Сторінка
1

Напрямки розвитку сучасних інформаційних технологій у банківських структурах України

В умовах постійного зростання клієнтської бази, обсягів операцій, попиту на нові високоякісні послуги та посилення конкуренції реформування та розвиток бізнес-проектів та інформаційних підсистем є дієвим інструментом підвищення ефективності діяльності банку. Так, на початку XXI ст. розпочалась реалізація проектів удосконалення інформаційної банківської системи. Метою даних проектів є здійснення комплексної автоматизації управління основними банківськими бізнес-процесами із застосуванням сучасного програмного забезпечення. Складовою частиною проектів є побудова інформаційно-аналітичної системи управління діяльністю банку. Так, зокрема у 2002р. АППБ «Аваль» за участю компанії Ernst and Young розпочало впровадження такої системи, яку розробила компанія Misys [1]. Ситуацію сьогодення в області автоматизації банківської діяльності в цілому можна вважати стабільною в порівнянні з тією, що була декілька років тому. Проте, той факт, що Україна інтегрує в Європу, не може не залишити відбиток у правилах гри на ринку банківських послуг. Це спонукає запроваджувати новітні напрямки розвитку автоматизованих банківських систем, які не тільки б задовольняли потреби замовників, але й сприяли розвитку і підвищенню конкурентноздатності банківської системи України.

Інформаційні об'єкти банківської системи повинні враховувати багато параметрів, що зумовлені зовнішніми та внутрішніми регламентуючими потребами. Наприклад, інформаційна аналітична система повинна містити сукупність інформаційних потоків; фінансову, управлінську, статистичну, податкову звітність і відповідне організаційне та технічне забезпечення формування звітності й аналізу.

Інформаційні потоки сучасного банку мають складну розгалужену структуру. Програмно-технологічний комплекс банку повинен забезпечити обмін з великою кількістю зовнішніх систем і терміналів: платіжних ( S.W.I.F.T., системи грошових переказів фізичних осіб), торговельно-інформаційних (Reuters, біржові системи), процесінгових, терміналів для передачі звітності та даних сумнівних операцій (APM STAT, APM NORM, APM фінансового моніторингу) та інші [2].

Одним із напрямків розвитку інформаційних технологій у банківських структурах є створення інформаційно-аналітичних систем. З врахуванням того, що існує велика кількість каналів послуг різного класу (системи "Клиент-Банк" і „Internet-банкинг", аудіообслуговування, WAP та ін.), які потребують наявності багатьох інформаційних баз даних, створення структурованого інформаційного поля в інформаційно-аналітичних системах дає змогу покращити орієнтування в інформаційних базах даних та збільшити ймовірність прийняття вірного рішення.

Наступним перспективним кроком інформаційного розвитку банківських структур стало дистанційне обслуговування клієнтів банків через всесвітню мережу, або Internet-банкінг [3]. Юридичні особи отримали змогу використовувати дистанційне управління банківськими рахунками ще з середини 90-х років. А ось для населення України послуга стала доступною у 2001році, коли ПриватБанк запустив систему Приват24. У 2006-му послуги Internet-банкінгу населенню пропонували вже близько десяти великих банків. За інформацією часопису „Контракти", до кінця поточного року кількість таких фінансових установ щонайменше подвоїться. Системи дистанційного банківського обслуговування встановлюють більшість великих банків. Перелік послуг Internet-банкінгу за поодинокими винятками повторює всю продуктову лінійку банків ( бмін валют, продаж страхових полюсів і паїв інвестиційних фондів, відкриття депозитних рахунків, замовлення платіжної картки, оплата комунальних послуг, грошові перекази, міжбанківські платежі в національній валюті по Україні та багато інших). Проблемами даної системи є забезпечення захисту даних від Internet-шахраїв через введення доступу та паролів, а також вдосконалення програмного забезпечення для усунення збоїв у системі. Планується що в майбутньому, банки почнуть активно використовувати дистанційне обслуговування як альтернативний канал продажу.

Не виключена й поява в Україні так званих Internet-банків - фінансових установ, які працюють без фізичних офісів [4]. Можливо, що перший віртуальний банк почне працювати вже наступного року. На даний час існують послуги по дистанційному банківському обслуговуванню, що працюють в режимі ofline. Дані послуги пропунують більшість вітчизняних кредитних організацій під назвою «Банк-Клиент». Такий спосіб дистанційного обслуговування полягає у встановленні банківськими спеціалістами на комп'ютер клієнта спеціального програмного забезпечення, яке створює зручний інтерфейс для користувача. Як правило, «Банк-Клиент» з'єднує клієнта з банком через модем, тому Internet як канал для передачі інформації не використовується. Проте, в майбутньому, Internet-банк зможе повністю взяти на себе виконання даної послуги, а також велику кількість інших банківських операцій.

Таким чином, розвиток та впровадження сучасних інформаційних технологій в проведенні банківських бізнес-процесів, інформаційних банківських систем і відповідної реорганізації функціональної та організаційної структур дозволить реалізувати основні цілі банківського менеджменту - підвищити ефективність та якість обслуговування клієнтів, зменшити собівартість послуг, централізувати функції підтримки бізнесів, оптимізувати інформаційні потоки, облік і формування звітності, що зрештою забезпечить прозорість і ефективність управління банком.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Банківська справа»: