живлення ЛР [2-4]. У результаті випару матеріалу міше-ні при зварюванні, паянні, свердлінні й інших технологічних процесах утво-ряться оксид вуглецю, шкідливі газові домішки і пари летучих органічних сполук, використовуваних у технологічних процесах (нітробензол, нітрото-луол, чотирьоххлористий вуглець і т.д.). У результаті термоокислювального розкладання матеріалу мішені і реакції в ЛР утворюється ціаністий водень. Гранично припустимі концентрації (ГДК) зазначених газів і парів наведені в ГОСТ 12.1.005 – 76.
Оксиди елементів, що входять до складу матеріалу, що руйнується чи випаровується під впливом лазерного випромінювання (оксиди свинцю, олова, вісмуту, алюмінію і т.д.), виділяються в повітря і створюють аерозоль дезинтеграцї і конденсації, вміст якого в повітрі робочої зони не повинен перевищувати встановлених ГДК згідно ГОСТ 12.1.005 – 76.
Змінюється іонний склад повітря. Як правило, збільшується вміст негативних іонів у безпосередній близькості (20-40 см) від імпульсних ламп. Джерелом іонізації повітря є сфокусоване ЛВ, ультрафіолетове й іонізуюче випромінювання. Припустимий вміст легких іонів у повітрі виробничих і суспільних приміщень з кондиціонуванням повітря наведений в табл. 9.1 [20].
Таблиця 9.1
Нормативні величини іонізації повітря виробничих
і суспільних приміщень
Рівень |
Число іонів в 1 см3 |
П | |
п + |
п - | ||
Мінімально необхідний Оптимальний Максимально допустимий |
400 1000-3000 50 000 |
600 3000-5000 50 000 |
– 0,2 Від – 0,67 до 0 Від – 0,05 до + 0,05 |
Зауваження: У таблиці прийняті наступні позначення: п + – легкі позитивні іони; п - – легкі негативні іони; П – показник полярності
П = (п + - п -)/( п + + п -) (9.2)
- 1< П < + 1, при рівності позитивних і негативних іонів П = 0.
Джерелом іонізуючих випромінювань можуть бути [13]: джерела живлення (вакуумні випрямні кенотрони і тиратрони, генераторні лампи); активне середовище (радіонукліди: тритій, радіоактивні матеріали й ін.); пристрої накачування ЛР (пучками електронів, протонів, зарядженими ос-колками ядерних реакцій і рентгенівським випромінюванням); досліджуване середовище (при взаємодії потужного ЛВ з досліджуваним середовищем може виникати рентгенівське випромінювання, а також нейтрони, якщо се-редовище, являє собою термоядерне паливо: дейтерій, суміш тритію з дейте-рієм); комбіновані установки (на яких використовується незалежно один від одного ЛВ й іонізуюче випромінювання від стороннього джерела) і випромі-нювання рентгенівських і гамма-ЛР.
Під час роботи імпульсних ламп і газорозрядних трубок генерують-ся ультрафіолетове й інфрачервоне випромінювання, а при роботі ім-пульсних ламп накачування — випромінювання видимого діапазону висо-кої інтенсивності. Найбільш небезпечними є випадки самовільного розря-ду розекранованих ламп, тому що при цьому персонал не встигає вжити за-ходів обережності. Джерелами інфрачервоного випромінювання є самі ЛУ, нагріті матеріали і т. д. Припустима густина потоку інфрачервоного й уль-трафіолетового випромінювань не повинні перевершувати допустимі зна-чення наведені у табл. 9.2 [0].
Інші реферати на тему «БЖД, охорона праці»:
Протидія міжнародному тероризму як системно- соціальна складова національної безпеки України
Забезпечення пожежної безпеки
Охорона праці користувачів персональних комп'ютерів (ПК)
Екологічні кризи, причини їх дії. Фізичні, хімічні, біологічні та психологічні фактори. Селеві потоки, зсуви та метеорологічні небезпечні явища
Суть, причини і загальний механізм розвитку втоми