Сторінка
4
Постійна дія на людину потужних шумів значно знижує її працездатність і стійкість до інфекційних захворювань.
За останні десять—п’ятнадцять років інтенсивність шуму у великих містах збільшилась на 20 дБ. Не менш шкідливими для здоров’я людини є вібрації — механічні коливання матеріальних систем частотою понад одне коливання за секунду, тобто понад 1 Hz (1 Гц). З нею ми зустрічаємося в транспорті, на виробництві і в побуті.
Для запобігання нещасним випадкам людина має дотримуватись певних правил техніки безпеки і бути уважною до попереджувальних знаків, які інформують про наявність небезпечних для здоров’я речовин чи об’єктів (рис. 69).
Рис. 69. Попереджувальні знаки, які використовують на упаковці хімікатів і небезпечних речовин (1); на дверях робочих приміщень, складів, лабораторій тощо (П)
1. Технологічний прогрес, якщо люди й далі ігноруватимуть його негативні наслідки, стане загрожувати самій цивілізації.
2. Екологічні проблеми можуть бути розв’язані тільки в оптимальному балансі з економічними й соціальними проблемами суспільства на базі сучасної науки і гуманітарної концепції загальнолюдських цінностей і моральності людини.
3. У короткотерміновому плані найбільш відчутною екологічною проблемою є проблема забезпечення якісною прісною водою. Далі на людство чекає інша небезпека — суцільне техногенне забруднення атмосфери і океану, яке вже сьогодні дається взнаки.
4. Практично безвідхідних промислових технологій не існує, навіть за випікання хліба виділяється токсична речовина — фурфурол (на щастя, у мізерній кількості).
5. Для свідомого сприймання інформації про шкідливий вплив технологічних систем на природу спеціалістам усіх галузей знань необхідно бути достатньо обізнаними з природничими і гуманітарними дисциплінами.
6. У найближчій перспективі (до 2050 р.) сучасний рівень використання енергії суспільством на 70—90% можна забезпечити тільки традиційними енергоносіями: передовсім вугіллям, а також нафтою, газом і ураном.
7. Одним з ефективних напрямків розв’язання екологічних проблем сучасної людини має стати добровільне обмеження споживання енергії і матеріалів і виділення достатніх коштів на формування економіки збалансованого природокористування.
8. Сподівання футурологів на розв’язання засадних екологічних і економічних проблем уже в перші десятиріччя ХХІ ст. за рахунок принципово нових енергогенеруючих засобів, на жаль, не виправдалися. Енергозбереження — нині головне гасло людства!
Література
1. Колотило Д. М. К 61 Екологія і економіка: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 1999.
* Дані запозичено з інструкції до застосування дозиметра ДП-5В.
* Див. Українська газета. — 1999. — 11 берез. — № 5 (153).