Сторінка
6
Шляховою називають схему керування, забезпечуючи виникнення, закінчення або зміну процесу в функції шляху. Особливістю цієї системи керування – залежність подачі команд від положення виконавчого механізму або, деталі коли вони займають задане настройкою положення.
Структурна схема системи шляхового управління приведена на рис 1.
Позначення символів на схемі:
ЕД- електродвигун;
Т1,Т2- транспортери;
ВМ1- виконавчий механізм(гідроциліндр);
ВМ2- виконавчий механізм(пневмоциліндр);
К- першочерговий керуючий пристрій;
К1,К2- керуючі пристрої виконавчих механізмів;
КП1,КП2,КП3,КП4,КП5- командні пристрої(датчики переміщень);
Коли щити (плита ДСП) буде знаходитися на транспортері Т1, при переміщенні на транспортер Т2, вони займуть потрібне положення і натиснуть на командний пристрій КП4 (шляховий електричний перемикач). Врезультаті цього будуть видані 2 команди: одна на відключення електродвигуна ЕД шляхом дії на керуючий пристрій К (знак мінус) і друга на виключення виконавчого механізму ВМ1- дія на керуючий пристрій К1(знак плюс). По закінченню робочого ходу виконавчого механізму ВМ1( підйом платформи), плита доторкається, до командного пристрою КП2, в результаті цього будуть видані дві команди: одна на відключення виконавчого механізму ВМ1- дія на керуючий пристрій К1 (знак мінус), друга на включення
виконавчого механізму ВМ2 (загрузка плити в станок) – дія на керуючий пристрій К2(знак плюс). В кінці робочого ходу виконавчого механізму ВМ2, він нажме на командний пристрій КПЗ, внаслідок цього піде команда на керуючий пристрій к2(знак Р), це презведе до реверсування ВМ2. Коли верхній щит мине командний пристрій КП1, подасться команда на пристрій К1(знак плюс), що визве включення виконавчого механізму і платформа почне підніматися знову, доки верхня плита не доторкнеться до командного пристрою КП2. Цикл загрузки станка повториться. Після загрузки в верстат послідньої плити звільняється кінцевий пристрій КП4, який включить гідро золотник на протилежний хід і виконавчий пристрій ВМ1 почне опускати платформу. Коли платформа опуститься спрацює командний пристрій КП5- будуть видані 2 команди: одна на виключення ВМ1- дія на пристрій К1(знак мінус), друга на включення електродвигуна ЕД(знак плюс)на пристрої К. Відбудеться нова загрузка плити ДСП на розкрій.
Не дивлячись на те, що дана схема управління потребує багато командної апаратури, вона являється найбільш поширена в системах автоматики. Великим плюсом шляхової системи являється можливість широкого примінення технологічних блокувань, забезпечують синхронізацію руху і скасовують аварії механізмів.
5.Охорона праці.
5.1 Заходи по техніці безпеки.
1.Аналіз виробничого травматизму.
Небезпечний виробничий фактор – виробнича травма це травма, яка отримана робітником на виробництві, викликана недотриманням вимог безпеки праці.
Виробнича безпека це – можливість дії на робітників небезпечних і шкідливих виробничих факторів.
Безпека праці – стан умови праці при якому відсутня виробнича небезпека зниження або усунення травми, сприяє автоматизації виробничих процесів і керування обладнанням, яке включає необхідність участі людини в роботі окремих частин обладнання, машин, механізмів, а значить виключає причини нещасних випадків, які пов’язані з обслуговуванням машин підчас роботи.
Небезпечні виробничі фактори являються небезпечні зони: це простір в якому постійно, періодично, діють небезпечні виробничі фактори, які небезпечні для життя і здоров’я робітників. Небезпечні зони можуть виникнути в ріжучих інструментах, обертових інструментах, рухомих частинах обладнання.
Небезпечні зони бувають: постійні і періодичні.
Постійні небезпечні зони виникають у провідних пристроях (клинописові передачі, ланцюгові,пасові, кардинальні та муфтові з’єднання), у ріжучих інструментах(пили, ножі,фрези).
Періодичні небезпечні зони можуть виникнути при точінні, сверлінні при завантаженні і розвантажуючи роботах.
Огороджувальні пристрої призначені для ізоляції небезпечних зон, тобто випадкового проникнення людини в небезпечну зону. Огороджувальні пристрої бувають відкідні, знімаючі, розсувні. Для збирання відлітаючих частинок встановлюють спеціальні стружко збірники. Огороджуючі пристрої одночасно можуть виконувати роль огорожі від пили і газу, а також запобігати запиленості і загазованості робочих місць, включаючи дію теплових та електровипромінюваних на робочих місцях, а також понижувати шум.
Заходи по охороні праці.
1)По облегшенню праці:
- на участку рекомендується заміна старого обладнання на нове, більш автоматизоване;
2) по зниженню травматизму
- своєчасно проводити інструктаж по охороні праці;
- кожний верстат обладнати тормозом;
- обертаючі частини забезпечити зупинкою на протязі 6 сек з моменту виключення електродвигуна;
- допуск до рухомих частин повинен бути надійно огорожений автоматичними явищами забезпечення виключення лінії при нарушенні огородження.
3) по зниженню загазованості і запиленню:
- наявність справних порохоприйомних агрегатів;
- пристрій проточно – витяжної вентиляції, компенсуючи витрати повітря в усіх системах вентиляції;
- регулярна очистка цеклонів від опилок і пороху
4)для поліпшення санітарно побутових умов:
- розширити гардероби, збільшити кількість умивальників.
2. Заходи по техніці безпеки.