Сторінка
3
Другий спосіб: автоматичні міжпланетні станції («Піонер», «Вояджер») забезпечуються докладними відомостями про нашу цивілізацію на той випадок, якщо відбудеться зустріч з НЦ.
Труднощі полягають не тільки в тому, що занадто мало однозначно встановлених критеріїв, за якими можна визначити наявність розумного життя поза Землею, але й у тому, що навіть запевне знаючи, що на планеті є розум, ми далеко не завжди в змозі знайти його навіть із близької за космічними масштабами відстані. Наприклад, коли з американських метеорологічних супутників «Тирус» і «Німбус» проводили фотографування найбільш густозаселених ділянок земної поверхні, жодних слідів діяльності людини на них знайти не вдалося.
Для певного типу технологічних цивілізацій є один однозначний критерій: на метровому діапазоні радіохвиль потужність випромінювання планети (у тому числі Землі) порівнянна з потужністю випромінювання Сонця й у мільйони разів більша, ніж у «порожніх» планет. Однак і цей показник буде важливим тільки на короткий час. Чим вищий розвиток технологічної цивілізації, тим менше втрат енергії вона допускає. Тому мало шансів, що коли-небудь ми знайдемо сліди неземного розуму при безпосередньому спостереженні навіть у найпотужніші телескопи.
Важливість виявлення неземних форм життя важко переоцінити, а відкриття інопланетного розуму було б найбільшим переворотом у базових науках про людину, насамперед у філософії. Але й негативний результат не менш важливий. Виходячи з того, що Сонце є цілком рядовою зорею без яких-небудь унікальних характеристик, можна сподіватися, що й життя у Всесвіті не є артефактом. Так що зустріч із братами по розуму цілком можлива.