Сторінка
2
Ерехтейон не схожий на Парфенон: гармонію ансамблю тут досягнуто іншими засобами. Асиметрична вільна композиція споруди, невеликі розміри (23,5 на 11,63 м), багате, тонко виконане вбрання, м'які форми іонічного ордера — усе тут відрізняється від доричних, мужніх форм Парфенона, На східний фасад Ерехтейона виходить чудовий портик струнких іонічних колон. Північний портик також іонічного ордера, але його опущено нижче, і він більше виступає вперед. Головною окрасою Ерехтейона є південний портик, де замість колон поставлено шість мармурових дівочих фігур — кор чи каріатид, що легко й невимушене підтримують перекриття. Висота скульптур - 2,6 м. У постатях кор стільки життєвості й грації в їхніх обличчях стільки ніжності й зворушливості, що їх справедливо вважають одними з кращих жіночих образів у світовому мистецтві.
Другу кору із західної сторони портика також виламав Ельджин і вивіз до Лондона. Замість украденої статуї згодом поставлено її копію. Ті, що збереглися, дуже понівечені: пошкоджені обличчя, відбиті руки. Колись Ерехтейон прикрашав чудово виконаний барельєфний фриз, що складався з білих мармурових фігур на фоні чорно-синього елевсинського вапняку. Позолота та розпис фарбами доповнювали художній образ споруди.
Неповторне враження справляє Акрополь вночі. Його стародавні споруди освітлюються, і над усіма Афінами, над темною скелею Акрополя Парфенон здається ніби відлитий з розплавленого золота.
Проте доля прославленого ансамблю викликає тривогу. Промисловий лил невпинно роз'їдає мармур стародавніх будов. Нещодавно мені знову довелося побувати на Акрополі. Там зараз ведуться роботи по врятуванню споруд: знято і заховано скульптури каріатид, риштування оперізують Ерехтейон та Парфенон. Але як уникнути шкідливого впливу диму, поки що ніхто не знає. Сум огортає вас, коли бачите, як з усіх боків обступають Акрополь залізобетонні хмарочоси, спотворюючи пейзаж неповторної краси.
1 2